Štípanie jazyka z ananásu alebo z kiwi: Neuveríš, prečo vzniká!

Štípanie jazyka z niektorých druhov exotického ovocia, prevažne ananásu a kiwi, dokáže poriadne znepríjemniť celkový vzťah k inak zdravej potravine. Niekomu toto ovocie len nepatrne dráždi ústnu dutinu, ale hneď to aj prejde. Sú však aj ľudia, ktorí mohli ananás či kiwi ochutnať len prvý a posledný raz v živote, pretože to bol pre nich nezabudnuteľný zážitok, ktorý môžeme pokojne nazvať aj dlhotrvajúcou traumou. Stáva sa niečo podobné aj vám? Tak potom čítajte ďalej a zistite, prečo k tomuto podráždeniu vlastne dochádza a ako si môžete v takom prípade účinne pomôcť.

Zaujme ťa: Malinový jazyk: Nedostatky akých vitamínov či ochorení signalizuje?

pálenie v ústach z ananásu

Zdroj: Shutterstock®

Privysoká daň za exotické chúťky

Exotické ovocie skutočne nevyhovuje každým ústam. Či už ide o jemné pálenie na jazyku alebo silné a intenzívne štípanie celej ústnej dutiny a sliznice, je to privysoká daň za to, že sme si chceli dopriať trochu exotického zdravia, čo poviete? Ak s tým máte svoju skúsenosť, určite dobre viete, o čom je reč. Je to situácia, pri ktorej je ťažké určiť, kto koho vlastne „požiera“ – či človek ovocie alebo ovocie človeka. Víťaz je však jasný a následky na našej strane nemalé – podráždený, až akoby porezaný jazyk, štípajúce pery a pálenie v ústach a na sliznici, niekedy dokonca až mierne krvácanie v ústach.

pálenie na jazyku

Zdroj: Shutterstock®

Netreba robiť paniku

Nemusíte sa ale obávať – zvyčajne sa, okrem nepríjemného pocitu vo vašich ústach, nič zásadné ani nebezpečné nedeje. Ako štípanie prišlo, tak aj odíde. Nemusíte robiť paniku, nejde o alergiu. V prípade ananásu je vinník istý – za dráždenie a štípanie v ústach môže látka, ktorú ananás obsahuje, konkrétne enzým bromelín. Na jednej strane nás vie poriadne potrápiť, na druhej strane ho naše telo potrebuje, veď si ho aj samo produkuje. Tento enzým slúži na štiepenie bielkovín, napomáha k rozkladu poškodeného tkaniva, čím vytvára miesto tomu novému a zdravému.

 

Bude sa ti páčiť: Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?

kiwi a štípanie na jazyku

Zdroj: Shutterstock®

Rovnaký prípad je aj čerstvá papája, ktorá zase obsahuje enzým s názvom papaín – a ten, rovnako ako bromelín, vám môže zanechať v ústach poriadnu „spúšť“, v podobe štípajúceho jazyka. V kiwi má na svedomí nepríjemné pálenie úst dužina, nachádzajúca sa v strede ovocia. Za zmienku stojí, že ústa vám môže podráždiť len čerstvé ovocie, pretože v prípade spracovaného sa dráždivé enzýmy strácajú. Preto, ak vám čerstvý ananás, kiwi alebo papája spôsobujú nepríjemné podráždenie úst, avšak nerady by ste sa ich vzdali, zakomponujte ich napríklad do mliečnych nápojov.

šalviový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Viete si pomôcť?

A ako si rýchlo pomôcť, keď už k štípaniu jazyka dôjde? Podráždenú ústnu dutinu vie výborne a efektívne upokojiť napríklad šalviový alebo harmančekový čaj. Prvou pomocou je aj skonzumovanie kúsku suchého pečiva. Naopak, nezapíjajte toto nepríjemné štípanie vodou – tým ho len podporíte. Ak, tak radšej siahnite po pohári mlieka.

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.07.2018 07:53

Osobne takúto skúsenosť nemám, napriek tomu je to zaujímavý článok.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

18.07.2018 18:38

zaujímavé

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

18.07.2018 19:18

mám takúto skúsenosť, preto uprednostňujem ovocie z nášho pásma, ešte lepšie z našej záhrady

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.07.2018 22:05

Ananás si kupujem často a občas ma jazyk štípal,ale ak si nechám ananás pár dní doma dovtedy,až sa dajú lístky zo stredu ananásu ľahko vyťahovať,vtedy je už akoby dozretý a potom ma už jazyk neštípe.U kivi sa mi to nikdy nestalo,aby ma štípal.

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

18.07.2018 22:09

Z ananasom mam tento problem... ale niekedy aj napriek tomu neodolam :-)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

19.07.2018 13:35

Ja nemám taký problém, doprajem si kiwi aj ananás, sú vynikajúce:))

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

20.07.2018 18:43

tak to si neviem predstavit... hlavne kivi milujem a pridavam si ho pravidelne do smoothie

Vaše meno:

jana džavanová

jana džavanová

05.08.2018 15:03

kiwi mi nevadi a pri ananase sa mi osvedcilo dokladne ho osupat, aby tam nezostalo absolutne nic zo supky a vtedy ho mozem zjest aj trosku viac, ananas je pre mna dost drazdivy a usta ma po nom veru stipu...no napriek tomu ho jem, je vraj vyborny spalovac tukov

Vaše meno:

Patrícia Hettešová

Patrícia Hettešová

31.08.2018 13:37

štipe ma cely jazyk, ale aj tak jedavam aj ananas aj kiwi :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE