V živote každej ženy príde raz k obdobiu, kedy už nebude viac plodnou a pripravenou priniesť na svet deti. Toto obdobie odštartuje menopauza, ktorá sa začína 12 mesiacov po poslednej normálnej menštruácii. Menopauza je teda permanentné ukončenie menštruačných cyklov a zároveň aj prirodzená súčasť života a nie zdravotný problém.
U niektorých žien prichádza už skôr, niekedy aj po tridsaťpäťke, pre iné sa toto obdobie začína v 40-tich až 50-tich rokoch života, kedy je menopauza najčastejšia. Prináša však so sebou mnohé strasti, v súvislosti s hormonálnymi zmenami v tele. Dnes si povieme niečo o tom, ako zmierniť príznaky menopauzy. Značka: Prírodne!
Zaujme ťa aj: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná
Príznaky menopauzy
Aby sme vedeli, aké príznaky ideme prírodnou cestou zmierňovať, musíme si o nich niečo povedať. Toto sú najčastejšie príznaky menopauzy, ktoré zažíva väčšina žien v tomto období života:
- Nepravidelná menštruácia
- Návaly tepla - hlavne sem patrí potenie sa v noci
- Stavy úzkosti, depresie, výkyvy nálad
- Suchšia vagína a znížená chuť na sex
- Insomnia a znížená kvalita spánku
- Suchá pleť, redšie vlasy, zmeny na prsiach
- Priberanie
Všetky tieto príznaky menopauzy spôsobujú hormonálne zmeny v tele, zo všetkého najviac znížená produkcia ženského hormónu estrogénu a iných reproduktívnych hormónov.
Prírodné zmiernenie príznakov menopauzy
Aj s nepríjemnými prejavmi menopauzy sa dá niečo robiť. Nemusíte si predpisovať lieky, ale skúsiť to prirodzenou cestou.
Odporúčame: Rybí kolagén: Zázrak, ktorý ťa opäť postaví na nohy. A nielen to!
Jedlo
Keďže sa snažíme balancovať hormóny, je dobré do svojho jedálnička pridať zdravé tuky a dôležité minerály, ktoré telu chýbajú. Stále však treba mať na mysli, že v tomto období sú ženy náchylnejšie na priberanie, takže príjem kalórií treba mať v merku. V tomto období sa ženám odporúča jesť veľa ovocia, bohatého na vlákninu a zeleninu, ako kel, brokolica a kapusta, ktoré dokážu balancovať hladinu estrogénu a sú zároveň aj bohaté na vitamíny C a K. Nezabúdajte jesť ani iné potraviny, bohaté na vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, zdravé tuky, probiotické jedlá, ako je napríklad kyslá kapusta a nezabúdajte ani na dostatok vody denne, aspoň 8 veľkých pohárov.
Čo z jedálnička v tomto období vyradiť? Jedlá, ktoré obsahujú chemické konzervanty, rafinovaný cukor, toxíny, éčka a veľa soli, čo sú v podstate fast foody a okrem toho aj hotové kupované jedlá v plaste. Vyraďte aj mäso, ktoré by mohlo obsahovať hormóny a obráťte sa na organické mäsá. Škodia aj vyprážané jedlá, alkohol a bublinkové nápoje.
Psychická pohoda a pohyb
V období menopauzy je dôležité byť v psychickej pohode. Preto sa treba vyhýbať stresujúcim situáciám a vhodné je aj absolvovať meditácie, jogu či iné cvičenia na upokojenie a celkovú vnútornú pohodu. Okrem toho sa odporúča pravidelný pohyb, keď už nie cvičenie, tak aspoň intenzívna chôdza. Samozrejme, že ženy v období menopauzy by si mali dopriať dostatok spánku, kedy sa telo regeneruje. Odporúča sa spať 7-9 hodín denne.
Neprehliadni: Kvasená zelenina ako odpoveď na mnohé trápenia. Pozri, ktoré!