Arónia: Čím si vyslúžila čestné miesto v skupine superpotravín?

arónia

Arónia čiernoplodá, známa aj ako čierna jarabina, spôsobila vo svete zdravej výživy doslova boom. Zázračná, odolná, kráľovná antioxidantov – to všetko sú prívlastky arónie a každým jedným z nich stúpa vyššie a vyššie na pomyselnom rebríčku superpotravín. Ak vás teda zaujíma, v čom spočíva tajomstvo stále väčšieho úspechu tejto rastliny, zostaňte najbližších pár minút s nami!

Aký má arónia vplyv na zdravie? Prečo využiť plody arónie pre svoje zdravie? Sú známe vedľajšie účinky arónie? Zistite viac v článku!

Odkiaľ pochádza arónia?

Arónii (lat. Aronia melanocarpa – čiernoplodá, angl. chokeberry) sa hovorí aj temnoplodec, predovšetkým u našich susedov Čechov. Jej plody – bobule sú čierne a listy netypicky červené. Pochádza zo severnej a východnej Ameriky a na naše územie sa dostala začiatkom 18. storočia. S kríkom arónie sa najčastejšie stretnete v parkoch, kam sa zvykol vysádzať ako okrasný ker. 

Za zmienku stojí, že ide o jednu z mála uznaných superpotravín, ktorú si môžete bez problémov vypestovať aj samy, bez toho, aby ste museli obývať amazonské dažďové pralesy.

Bude sa ti páčiť: Guarana: Aké má účinky a kedy sa jej treba vyhnúť veľkým oblúkom?

arónia čiernoplodá
Shutterstock®

Plody arónie v záhrade

Aróniu si môžete pokojne vypestovať aj sami doma – poslúži vám nielen po zdravotnej stránke, ale tiež ako krásny živý plot, navyše mimoriadne odolný a nenáročný. Máte z nej aj vy živý plod? Odoláva mrazu aj škodcom, tým pádom nevyžaduje žiadne postreky, čo jej len pridáva na hodnote. Dorastá približne do dvoj až trojmetrovej výšky. Vysádza sa na konci leta alebo začiatkom jesene, ideálne na slnečné miesto.

Zber arónie

Arónia čiernoplodá kvitne krásnymi bielymi kvetmi, zhruba od apríla do mája. Následne sa po odkvitnutí začínajú tvoriť a dozrievať plody. Zber plodov či bobúľ arónie má svoj čas obvykle v septembri a nedostatku úrody sa rozhodne nebudete musieť obávať. Následne si z bobúľ arónie môžete pripraviť čokoľvek, čo vám len hrdlo ráči – lekvár, džem, sirup, víno alebo želé.

Chuťovo je arónia mierne trpká, avšak príjemná, preto si ju netreba spájať s klasickou (známejšou) červenou (vtáčou) jarabinou, ktorá je zasurova nepožívateľná. 

Arónia – bohatá na antioxidanty, vitamín C aj minerály

Čo arónia obsahuje? Čím je arónia naozaj výnimočná, to je jej vysoký obsah antokyánov (cenný antioxidačný pigment). Príroda však arónii nadelila aj ďalšie vzácne látky, ako vitamín A, B, C a P. Plody arónie obsahujú niekoľko dôležitých minerálov, ako sú železo, mangán, horčík, draslík a zinok, ktoré sú nevyhnutné pre rôzne telesné funkcie.

Arónia je mimoriadne bohatá na antioxidanty, predovšetkým polyfenoly, flavonoidy a antokyány. Tieto látky pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a môžu znižovať riziko rôznych chronických ochorení. Arónia je bohatá aj na vlákninu, ktorá podporuje trávenie a pomáha pri regulácii hladiny cukru v krvi. Taníny obsiahnuté v arónii majú sťahujúce vlastnosti a môžu prispieť k zlepšeniu tráviacich problémov a zápalov.

Odporúčame: Zdravé recepty z cukety – ktorú pochúťku si zamiluješ ty?

šťava z arónie
Shutterstock®

Liečivé účinky arónie na zdravie – podporí imunitný systém aj zdravie črevného mikrobiómu, posilní zrak

  • Lepšie kardiovaskulárne zdravie: Vďaka schopnosti znižovať hladinu "zlého" LDL cholesterolu a zvyšovať hladinu "dobrého" HDL cholesterolu, arónia pomáha chrániť srdce. Pravidelná konzumácia arónie môže znižovať krvný tlak a zlepšovať pružnosť ciev, čo prispieva k prevencii aterosklerózy.
  • Posilnenie imunitného systému: Vysoký obsah vitamínu C a ďalších antioxidantov v arónii podporuje imunitný systém, pomáha telu bojovať proti infekciám a zlepšuje celkovú odolnosť organizmu voči chorobám.
  • Protizápalové účinky: Arónia má silné protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť chronické zápaly v tele, ktoré sú spojené s množstvom ochorení, vrátane artritídy, cukrovky a srdcových chorôb.
  • Zlepšenie trávenia: Vysoký obsah vlákniny v arónii podporuje zdravé trávenie a môže pomôcť predchádzať zápche. Arónia tiež podporuje zdravie črevného mikrobiómu, čo môže prispieť k celkovému zlepšeniu tráviaceho systému.
  • Ochrana očí: Antioxidanty v arónii, najmä antokyány, môžu pomôcť chrániť oči pred oxidačným stresom a znižovať riziko vzniku očných ochorení, ako je napríklad makulárna degenerácia.

Arónia a rakovina

Arónia čiernoplodá je často spájaná s potenciálnymi protirakovinovými účinkami, najmä vďaka jej vysokému obsahu antioxidantov, ako sú polyfenoly a antokyány. Tieto bioaktívne zlúčeniny môžu hrať úlohu v prevencii rakoviny a podporovať zdravie. Antioxidanty v arónii chránia bunky pred oxidačným stresom, ktorý môže viesť k poškodeniu DNA a vzniku rakovinových buniek. 

Protizápalové vlastnosti arónie môžu pomôcť zmierniť zápalové procesy v tele, čím prispievajú k zníženiu rizika rozvoja rakovinových ochorení. Štúdie na bunkových kultúrach a zvieratách naznačujú, že extrakty z arónie môžu inhibovať rast a šírenie niektorých typov rakovinových buniek, vrátane rakoviny hrubého čreva, prsníka a pľúc. Mechanizmus môže zahŕňať podporu apoptózy (programovanej bunkovej smrti) rakovinových buniek.

Možné vedľajšie účinky arónie

Arónia je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú potravinu, ale pri jej konzumácii môžu niektorí ľudia zažiť určité vedľajšie účinky. Tu sú niektoré možné vedľajšie účinky spojené s konzumáciou arónie:

  • Tráviace problémy: Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny v arónii môže nadmerná konzumácia spôsobiť tráviace problémy, ako sú nadúvanie, plynatosť alebo hnačka. Tí, ktorí nie sú zvyknutí na stravu s vysokým obsahom vlákniny, by mali začať s menšími dávkami a postupne zvyšovať množstvo arónie v strave.
  • Alergické reakcie: Hoci sú alergie na aróniu zriedkavé, niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu, ktorá sa môže prejaviť príznakmi ako svrbenie, opuch, vyrážky alebo dýchacie ťažkosti. Ak máte alergiu na iné druhy ovocia alebo rastliny z čeľade ružovité (Rosaceae), mali by ste byť pri konzumácii arónie opatrní.
  • Interakcie s liekmi: Arónia môže ovplyvňovať účinok niektorých liekov, najmä tých, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi (ako sú antikoagulanciá). Vysoký obsah vitamínu K v arónii môže znížiť účinnosť liekov na riedenie krvi, čo môže viesť k zvýšenému riziku tvorby krvných zrazenín.
  • Možné zníženie krvného tlaku: Arónia má prirodzené vlastnosti znižujúce krvný tlak, čo môže byť prospešné pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Avšak, ak už užívate lieky na zníženie krvného tlaku, môže kombinácia s aróniou spôsobiť prílišné zníženie tlaku, čo môže viesť k závratom alebo mdlobám.

Neprehliadni: Zdravie doslova na dosah ruky: Ukážeme ti, ako spracovať borievky

čierna jarabina
Shutterstock®

Spracovanie arónie:

1. Aróniový džem s jablkami a malinami

  • 500 g plodov arónie
  • 300 g jabĺk
  • 200 g malín (čerstvé alebo mrazené)
  • 500 g cukru
  • 1 balíček želírovacieho prostriedku (napr. Gelfix)
  • 2 lyžice citrónovej šťavy

Postup: Aróniu, jablká a maliny vložte do veľkého hrnca a pridajte 100 ml vody. Zmes privarte a nechajte variť na miernom ohni, kým ovocie nezmäkne, čo trvá asi 10-15 minút. Použite tyčový mixér na rozmixovanie ovocia do hladkej konzistencie (ak preferujete džem s kúskami ovocia, mixujte len jemne).

Pridajte citrónovú šťavu a želírovací prostriedok podľa pokynov na obale. Dobre premiešajte. Pridajte cukor a za stáleho miešania zmes priveďte do varu. Varíme približne 5 minút, kým džem zhustne. Horúci džem nalejte do sterilizovaných pohárov, pevne uzavrite a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Potom skladujte na chladnom a tmavom mieste.

2. Aróniový sirup s čučoriedkami

  • 500 g plodov arónie
  • 300 g čučoriedok (čerstvé alebo mrazené)
  • 1 liter vody
  • 500 g cukru
  • Šťava z 1 citróna

Postup: Aróniu a čučoriedky vložte do veľkého hrnca a zalejte vodou. Priveďte do varu a varte na miernom ohni asi 20 minút, kým sa ovocie nerozpadne a nezíska intenzívnu farbu. Zmes precedíme cez jemné sito alebo gázu, aby sme odstránili pevné časti ovocia. Získanú šťavu vráťte do hrnca.

Pridajte cukor a citrónovú šťavu do šťavy a za stáleho miešania priveďte do varu. Znížte teplotu a varte ďalších 10-15 minút, kým sa cukor úplne nerozpustí a sirup mierne nezhustne. Horúci sirup nalejte do sterilizovaných fliaš, uzavrite a nechajte vychladnúť. Sirup skladujte na chladnom a tmavom mieste. Tento sirup je výborný do nápojov, ako prísada do dezertov alebo ako sladidlo do čaju.

Anketa: Jedli ste už aróniu?

Odpovedalo 213 ľudí

77%
14%
8%

Článok aktualizovaný 29.8.2024

Aktualizovaný článok: 29.08.2024

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
12 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.09.2018 07:01

Aróniu sme si obľúbili, budúci rok by som si rada dopestovala vlastné zásoby.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

06.09.2018 08:46

jeden deň sa píše ako super potravine a na druhý deň si zas niekto vymyslí aké je to škodlivé :D

Vaše meno:

Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

06.09.2018 09:06

Aróniu pestujú rodičia a je super, pozbierať, usušiť a je super na čaj cez dlhé zimné večery :-)

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 16:35

naozaj narastie do 3m výšky? Dá sa ker formovať ? Vtáčiky nezjedia bobuľky?

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

06.09.2018 14:29

poznám ju, má úžasné účinky....

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.09.2018 16:04

Ešte som ju nejedla ani ju nepestujem

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

06.09.2018 16:27

no veru nejedla ... ale určite sa po nej poobzerám

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.09.2018 18:59

ďalší dobrý typ na pestovanie v záhrade, miesta máme dosť

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 16:34

tiež prvýkrát počujem o tejto rastlinke a dorastá približne do dvoj až trojmetrovej výšky? Kam zasadiť v záhrade, treba aj strihať výšku? Pre mňa všetko neznámo...Ale prekonzultujem s dcérou , či nezasadíme aj my

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

07.09.2018 20:27

zišlo by dat si jej troška sa poliečit

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

26.09.2018 12:13

pestujem ju:)

Vaše meno:

Jana Džavanová

Jana Džavanová

05.10.2018 14:47

vyzera ako cucoriedka, mnamky. jedla som ju zatial len v keksiku, kt.si obcas kupim a tam mi chuti :) avsak ani neviem, ci som vobec niekde videla predavat ju.

Vaše meno:

Ban

Ban

03.09.2024 10:00

za mňa sú superpotraviny hlavne chlorella a jačmeň, nikdy by som nepovedala že mi tak dajú doporiadku trávenie

Vaše meno:

Lucia

Lucia

06.09.2024 13:43

ja mavam tiez problem s travenim, najmä so stolicou, myslis ze by aj na to vedeli pomôct?

Ban

Ban

12.09.2024 21:16

ahoj, určite áno, odporúčam ich kupovať

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE