Určite vás už postretla situácia, kedy ste sa tešili na nejaké jedlo a v tom vám všetky chute prekazila pleseň, ktorá sa usadila na vašom obľúbenom syre, ovocí či zelenine. Alebo sa vám možno stalo aj to, že ste sa z chuti zahryzli do chlebíka, no v tom ste si všimli, že ho takisto okupuje bielo-zelený povlak… Pleseň na potravinách nás trápi pomerne často a niekedy až príliš skoro po ich zakúpení. Čo s plesňou robiť podľa odborníkov, kedy a na ktorých potravinách je v poriadku a kedy zasa nie?
Z plesne sa nezomiera
Hneď na úvod si ujasnime jedno – keď nevedomky zjete pleseň, nezomriete z toho. Z plesne sa pravdepodobne povraciate, ale aj to len preto, že nechutí dobre, z čoho vám môže prísť náhle nevoľno. Väčšina plesní však nie je toxická a v tvrdom prostredí žalúdka ich púť končí. Ak sa vám predsa len po zjedení plesne prejavujú neprestajné hnačky alebo zvracanie, kontaktujte svojho lekára. Aj ten vám však pravdepodobne odporučí problémy prečkať.
Inšpiruj sa u nás: Interpretácia snov: Zisti, pred čím ťa sny varujú (I. časť)
Zjesť či nezjesť?
Ako určite sami dobre viete, niektoré potraviny majú byť plesnivé. Napríklad taký plesnivý syr či špeciálne druhy salám, ktoré jednoducho kupujeme preto, že majú na povrchu zelené miesta a nám v konečnom dôsledku chutia. Aj preto niektoré potraviny môžeme zjesť aj plesnivé, respektíve po odstránení plesne. Lekári však upozorňujú, že najbezpečnejšie je, ak plesnivú potravinu jednoducho vyhodíte, pretože pleseň sa z povrchu šíri aj dovnútra jedla, čo je voľným okom neviditeľné.
Z niektorých druhov potravín sa teda pleseň neoplatí odstraňovať, mali by putovať rovno do odpadkov. Ide o mäkké syry, ktoré nemajú byť plesnivé, mäkké ovocie (napríklad čerešne, jahody a podobne), pečivo a koláče, orechy, strukoviny, džemy, jogurty a mäso. Naopak, ak objavíte pleseň na tvrdých syroch, salámach, ovocí a zelenine, môžete ju obrezať a potravinu skonzumovať.
Pozri aj: Gazdinky, viete čím nahradiť vajcia v kuchyni? Tu je päť tipov
Ako bojovať proti plesni
Pleseň na potravinách vzniká v teplých a vlhkých podmienkach. To znamená, že najlepším bojovníkom proti šedým a zeleným nepriateľom na potravinách je chladnička. Aj v chladničke však máme vlhké prostredie, preto ak vaše zariadenie obsahuje možnosť zníženia vlhkosti, nastavte si ju tak na 40 percent. Predtým, ako niečo kúpite, potraviny si poriadne obzrite a to platí aj ak sa niečo chystáte zjesť. Predídete tak nepríjemnostiam, ktoré môžu súvisieť so zjedením plesne.