Svrab – vieš, čo je za vznikom tohto nepríjemného kožného ochorenia?

Existuje mnoho nepríjemných ochorení, ktoré nám dokážu skomplikovať život. Medzi ne patrí aj svrab. Ak ste už o tomto ochorení počuli, určite viete, že sa s ním neradno zahrávať. Ako sa svrab šíri, aké sú jeho prejavy a dokážeme sa ho vôbec zbaviť?

 

Svrab je vysoko nákazlivý

Svrab je vysoko nákazlivé kožné ochorenie, ktoré sa, bohužiaľ, nevyhýba nikomu. Môže postihnúť rovnako dieťa, dospelého či dokonca aj zvieratá. Toto ochorenie je rozšírené po celom svete a vzhľadom na jeho vysokú infekčnosť sa ľahko šíri ďalej.

Odporúčame: Vysoko nákazlivé ochorenie v Bratislavskom kraji: Ako sa mu vyhnúť?

svrab

Zdroj: Shutterstock®

Ako svrab vzniká?

Za vznikom tohto nepríjemného kožného ochorenia stojí nenápadný a pre ľudské oko neviditeľný roztoč. Zákožka svrabová, alebo inak aj Sarcoptes scabiei, je mikroskopický roztoč, ktorého veľkosť dosahuje maximálne 0,5 mm. Svrab sa najčastejšie šíri najmä v kolektívoch, na miestach, v ktorých je vysoká koncentrácia ľudí alebo medzi ľuďmi, ktorí žijú v tesnej blízkosti. Môže ísť napríklad o rodiny, školské internáty, domovy dôchodcov, nemocnice a iné zariadenia.

Nákaza svrabom je rýchla a nenápadná. Samičky zákožky sa v priebehu niekoľkých minút rozlezú po pokožke, pričom sa do nej zavŕtajú. Potom prežívajú v spodných vrstvách kože, v ktorých si vytvárajú chodbičky. V nich každý deň kladú jedno až dve vajíčka. Vyliahnuté larvy žijú na povrchu tela. Až po vývine samičky na povrchu pokožky (čo trvá zhruba 10 až 14 dní) sa buď zavŕtajú pod kožu alebo sa prenesú na ďalšieho hostiteľa.  

Prečítaj si aj: Parazity v ľudskom tele: Máme sa naozaj čoho obávať?

prejavy svrabu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príznaky svrabu?

Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že sa neprejaví hneď, ale až po dlhšej dobe. Inkubačná doba svrabu je 14 – 21 dní. Prejavom ochorenia je nepríjemné a neustupujúce svrbenie, ktoré sa zvyčajne stupňuje najmä počas noci, ale aj vtedy, keď je telo prehriate alebo spotené. Práve v tejto dobe sú zákožky aktívne. Svrab sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach jemnej pokožky, napríklad v oblasti prstov, zápästia, pazúch, slabín, v oblasti genitálií, podbrušku, ale aj v záhyboch kĺbov. Ide o začervenané škvrny, vyrážky, pľuzgiere či odreniny. Niekedy môže svrab pripomínať aj ekzém. V prípade svrabu však možno často pozorovať chodbičky, ktoré zákožka vytvára. Tie môžu byť dlhé niekoľko milimetrov až po centimetre.

Pozri aj: Chlamýdiová infekcia: Tiché zlo, ktoré vie napáchať obrovské škody

svrab u detí

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa najčastejšie svrab prenáša?

Možno si kladiete otázku, ako takéto zákerné kožné ochorenie dostať. Infikovanie chorobou je jednoduché. V drvivej väčšine prípadov ide o blízky telesný kontakt s už nakazeným hostiteľom. Čím je kontakt s nakazeným dlhší a ochorenie u nakazeného už postúpilo, tým je riziko prenosu na zdravého človeka vyššie. V minulosti sa svrab považoval najmä za chorobu bezdomovcov, a to vzhľadom na ich nedostatočnú hygienu. Za hlavné zdroje nákazy svrabom sú v dnešnej dobe považované najmä pohlavný styk s nakazeným, používanie spoločného uteráka, posteľného prádla, spodnej bielizne či odevu. Výnimkou vysokej pravdepodobnosti nákazy však nebývajú ani miesta, v ktorých sa často obmieňa veľké množstvo ľudí, ako napríklad ubytovacie zariadenia nižšieho štandardu.

Vyskytuje sa svrab aj u detí?

Ako sme uviedli už na začiatku, svrab si nevyberá. Či už ide o dospelých ľudí, deti alebo zvieratá (prenos zvieracieho svrabu na človeka je však ojedinelý, skôr môže spôsobiť iba kožné podráždenie). V prípade svrabu u detí je nákaza zriedkavejšia. Zaujímavosťou môže byť fakt, že ak svrab napadne detskú pokožku, kožné problémy sa najčastejšie objavujú v oblastiach zadočku, tváre, na chodidlách či dlaniach. V niektorých prípadoch môže byť sprievodným javom u detí aj zdurenie lymfatických uzlín v podpazuší.

Inšpiruj sa: 20 príznakov parazitov v tele!

liečba svrabu

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosti o svrabe

  • Život zákožky končí najčastejšie po piatich týždňoch.
  • Počas svojej existencie dokáže naklásť 40 až 50 vajíčok.
  • U osôb s opakujúcou sa nákazou sa príznaky prejavia skôr než u osoby, ktorá je svrabom nakazená po prvýkrát.
  • Zákožky sú citlivé na mínusové teploty, suché prostredie a priamy slnečný svit.

Ako svrab liečiť?

Po spozorovaní prvotných príznakov svrabu je potrebné navštíviť lekára. Najčastejšie sa po diagnostikovaní svrabu používajú na liečbu maste a emulzie. Liečbu je potrebné dodržiavať dôkladne, s prihliadnutím na zvýšenú hygienu v období liečby (bielizeň, uteráky a odevy, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou, je vhodné po vypratí ešte vyvárať. Dôležitá je aj dezinfekcia domácnosti – postelí, matracov, kobercov a iných predmetov domácnosti, s ktorými prichádza nakazený do kontaktu.

Neprehliadni: Bolesť v krku a zápal očných spojoviek: Aj tak sa prejavuje infekcia adenovírusmi!

4 komentárov
Mária Beniačová

Mária Beniačová

21.08.2021 19:10

Nechcela by som . Musí to byť nepríjemné.

Vaše meno:

Patrik Podmanický

Patrik Podmanický

22.08.2021 16:04

Veľmi nepekné obrázky, hlavne tie detské ručičky. Myslel som si, že táto choroba bola iba v časoch, keď ľudia nemali možnosť dbať na hygienu a v dnešnej dobe už zanikla. Vidím ale, že stále je pre nás hrozbou.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

22.08.2021 23:39

Fúúúha,tak to je riadne nepríjemné.O svrabe,ako o chorobe,som počula,ale,že sa samičky zavŕtajú do pokožky,tak to je sila.Dúfam,že sa s tým nikdy nestretnem.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.08.2021 19:25

Nepríjemné ochorenie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE