Vieš, čo škodí chrbtici? Týmto si ju ničia mnohí z nás!

Chrbticu máme len jednu a musí nám dobre slúžiť počas celého života. Samozrejme, starnutím sa postupne opotrebováva, čo nejako nie je možné zastaviť alebo viac ovplyvniť. Zdravie svojej chrbtice môžeme podporiť zdravým životným štýlom, ktorého súčasťou je vyvážená strava a dostatok pohybu.

Na chrbticu pritom nemá negatívny vplyv len starnutie, ale v mnohých prípadoch aj zlozvyky a úkony, ktoré každý deň vykonávame. Tie sú neraz príčinou rozličných problémov s chrbticou. Bolesti chrbta a obmedzenie hybnosti niektorých častí chrbtice sa pritom ani zďaleka netýkajú len starších osôb, ale aj mladých. 

 V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo všetko môže škodiť našej chrbtici, pričom si to v mnohých prípadoch ani neuvedomujeme. Chrbtica to však človeku môže v starobe poriadne spočítať, preto by sme sa o ňu mali starať. Čím si ju môžeme poškodzovať?

1. Zlé držanie tela

Asi nikoho neprekvapí, keď povieme, že našej chrbtici v prvom rade škodí zlé držanie tela. Nevhodné držanie tela má na zdravie chrbtice z dlhodobého hľadiska vskutku ničivý vplyv a môže prispieť k rozvojom problémov s chrbticou.

Hrozí stlačenie chrbtice, zaokrúhlenie tela a následne bolesti. Pomôcť môžu cvičenia zamerané na posilnenie chrbta a celkové zlepšenie držania tela.

Pozri aj: Ako vybrať správny matrac? Tieto tipy pomôžu ku kvalitnému spánku

zlé držanie tela

Zdroj: Shutterstock®

2. Dlhé sedenie a sedavý spôsob života

Naša chrbtica sa potrebuje primerane hýbať. Sedavý spôsob života a nedostatok pohybu poškodzujú naše zdravie v mnohých smeroch. V kombinácii so zlou stravou to môže viesť k nadváhe, ktorá predstavuje záťaž pre kosti, kĺby aj chrbticu.

Veľmi škodlivé je dlhodobé sedenie, ktorému sa mnohí v práci, žiaľ, nevyhnú. Pri sedavom zamestnaní sú potrebné pravidelné prestávky na natiahnutie tela. Dôležitá je vhodná stolička a najmä to, aby na nej človek správne sedel. Niekomu sa môže osvedčiť sedenie na fitlopte.

3. Nadváha a obezita

Spomenuli sme nadváhu. Aj tým, že ignorujeme vyššiu telesnú hmotnosť, zaťažujeme svoju chrbticu. A, samozrejme, nie len tú. Nadmerná hmotnosť má výrazne škodlivý dopad najmä na medzistavcové platničky. Výsledkom môže byť jej vyskočenie alebo prasknutie.

Každé zhodené kilo, ktoré bolo nadbytočné, dokáže chrbtici priniesť veľkú úľavu. A nie len jej, ale aj mnohým kĺbom, ako aj viacerým vnútorným orgánom, vrátane srdca a pľúc. 

4. Nevhodná obuv

Naša obuv vplýva nielen na chodidlá, ale aj na stav chrbtice. Topánky by mali byť pohodlné a funkčné. Vždy je ich potrebné voliť podľa toho, čo robíte, či kam smerujete. Iné topánky sú vhodné na šport, iné na cestu do práce.

Veľmi škodlivým typom obuvi sú pritom topánky na vysokých podpätkoch. Ich nosenie zvyšuje napätie v chrbtici a môže spôsobiť bolesti až v krčnej oblasti či v ramenách. Ideálna však nie je ani obuv s úplne plochými podrážkami.

5. Starý, nevhodný, nekvalitný matrac

Našej chrbtici tiež môžeme škodiť tým, že spíme na nevhodnom matraci – či už na nekvalitnom alebo veľmi starom, ktorý by už potreboval výmenu. Matrac sa totiž rokmi opotrebuje a je potrebné ho podľa potreby meniť.

Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je pritom nevyhnutný pre regeneráciu celého tela. Ak vás po prebudení bolí chrbát, neraz je na vine práve zlý matrac.

nekvalitný spánok

Zdroj: Shutterstock®

6. Nosenie ťažkých ruksakov a kabeliek

Chrbticu si môžeme postupne poškodzovať aj tým, že jej pridávame nejakú záťaž, napríklad v podobe ruksakov, tašiek či kabeliek. Pri nosení ruksakov a batohov sa uistite, že máte utiahnuté oba ramenné popruhy.

Vhodné je voliť kvalitné batohy, ktoré poskytujú aj oporu pre chrbticu. Nosenie veľkých a ťažkých kabeliek či plných tašiek je spravidla pre chrbticu ešte horšie. Zvyčajne je totiž zaťažované len jedno rameno, a teda len jedna časť chrbtice.

7. Nesprávne cvičenie

Pravidelný a primeraný pohyb je nevyhnutný pre zdravie celého tela a rovnako aj našej chrbtice. Už vyššie sme spomínali, že ničnerobenie jej skrátka neprospieva. Nevhodné cvičenie a nesprávne prevádzané cviky však môžu byť pre chrbticu hotovou pohromou.

Ak máte navyše problémy s chrbticou, mali by ste si pri cvičení dávať o to väčší pozor. Ideálne je cvičiť s odborníkom, ktorý pozná váš zdravotný stav a bude na vás pri cvičení dohliadať.

8. Neustále pozeranie do telefónu

Aj neustále pozeranie sa do mobilného telefónu môže našej chrbtici nemálo uškodiť. Len si predstavte, ako asi pri surfovaní po internete na mobile vyzeráte. Môže sa vám zdať, že stojíte alebo sedíte s vyrovnanou chrbticou, no spravidla pri pozeraní do mobilu vždy ohýbame a nakláňame hornú časť chrbtice, aby sme videli na obrazovku. Takto si z dlhodobého hľadiska môžeme uhnať nielen bolesti krčnej chrbtice.

Odporúčame: Ktorá pozícia je najlepšia pre dobrý spánok? Rozhodne skús túto!

pozeranie do mobilu

Zdroj: Shutterstock®

9. Zdvíhanie ťažkých predmetov

Už sme niečo hovorili o pridávaní záťaže na chrbticu, a to pri nosení tašiek či kabeliek. Nemalá záťaž však môže vznikať aj pri dvíhaní ťažkých predmetov. Problém nastáva najmä vtedy, keď predmety zo zeme dvíhame zlou technikou.

Ak idete niečo zodvihnúť, nohy rozkročte na šírku ramien a potom urobte drep. Pri dvíhanie majte vyrovnanú chrbticu a ohýbajte sa len v bedrovej oblasti. Pozor by si vždy mali dávať i mamičky pri dvíhaní detí.

10. Stres

Možno vás to prekvapí, no i nadmerný stres hrá v tomto smere rolu. Ten má škodlivý vplyv nielen na psychické, ale aj fyzické zdravie. Výrazný stres môže z dlhodobého hľadiska prispievať k stuhnutiu svalstva a následne aj bolestiam chrbta.

Dokonca by sme si mali dávať pozor aj na zadržiavanie či šírenie hnevu a zášte. V dnešnej uponáhľanej a často stresujúcej dobe je nevyhnutné nájsť si čas na poriadny oddych a relax, možno aj na meditáciu. Podporíme tak celkové psychické i fyzické zdravie.

Aktualizovaný článok: 10.5.2023

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.05.2020 07:47

Zlozvyky a úkony, ktoré sú naozaj škodlivé pre našu chrbticu a treba sa im vyvarovať, minimálne predchádzať pokiaľ je možné.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.05.2020 17:56

Som si vedomá, že bez prevencie, cvičenia, to asi nepôjde, všetky tie zlozvyky si uvedomujem aj na sebe.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

21.05.2020 08:24

Vieme, čo všetko škodí našej chrbtici, ale nie vždy to vieme dodržať.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

23.05.2020 08:02

podľa mňa škodí chlad a stres

Vaše meno:

Jana Dvoriaková

Jana Dvoriaková

26.05.2020 16:15

Z osobnej skúsenosti môžem povedať,že cvičenie na bolesť chrbtice pomáha najlepšie a pravdou je,že väčšina bolestí chrbtice pramení v skláňani sa nad počítačom či telefónom.

Vaše meno:

Marta Hollá

Marta Hollá

04.06.2020 11:03

mňa tiež vie chrbtica potrápiť, no akokoľvek sa snažím, stále sa bolesť vracia

Vaše meno:

Svetlana Kurzova

Svetlana Kurzova

23.03.2021 11:28

Mňa takto bolievala chrbtica a hlavne aj hlava, kvôli zlému matracu a to si podľa mna veľa ľudí neuvedomuje :/ Ja som na to prišla, až keď mi o tom povedal doktor a musela som ho vymeniť . Osobne som ani nevedela, že existujú aj nejake stupňe tvrdosti, až keď som našla toto a tam to bolo pekné popísané :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE