Prečo používať difuzér v domácnosti? Neuveríš, aký vplyv má na zdravie!

Viete, čo je difuzér, alebo ho priamo vo svojom príbytku aj využívate? Ide o takého malého pomocníka v domácnosti, ktorý dokáže razom prevoňať a zároveň aj zútulniť domov. V dnešnej dobe sú už na trhu dostupné difuzéry v najrozličnejších dizajnoch, a tak sa tento malý elektrický prístroj rovnako môže stať aj štýlovým doplnkom v domácnosti. Takéto aróma difuzéry navyše pracujú na rôznych technológiách. Veľmi obľúbené a moderné sú v dnešnej dobe hlavne takzvané ultrazvukové, respektíve ultrasonické difuzéry. 

Výborne zvlhčujú prostredie a zároveň vďaka vhodnému esenciálnemu oleju roznesú vôňu po celej miestnosti. Aké sú všetky výhody používania elektrických aróma difuzérov v domácnostiach, ako a kedy ich vlastne používať, kde ich umiestniť a ktoré esenciálne oleje si vybrať? Všetko dôležité sa dozviete v našom článku!

Pozri aj: Veľká očista kúpeľne: Pozor, tieto hygienické potreby musia preč!

difuzér v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Prečo povedať difuzéru v domácnosti áno?

Elektrické ultrazvukové aróma difuzéry pracujú na princípe ultrazvukových vibrácií. Tie síce nepočujeme, no oni zato úspešne dokážu rozvibrovať molekuly vody. Uvoľňovať sa začnú mikročiastočky ľahšie ako vzduch a zo zariadenia začnú unikať vo forme jemnej studenej vodnej pary. Súčasne sa do ovzdušia dostávajú aj častice esenciálneho oleja. Vďaka celému popísanému procesu dochádza k zvlhčovaniu ovzdušia, čo je vítané najmä v miestnostiach, v ktorých je veľmi suchý vzduch. Ten mnohým jedincom vadí a výrazne škodí. Môže mať negatívny vplyv na dýchacie cesty, oči a pokožku.

Okrem toho aróma difuzéry zabezpečujú pohlcovanie nepríjemných pachov v domácnosti a zároveň perfektne prečistia vzduch v miestnosti. Ich účinky a vplyv často súvisia s tým, aké oleje do nich zvolíte. Mnohé éterické oleje majú protivírusové, antiseptické aj antibakteriálne vlastnosti a výrazne zlepšujú kvalitu vzduchu. Pomáhajú tak bojovať s plesňami, chemikáliami či baktériami v ovzduší. Vďaka tomu pozitívne vplývajú na naše zdravie. Dokonca môžu účinne odpudzovať hmyz. Použitie tých správnych olejov v difuzéri môže pomôcť pri bolestiach hlavy, zlej koncentrácii či celkovom napätí. Navyše predstavujú skutočne originálnu dekoráciu do každého obydlia.

 

 

použitie difuzéra

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať?

Návod na použitie aróma difuzéra spravidla nájdete priamo v balení konkrétneho elektrického zariadenia. Ten je vhodné dôsledne dodržiavať, aby ste predišli poškodeniu prístroja. Aj my však máme pre vás zopár tipov na jeho použitie. Po zaobstaraní si aróma difuzéra si človek totiž môže klásť otázku, kam ho vlastne umiestniť. Tento úžasný pomocník si nájde miesto v každom byte, dome, pokojne aj na chalupe či v internátnej izbe. Umiestniť ho môžete všade tam, kde je potrebný, či už do kuchyne, obývačky alebo spálne. Konkrétne umiestnenie v danej izbe nie je až tak podstatné, no je možné vybrať napríklad miesto, kde sa viac hýbe vzduch.

Môže to byť pri okne, taktiež pri stále sa otvárajúcich a zatvárajúcich dverách či na mieste, okolo ktorého sa často chodí. Vďaka tomu sa vôňa ešte rýchlejšie roznesie po miestnosti. Výborné je ho však umiestniť aj v blízkosti chorého jedinca. Difuzér v domácnosti môžete používať prakticky počas celého dňa a nepretržite. Pokojne ho však stačí nechať zapnutý prvých 15 až 20 minút z hodiny, čím doprajete oddych od esenciálnych olejov aj svojmu čuchovému systému. No a čo sa týka množstva esenciálneho oleja, to závisí od veľkosti miestnosti či intenzity vône, ktorá vám vyhovuje. Do izby vo veľkosti 15 m2 stačí pridať asi 10 až 15 kvapiek. S množstvom, ako aj konkrétnymi druhmi olejov, môžete experimentovať.

esenciálne oleje

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitý je výber esenciálnych olejov

Nakoniec sa ešte môžeme pozrieť na rozličné éterické oleje, ktoré je vhodné do elektrických aróma difuzérov použiť. Možné je voliť napríklad na základe aktuálneho ročného obdobia. Zima a jeseň si pýtajú skôr zemité vôňe, ktoré bývajú ťažšie. Môžete voliť esenciálny olej z borievky, mandarínok, pomarančov, cédrového dreva, borovice či iných ihličnanov. Cez leto a na jar sú zase vítané ľahšie, svieže a vzdušné vône. Vhodný je mätový olej, citrónový či jazmínový. Perfektný je aj olej Ylang Ylang, ktorý pôsobí upokojujúco na nervový systém človeka. Difuzér s týmto olejom si zapnite vtedy, keď máte zlú náladu, pociťujete stres či pocity úzkosti.

Ak si potrebujete po dlhom dni dopriať relax a vyčistiť hlavu, použiť tiež môžete esenciálny levanduľový olej. Ten podporí i dobrý spánok. Cez leto sú skvelým pomocníkom oleje zo spomínanej levandule, taktiež z cédrového dreva či citrónovej trávy. Účinne totiž odháňajú komáre či mušky. V prípade nachladnutia pridajte do difuzéra eukalyptový olej, ktorý prinesie uvoľnenie dutinám. Skvelé dezinfekčné a čistiace účinky má zase čajovníkový olej, známy aj ako tea tree oil. Samozrejme, pri výbere zohľadnite aj vaše osobné preferencie. Ak vám nejaká vôňa nie je po vôli, radšej ju vymeňte za inú.

Odporúčame: Praktický aj veselý nábytok pre deti: Toto tvojho drobca nadchne!

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.03.2020 08:09

Výborný pomocník kamkoľvek!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.03.2020 20:20

....jeej, podobný mám doma aj v práci...okrem iného, je to aj pekný doplnok

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

22.04.2020 22:51

Super vec, ktorú mám konečne už aj ja. Dostala som od priateľa ako darček na Vianoce :-)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.05.2020 22:30

prípade nachladnutia pridajte do difuzéra eukalyptový olej, ktorý prinesie uvoľnenie dutinám. Skvelé dezinfekčné a čistiace účinky má zase čajovníkový olej

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE