Spoznajte zdravé rastlinné mlieka

Stretávate sa s pojmom rastlinné mlieko a neviete čo presne si pod ním predstaviť? Je to liečivá rastlina vylúhovaná v kravskom mlieku? Alebo žeby rozmixovaná zelenina v mlieku?

 

 

Rastlinné mlieko nemá s klasickým živočíšnym nič spoločné. Názov „mlieko“ sa v súvislosti s rastlinným nápojom udomácnil len kvôli bielej farbe, ktorá je pre oba nápoje príznačná. A to je to jediné, čo ich spája.  

 

Odporúčame prečítať:  Rastlinné mlieka ako alternatíva ku kravskému

rastlinné mlieka z miomatu kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Rastlinné mlieko je nápoj, ktorý je pripravený z orechov (kokosové, vlašské, lieskové, pistáciové, kešu, para, orašidy, píniové, mandle...), strukovín (sója, cícer...), semienok (mak, tekvicové, slnečnicové, konopné...) či obilnín a cereálií (ryža, pšeno, ovos, quinoa, ponánka, špalda, ovsené vločky...). Ingrediencie sú rozmixované a zmiešané s vodou, prípadne dochutené. Tento nápoj je vhodný pre všetkých, ktorí sa zo zdravotných dôvodov alebo z vlastného presvedčenia vyhýbajú konzumácii kravského mlieka. Rastlinné nápoje majú rôzne blahodarné účinky a pomáhajú vášmu zdraviu.

 

Odporúčame prečítať:  Naučte sa obremeniť od povinností

ovsenno mandlove mlieko miomat

Zdroj: Shutterstock®

Rastlinné nápoje je možné kúpiť v obchodoch, alebo si ich môžete pripraviť doma a byť si istí použitými ingredienciami. Okrem relatívne pracnej prípravy formou namáčania a mixovania ingrediencií existuje oveľa pohodlnejší a rýchly spôsob s použitím MioMatu – šikovnej mašinky na zdravé dobroty. V MioMate pripravíte rastlinné nápoje na 100 spôsobov – stačí vložiť surové ingrediencie do nádoby MioMatu, zaliať vodou, stlačiť gombík a o 10 minút si pochutnáte na zdravom a chutnom nápoji.  

 

Odporúčame prečítať:  Zdravý recept na Ovsené mlieko z MioMatu

makové mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať:  MioMat - Šikovný kuchynský pomocník

Odporúčame vyskúšať napríklad mandľové mlieko - ulahodí vašej chuti a dodá vám vitamíny, najmä vápnik, železo, horčík a fosfor. Špecialista na vápnik je makové mlieko – je ho v ňom 12x viac ako v klasickom mlieku. Okrem toho pomáha zlepšiť pomäť, znížiť krvný tlak a upokojuje. Mlieko z kešu orechov vám zasa pomôže zlepšiť vzhľad pokožky, nechtov a vlasov, pomôžu pri tráviacich problémoch a pri chudokrvnosti.  

 

Odporúčame prečítať:  Zdravé recepty - Gaštanový dezert

mlieko z kešu orechov

Zdroj: Shutterstock®

Množstvo ďalších receptov na rastlinné mlieka ale aj polievky, kaše, výživy či smoothies nájdete na www.miomat.sk.

rastlinné mlieka z miomatu kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj: www.miomat.sk

4 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

06.10.2014 20:26

nikdy som nič z tohoto neskúšala ale mandľové by som vyskúšala rada

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

16.10.2014 09:56

tak toto som este neskusala... aj ked vseobecne mlieko nepijem len ho pouzivam na varenie do pudingu, krupice, polievky, kolacov...

Vaše meno:

Helena Povalova

Helena Povalova

23.10.2014 08:46

Rastlinné mlieko - rada by som vyskúšala jeho chuť.

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

04.11.2014 19:46

zasa som sa niečo nové naučila

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE