Petržlen záhradný je v našich končinách typickou koreňovou zeleninou, bez ktorej si nedeľný vývar ani snáď nevieme predstaviť. Vedeli ste však, že z jeho semien sa pripravuje jedinečný olej? Petržlenový olej pozitívne ovplyvňuje močové cesty či tráviaci trakt a má množstvo ďalších skvelých účinkov. Okrem toho je zdrojom mnohých dôležitých látok. V nasledujúcom článku sa o ňom dozviete všetko dôležité.
Poznáte petržlenový olej?
Petržlenový olej je vyrábaný zo semien petržlenu lisovaním za studena. Petržlen záhradný, latinsky Petroselinum crispum, pochádza zo Stredomoria. Ako liečivú rastlinu aj koreňovú zeleninu ho odpradávna využívali už Rimania či Gréci. Táto dvojročná rastlina je v súčasnosti rozšírená najmä v miernom pásme. Darí sa jej vo vlhkej a dobre priepustnej pôde a dokáže odolávať i mrazom. Petržlen záhradný je charakteristický vretenovitým koreňom bielej až žltkastej farby, ktorý má svoju typickú arómu. Z neho prvý rok vyrastá ružica perovito zložených listov.
Kvetenstvo sa objavuje až počas druhého roka života rastliny, a to spolu s mohutnou 30 až 100 centimetrov vysokou stonkou. Tá je vo vrchnej časti rozkonárená. Drobné kvety usporiadané v okolíkoch majú žltozelenú farbu a spozorovať je ich možné v letných mesiacoch. Koreň, vňať i semená petržlenu obsahujú liečivé silice a množstvo ďalších telu prospešných látok. Spomenúť môžeme ešte fakt, že petržlen je už od nepamäti známy vďaka svojím močopudným účinkom. Pozitívne ovplyvňuje stav močových ciest i tráviaceho traktu.
Odporúčame: Rumanček kamilkový – obyčajná burina alebo liečivá bylina?
Pri akých ťažkostiach ho zaradiť do jedálnička?
Petržlenový olej predstavuje zdroj nenasýtených mastných kyselín aj mnohých vitamínov či minerálnych látok. Telu doplní horčík, draslík a železo aj vitamíny C, E či B. Olej zo semien petržlenu je známy najmä svojím blahodarným vplyvom na močové ústrojenstvo. Nápomocný môže byť pri liečbe nepríjemných zápalov ľadvín či močového mechúra. Pri dlhodobom užívaní sa dokonca osvedčil pri probléme s únikom moču. Pozitívne pôsobí aj na proces trávenia a tráviaci trakt. Povzbudzuje činnosť čriev a predstavuje prevenciu pred viacerými zažívacími ťažkosťami, napríklad nadúvaním.
Petržlenový olej prečisťuje organizmus a má antibakteriálne účinky. Známy je aj jeho pozitívny vplyv na zdravie očí a funkciu zraku. Taktiež napomáha regulovať vodu v organizme. Vnútorné užívanie oleja z petržlenových semien však nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Tento olej však môže byť nápomocný aj pri použití zvonka, napríklad pri liečbe kožných problémov. Pleť účinne dezinfikuje a navyše bráni šíreniu mikróbov.
Ako ho používať?
Petržlenový olej je pomerne náročný na prípravu. Radíme ho medzi vzácnejšie a zároveň drahšie oleje. Nájdete ho vo viacerých internetových predajniach či obchodoch so zdravými potravinami. Cena sa pohybuje približne od 6 až 7 eur za 250 ml balenie. Pre podporu zdravia môžete denne priamo konzumovať jednu lyžičku tohto oleja, buď ráno nalačno alebo pokojne i večer pred spaním. Petržlenový olej však nájde uplatnenie i v studenej kuchyni. Pridajte ho do šalátu, zálievky či omáčky. Taktiež ním môžete ozvláštniť polievky či pokrmy z cestovín alebo zemiakov.
Pri dochucovaní týmto olejom však buďte opatrný. Chutí totiž výrazne po petržlene. Olej zo semien petržlenu môžete použiť i zvonka. Pri kožných problémoch ho skúste aplikovať priamo na pokožku. Vždy ho jemne votrite a nechajte pôsobiť. Týmto olejčekom môžete dokonca obohatiť obľúbený krém či pleťové mlieko.