Viete, čo sú fytonutrienty a ako slúžia nášmu telu?

Fytonutrienty sú zlúčeniny (okrem čistých vitamínov a minerálov), ktoré sa nachádzajú v potravinách. Sú priamo spojené so zdravím. Pomáhajú mnohými spôsobmi zlepšovať telesné procesy, tiež pomáhajú v boji proti  niektorým chorobám.

 

Fytonutrienty sú tiež nazývané fytochemikálie a sú to vlastne bioaktívne chemické látky v potravinách, ktoré spomaľujú proces starnutia. Väčšina ovocia a zeleniny obsahuje tieto zlúčeniny. Sú priamo spojené s posilnením imunity, zlepšením komunikácie medzi bunkami, detoxikáciou karcinogénov, čo spôsobuje, že nádorové bunky odumierajú. Prečítajte si o nich viac:  

 

Existujú tisíce fytonutrientov, pričom jednotlivé potraviny môžu obsahovať stovky rôznych fytochemikálií. Karotenoidy, flavonoidy, izotiokyanáty, fenoly, polyoly, fytoestrogény, kyselina fytová, prebiotiká, probiotiká, sójový proteín a sulfidy/ tioly... Tieto všetky do nich spadajú. Rozoberme si ich na drobné a pozrime si, ktoré potraviny nám môžu veľmi pomôcť v rôznych zdravotných neduhoch. 

 

Odporúčame prečítať: Posilnite si imunitu bobuľami hrozna

Viete, čo sú fytonutrienty a ako slúžia nášmu telu?

Zdroj: Shutterstock®

Karotenoidy

 

Názov vám určite evokuje mrkvičku, však? Správne. Ide najmä o Betakarotén:  Nájsť ho môžete v žiarivo žltom/oranžovom ovocí a zeleninke (tekvica, papája, mrkva, sladké zemiaky), ale aj v zelenej zeleninke ako kel a brokolica. Spája sa so zvyšovaním antioxidačnej obrany v bunkách a neutralizácii voľných radikálov.

 

Lykopén:  Ten sa nachádza v červenom ovocí a zelenine (paradajky, melón a guava). Môže znížiť riziko rakoviny prostaty.

 

Luteín:  Medzi jeho zdroje patrí zelená zelenina (kel, ružičkový kel a špenát), žĺtky a kiwi. Môže výrazne prispieť k zdravému zraku.

Viete, čo sú fytonutrienty a ako slúžia nášmu telu?

Zdroj: Shutterstock®

 

Flavonoidy

 

Antokíny:  Veľmi užitočné antioxidanty, ktoré zastavujú poškodenie buniek neutralizáciou voľných radikálov. Tiež podporujú zdravý imunitný systém a mozgové funkcie. Nachádzajú  sa v tmavom farebnom ovocí, ako černice, čučoriedky, čerešne, červené hrozno, slivky, kiwi, jahody a brusnice, ako aj v zelenine ako je kapusta a baklažán.

 

Flavanoly: môžu pomôcť so zdravím srdiečka. Nájdete ich v jablkách, čaji, víne, čokoláde, kakaových bôboch, hrozne a brokolici.

 

Proantokyanidíny: Udržujú močové cesty v skvelej forme a nachádzajú sa v jablkách, kakae, brusniciach, jahodách, víne a arašidoch.

 

Odporúčame prečítať: Červená repa a jej vplyv na naše zdravie a krásu

Viete, čo sú fytonutrienty a ako slúžia nášmu telu?

Zdroj: Shutterstock®

Fenoly

 

Kávová kyselina: súvisí so srdcom a zdravím zraku. Tiež podporuje bunkové antioxidačné obrany. Hľadajte ju v jablkách, citrusových plodoch a hruškách.

 

Fytoestrogény

 

Izoflavóny: nachádzajú sa v sójových potravinách a môžu zmierniť príznaky menopauzy, rovnako ako podporiť mozog, imunitný systém a zdravie kostí.

 

Lignany:  podporujú srdce a imunitný systém. Nachádzajú sa vo vysokých potravinách, ktoré majú steblo, ako je ľanové semienko, raže, pšeničné otruby, jačmeň, ovsené vločky.

 

Čiže naozaj platí, že čo ješ, to si. Milé dámy, preto zaraďte do jedálnička veľa čerstvého ovocia a zeleniny, nech je jeseň farebná aj v strave smiley

 

Viete, čo sú fytonutrienty a ako slúžia nášmu telu?

Zdroj: Shutterstock®

1 komentár
Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

06.10.2015 12:37

zasa som sa dozvedela niečo nové a zaujímavé :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE