Viete, čo sú takzvané parestézie? Tento pojem označuje pocity mravčenia, tŕpnutia či pichania, a to najčastejšie v koncových častiach tela. Parestézie sa môžu vyskytovať v podobe mravčenia v horných aj dolných končatín, u niektorých sa však môže objavovať aj tŕpnutie tváre či na krku. Popísané tŕpnutie nemusí byť vždy signálom ochorenia. Parestézie sa môžu objaviť aj úplne bežne a prakticky z času na čas potrápiť skutočne každého. Často vznikajú hlavne v dôsledku stlačenia nervov.
K miernemu útlaku nervov môže pritom dôjsť napríklad aj pri sedení s prekríženými nohami, alebo aj pri priľahnutí ruky pri ležaní. Mravčenie a tŕpnutie sa môže objaviť aj pri práci na počítači, používaní mobilného telefónu alebo aj mnohých iných činnostiach, pri ktorých máme končatiny dlhodobo v nie úplne prirodzenej polohe. Takéto parestézie však bývajú krátkodobé a prechodné, po uvoľnení nervu odznievajú. Ak sa však vyskytujú dlhodobo a veľmi často, môžu predstavovať jeden z prejavov ochorenia. Čo môže mať na svedomí tŕpnutie prstov horných a dolných končatín?
Odporúčame: Aký vplyv má na naše zdravie sedavé zamestnanie? Takéto sú riziká!
Syndróm karpálneho tunela
K najčastejším príčinám dlhodobého tŕpnutia a mravčenia v prstoch v horných končatinách radíme v prvom rade syndróm karpálneho tunela. Karpálny tunel predstavuje úzku štrbinu v zápästí, ktorou okrem iného prechádza nerv n. medianus, respektíve stredový nerv. Tento nerv má za úlohu prenos vzruchov do prstov ruky. Pri syndróme karpálneho tunela dochádza spravidla k zužovaniu spomínanej štrbiny, čo vedie k stláčaniu stredového nervu. Príčinou býva najmä dlhodobé a opakované preťažovanie danej oblasti, napríklad v dôsledku stereotypnej práce a opakovaného vykonávania istých činností rukami. Do rizikovej skupiny patria jedinci pracujúci za počítačom, ale aj krajčírky či športovci.
Syndróm karpálneho tunela sa prejavuje spravidla nasledovne:
- tŕpnutie v prstoch (často najmä v ukazováku alebo palci),
- celkové mravčenie v ruke,
- stuhnutosť zápästia,
- bolesť svalstva v oblasti rúk,
- opuch prstov,
- problém s držaním predmetov v ruke,
- obmedzenie pohyblivosti ruky.
Karpálny tunel pritom radíme medzi takzvané úžinové syndrómy. Ide o skupinu ochorení periférneho nervového systému, ktoré vznikajú v dôsledku dlhodobého útlaku nervov v anatomicky zúžených častiach (takzvaných tuneloch), v ktorých nerv prechádza blízko kostí. Do tejto skupiny patrí napríklad aj syndróm Guyonovho kanála, charakteristický postihnutí nervu n. ulnaris. Podobne môžu byť postihnuté aj nervy dolných končatín, čo zase môže viesť k parestéziám v oblasti nôh.
Odporúčame: Nebezpečná žltá zimnica: Čo ochorenie spôsobuje a aké sú prejavy?
Tŕpnutie môže poukazovať na periférnu neuropatiu
Tŕpnutie prstov, alebo celkovo rúk a nôh, môžu vyvolávať i rôzne ochorenia, ktoré radíme medzi takzvané periférne neuropatie. Reč je o poruchách periférneho nervového systému. Periférna nervová sústava zabezpečuje obojstranný prenos nervových signálov z mozgu do tela (k svalom, koži, rôznym orgánom a žľazám) a následne späť smerom do centrálnej nervovej sústavy (pozostávajúcej z mozgu a miechy). Poškodenie periférnych nervov môže viesť k spomínanej periférnej neuropatii. Prejavy ochorenia závisia od toho, ktorý nerv alebo nervy sú poškodené. Objaviť sa môžu nielen problémy s tŕpnutím a mravčením v končatinách, ale aj problémy so svalstvom, chlad v končatinách, kŕče, poruchy citlivosti a problémy s rôznymi orgánmi.
Medzi neuropatie radíme v podstate aj vyššie spomínaný syndróm karpálneho tunela, vznikajúci z dlhodobého preťažovania a útlaku nervu. K neuropatiám môže dochádzať z mnohých rôznorodých príčin, tie najčastejšie sú napríklad:
- cukrovka – diabetická neuropatia,
- zranenie (pri ktorom dôjde k poškodeniu nervov),
- alkohol, niektoré lieky, toxíny,
- vírusové alebo bakteriálne infekcie (napádajúce nervový systém),
- nedostatok vitamínov (ktoré sú dôležité pre správnu funkciu nervov).
Problém môže byť v chrbtici
Tŕpnutie prstov a končatín môže poukazovať aj na problém s chrbticou, a to najmä v prípade, ak pri konkrétnej poruche dochádza k stlačeniu nervov. Tŕpnutie v oblasti nôh býva neraz spôsobené aj posunutím či poškodením medzistavcovej platničky. Taktiež môžu pocity brnenia, pichania a mravčenia v nohách súvisieť so zápalom sedacieho nervu. Tento zdravotný problém tiež nazývame ischias, pričom jeho častými príčinami sú degeneratívne zmeny platničiek a chrbtice, posun stavca chrbtice voči druhému stavu, zúženie chrbticového kanála, úraz v oblasti chrbtice a iné.
Spomenúť môžeme aj radikulopatiu, pri ktorej dochádza k útlaku koreňa nervu vychádzajúceho z miechy. Často býva problém prítomný najmä v krčnej alebo driekovej chrbtici. Príznaky spravidla závisia od toho, v ktorej časti chrbtice je problém lokalizovaný. Bežnými prejavmi sú hlavne bolesti v oblasti chrbta, poruchy citlivosti, slabosť v končatinách, ako aj spomínané parestézie.
Skleróza multiplex
Medzi ochorenia, ktoré sa prejavujú aj tŕpnutím v prstoch a končatinách, radíme tiež sklerózu multiplex, inak nazývanú i roztrúsená skleróza. Ide o veľmi vážne ochorenie nervového systému človeka, pri ktorom dochádza k poškodeniu a rozpadu myelínovej štruktúry obaľujúcej nervové vlákna. Myelín má pritom význam z hľadiska prenosu nervových impulzov. Presné príčiny roztrúsenej sklerózy nie sú úplne známe, ochorenie je radené medzi autoimunitné choroby, na rozvoj ktorých môže mať vplyv genetika aj mnoho vonkajších faktorov. Skleróza multiplex sa prejavuje skutočne rôznorodými príznakmi, ktoré môžu byť u jednotlivých pacientov trochu odlišné.
Vo všeobecnosti sú pre ochorenie charakteristické nasledujúce prejavy:
- zhoršovanie neurologických funkcií,
- poruchy citlivosti,
- svalové kŕče a svalová slabosť,
- poruchy rovnováhy a koordinácie pohybov,
- mravčenie v končatinách,
- trasenie rúk,
- zmeny nálad,
- nadmerná únava.
Fibromyalgia
Ďalšou možnou príčinou spomínaných parestézií je i takzvaná fibromyalgia, ktorú môžeme zaradiť medzi reumatické ochorenia. Príčiny vzniku tejto choroby sú i dnes neznáme, predpokladá sa vplyv genetických aj vonkajších faktorov. Fibromyalgia vo vyššej miere postihuje ženy, pričom sa rozvíja okolo 35. roku života. Charakteristická je hlavne generalizovanými bolesťami pohybového aparátu a zvýšenou citlivosťou na tlak v určitých miestach na tele. Okrem toho sa často pridávajú aj problémy so spánkom, nadmerná únava, prípadne i depresie.
Pozri aj: Edwardsov syndróm: Ako sa prejavuje a čo zvyšuje riziko ochorenia?
A čo ďalšie príčiny?
Menované ochorenia či poruchy ani zďaleka nie sú jedinými zdravotnými problémami, ktoré sa môžu prejavovať aj tŕpnutím prstov alebo celých rúk a nôh. O to dôležitejšie je pri dlhodobom výskyte parestézií konzultovať zdravotný stav s lekárom, ktorý môže podľa potreby nariadiť rôzne vyšetrenia a po správnej diagnostike i vhodnú liečbu. Tŕpnutie prstov, rúk alebo nôh môže súvisieť s mnohými ďalšími ochoreniami a zdravotnými problémami, ako sú napríklad:
- ďalšie reumatické ochorenia,
- cievna mozgová príhoda,
- zhubné alebo nezhubné nádory mozgu a chrbtice,
- infarkt,
- nedostatok vitamínu B 12,
- rôzne infekcie.