Ako už je slovenským zvykom, na vianočnú večeru si skoro určite dáte kapra alebo inú rybu so zemiakovým šalátom. Okrem sviatkov však na Slovensku jeme rýb veľmi málo a prichádzame tak o zdravotné benefity živočíšnych omega-3 mastných kyselín.
Omega-3 mastné kyseliny sú nenahraditeľnou pomocou pre zdravie mozgu a nervového systému. Sú tiež dobré pre srdce, lebo znižujú riziko arytmie, hladinu triglyceridov a krvný tlak. Taktiež majú pozitívny vplyv aj na zdravie očí a celkovú imunitu. Získavať sa dajú nielen z rybieho tuku, ale aj orechov, rôznych olejov alebo avokáda. Avšak nie všetky zdroje omega-3 mastných kyselín sú si rovné.
Neprehliadni: Inšpirácie na perníkové dekorácie: Oživ svoju vianočnú výzdobu!
Dôležitá je vstrebateľnosť
Živočíšne omega-3 majú väčšie zastúpenie mastných kyselín s dlhším reťazcom EPA a DHA ako tie rastlinné. Takto sa ukladajú priamo do bunkových lipidov a udržujú sa v cirkulácii človeka podstatne dlhšie než tie s krátkym reťazcom, ktoré naše telo rýchlejšie strávi a premení na energiu.
Rastlinné omega-3 obsahujú predovšetkým mastnú kyselinu ALA. Kyselina ALA je ale sama o sebe pre naše telo nevyužiteľná, a preto ju telo musí premieňať na EPA a neskôr tiež na DHA. Avšak naše telo je schopné premeniť iba 2 – 5 % pôvodného množstva. Vstrebateľnosť je teda len veľmi malá, zatiaľ čo živočíšne omega-3 telo vstrebá až na 98 %.
„Najprirodzenejším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú hlavne tučné ryby. Obsahujú ich až niekoľkonásobne viac ako rastlinné zdroje. Preto je lepšie siahnuť po rybách než napríklad po orechoch alebo iných zdrojoch omega-3,“ dodáva výživová špecialistka Janka Trebulová.
Ryby a ich tuk
Zvlášť cenné sú polynenasýtené mastné kyseliny živočíšneho pôvodu, ktoré sa nachádzajú najmä v rybách z chladnejších oblastí, ako sú slede, makrely alebo lososy. Ryby sú studenokrvné živočíchy a nie sú schopné regulovať svoju telesnú teplotu. Zjednodušene povedané, aby boli schopné prežiť v studených vodách, museli sa adaptovať aj skladbou tuku vo svojich tkanivách a na bunkových membránach.
Polynenasýtené tuky majú nízku teplotu topenia, a tak sú tekuté aj v podstatne nižších teplotách než nasýtené tuky. Vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín umožňuje týmto živočíchom zachovať si životne dôležité biochemické procesy aj v chladnejších podmienkach a pre nás sú tak vítaným zdrojom omega-3.
Americká asociácia srdca (AHA) odporúča týždenne zjesť dve porcie rýb, teda okolo 200 gramov. Nie je to vôbec veľa, ale len 18 % Slovákov konzumuje ryby každý týždeň a neprijíma tak dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín. Denný prísun omega-3 vám pomôžu ustrážiť výživové doplnky OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals. Obsahujú vysoko koncentrovaný olej z čerstvých nórskych lososov a na zaistenie dennej potreby stačí užiť 2 kapsuly.
Mesačné balenie OmegaMarine Forte+ teraz môžete vyskúšať zadarmo, a to len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na webovej stránke www.omegamarineforte.sk.