Tetánia: Choroba mladých 21. storočia

Brnenie končatín, dýchavičnosť, kŕče, stiahnuté hrdlo, dusenie. Tieto i mnohé ďalšie príznaky charakterizujú chorobu s názvom Tetánia (tetanický syndróm) – choroba mladých dvadsiateho prvého storočia. Ako sa táto pliaga prejavuje? Čo ju spôsobuje? A ako sa vieme tetánii vyvarovať?

Tetanický syndróm je podľa odborníkov daň civilizácii a pokroku. Najmä mladí ľudia sa naháňajú za materiálnymi vecami, stres ich dobieha v každodennom živote a nemajú dostatok času upokojiť sa, zastaviť a spomaliť. 

 

Odborníci tiež tvrdia, že tetánia je spôsobená hlavne zvýšeným nárokom na psychickú a fyzickú odolnosť. Vysvetľujú to na príklade, že v dnešnom svete chceme už odmalička ovládať nespočetne veľa technológií, mobilov, počítačov, elektroniky a podobne. No treba si uvedomiť, že na to nie sme vybavení. Náš mozog sa totiž štruktúrou vôbec nezmenil od dôb praveku a lovenia mamutov.

Odporúčame: Celulitída a menštruácia nie sú tabu: Umelkyňa šokuje celý svet!

nervový systém

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky tetánie

Pojem tetánia sa v medicínskom svete objavuje čoraz častejšie. Odhaduje sa, že tetanický syndróm postihuje približne 10 % populácie prevažne mladých ľudí od dvadsať do tridsať rokov, ktorí majú zvýšenú mieru stresu. Tetanický syndróm je trvalý alebo kolísajúci stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Jeho typickým príznakom je zvýšené svalové napätie najmä v oblasti tvárového a šijového svalstva a svalové kŕče v rukách aj v nohách. Najzávažnejším prejavom tetánie je tetanický záchvat, ktorý prichádza ako náhly pocit nevoľnosti a úzkosti.

 

Špecifické príznaky:

  • Bolestivé kŕčové stavy, ktoré najčastejšie postihujú prsty rúk a nôh
  • Kŕče drobných svalov, najmä okolo pier
  • Hlboké dýchanie (hyperventilácia)
  • Človek má pocit stiahnutého hrdla, dusenia sa

 

Pozri aj:  Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

vyčerpaný organizmus

Zdroj: Shutterstock®

Menej špecifické príznaky:

  • Tlak na hrudi
  • Nadmerná únava
  • Predmenštruačný syndróm
  • Poruchy spánku
  • Precitlivenosť na hluk
  • Problémy s prehĺtaním

Pri tetánii je labilný celý nervový systém, človek býva nervózny, nesústredený, trpí poruchami spánku, neraz i potencie a libida, máva tupú bolesť hlavy, cíti drobné tŕpnutie alebo sa neprimerane potí. Prsty na nohách aj rukách sú pri záchvate skrčené, hovorí sa tomu aj pôrodnícka ruka. Okolo pier sa tiež objavuje tŕpnutie, človek sa cíti vyľakaný a môže vzbudzovať dojem veľmi závažne chorého. Tento stav je nepríjemný, bolestivý a postihnutý zväčša hlboko dýcha, čím si však stav ešte zhoršuje.

Odporúčame: Doprajte svojej pleti osviežujúci drink. Neoľutujete!

nadbytočný stres

Zdroj: Shutterstock®

Účinná liečba

Základom liečby tetánie je magnézium. Nielen pri záchvate, ale dôležité je užívať ho pravidelne a preventívne ako antistresor. Samozrejme, dôležité je tiež neurologické vyšetrenie, aby sa s istotou zistila diagnóza a nastavila správna liečba. Ak je ochorenie spôsobené dlhodobejšou psychickou záťažou, nátlakmi či inými psychiatrickými ťažkosťami, je dobré navštíviť psychológa či psychiatra.

 

Súčasťou liečby je takisto podávanie vápnika či radikálna úprava životosprávy. V tomto prípade sa však pod životosprávou nerozumie iba úprava jedálnička, ale taktiež vedieť si zharmonizovať telo i dušu. Naučiť sa zastaviť, upokojiť a odpočinúť si.

 

K odhaleniu príčiny tetanického syndrómu sa používajú tri vyšetrovacie metódy:


•  Klinické vyšetrenie
•  Biochemické vyšetrenie
•  Elektromyografické vyšetrenie


Pozri aj: Neberte užívanie probiotík na ľahkú váhu: Riaďte sa našimi radami!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE