Pre mnohých je táto liečebná metóda prežitkom, ktorý patrí do minulosti. Mnohí odborníci ho ale stále odporúčajú a vidia v ňom skvelého pomocníka, hlavne pri chorobách dýchacích ciest. Inhalácie vám pomôžu rovnako aj s nádchou či v boji so zápalom sliznice.
Liečenie našich starých mám
Naparovanie nie je výmyslom našich starých mám. Je to najmä praxou overený spôsob, ktorý skutočne zaberá a pomáha pri rôznych ochoreniach. Do horúcej vody pridávali bylinky, z ktorých každá plnila svoj účel. Najpoužívanejší bol harmanček, ktorý rástol takmer v každej záhrade. Siahli po ňom vždy, keď mali problému s kašľom alebo dýchaním.
Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť I.
Inhalujte, nič vás nestojí
Inhalácia nad horúcou vodou je najpohodlnejšia a najjednoduchšia cesta k rýchlejšiemu uzdraveniu. Stačí si do hrnca naliať pár decilitrov horúcej vody, pridať bylinky či účinné látky z lekárne a dýchať. Aby para neunikala je najlepšie sa prikryť uterákom. Dospelí by mali nad hrncom vydržať približne 10 minút.
Ak máte počas choroby horúčku a bolesti hlavy, nechajte si inhaláciu na čas, kedy vám bude lepšie. Týmto spôsobom prehrievať organizmus určite nie je prospešné. Najlepšie je tretí deň od začiatku choroby, kedy už najhoršie príznaky pominuli.
Odporúčame prečítať: Otužujte svoje telo - podporíte imunitu
Pre alergikov nevhodné
Ak patríte k ľuďom, ktorí sú alergickí na peľ, mali by ste zvážiť naparovanie nad bylinkami. Mohla by nastať alergická reakcia. Nemusíte však smútiť, naparovanie prejaví svoje účinky aj nad samotnou vodou a skvelou alternatívou je aj pridanie soli.
Naparovanie má taktiež vynikajúce účinky na problematickú pleť, ktorá potrebuje špeciálnu starostlivosť. Para ju prečistí a zároveň osvieži. Inhaláciu teda môžete vnímať ako istý druh relaxácie, kedy robíte niečo pre svoje telo.
Odporúčame prečítať: Aké bylinky si vypestovať v byte počas zimy
www.thinkstockphotos.com