Rakovina prsníka už nie je tabu

Presne pred týždňom sa na Slovensku už tradične konala verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine.

 

Pripnutím malého žltého narcisu a vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky, ste mohli pomôcť onkologickým pacientom, ktorí to skutočne potrebujú. Rakovina sa môže týkať každého jedného z nás a je dôležité, aby sa o tejto chorobe hovorilo. 

 

Rakovina prsníka

 

Najčastejším druhom rakoviny u žien je rakovina prsníka. Choroba sa u mladých žien do 25 rokov vyskytuje ojedinele a so zvyšujúcim sa vekom, stúpa aj riziko ochorenia. Medzi najrizikovejšie skupiny patria ženy vo veku nad 45 rokov. Pravidelné návštevy u svojho gynekológa a samovyšetrenie prsníkov by mali byť samozrejmosťou pre každú ženu, ktorá sa stará o svoje zdravie.

 

 

Odporúčame prečítať: Cvičenie v prírode je najprirodzenejšie

Narcisy

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia

 

Nahmataná hrčka v prsníku je najtypickejším príznakom ochorenia a môže znamenať karcinóm prsníka. Žena by mala čo najskôr navštíviť svojho lekára a podstúpiť základné vyšetrenia. Medzi menej časté príznaky patria aj bolesti pŕs alebo výtok z bradavky.

 

Včasné odhalenie karcinómu zvyšuje šancu na uzdravenie. Okrem pravidelných gynekologických prehliadok, by ste nemali zanedbávať ani samovyšetrovanie prsníkov a mamografické vyšetrenia.

 

 

Odporúčame prečítať: Alergikom začína nepríjemné obdobie

Rakovina prsníka

Zdroj: Shutterstock®

Nemlčte o chorobe

 

Počet žien s touto diagnózou neustále rastie, no zároveň rastie aj počet žien, ktoré túto chorobu zdolali a začlenili sa opäť do normálneho života. Dôležitá je včasná diagnóza a následná liečba. Na Slovensku platí, že každá žena nad 40 rokov by mala navštevovať mamografické vyšetrenie každé dva roky.

 

Nemlčte o tejto chorobe a upozorňujte ženy vo svojom okolí na možné riziká, ktoré sú spojené s neskorým zistením diagnózy. Ak máte v rodine niekoho, kto prechádza touto diagnózou, snažte sa mu pomôcť. 

 

 

Odporúčame prečítať: Chráňte svoje prsia prevenciou

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

1 komentár
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.04.2015 14:22

Už som čítala ako je tá mamografia škodlivá tak sa aj človek bojí.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE