Kto raz podľahol fazuľkám mungo, nevie sa ich dojesť – vieme, čo hovoríme. Mnohí si mungo nechávajú naklíčiť, veď tým výrazne stúpa jeho obsah vitamínov a živín, iní zase tento druh fazule používajú namiesto klasickej bielej či červenej fazule. A čo tak vyskúšať polievku? Recept na mungo polievku, ktorý vám dnes aspoň takto virtuálne naservírujeme, určite vyskúšajte!
Zaujme ťa: Čo s paprikou? Skús recept na paprikovú nátierku na hrianky!
Ešte predtým, než sa pustíme do varenia, pozrime sa bližšie na mungo fazuľu! Hoci sa mungo podobá viac na hrášok, než na fazuľu, predsa len ide o poddruh fazule, pochádzajúci z Indie. Mungo má zároveň veľmi široké použitie – vynikajúce a predovšetkým zdravé je v šalátoch, v polievkach, prívarkoch či ako príloha k mäsu. Tieto fazule sú veľmi ľahko stráviteľné, no zároveň vás zasýtia na dlhú dobu, preto sa pokojne obráťte na ich pomoc pri redukčnej diéte. Obsahujú proteíny, vitamíny, draslík, železo či vlákninu. Mungo fazule sú vhodné aj pre diabetikov a deti. Polievka z mungo fazule, ktorú si spoločne uvaríme, je naozaj jednoduchá na prípravu, má krásnu a jedinečnú farbu, ešte unikátnejšiu chuť a čo je skvelé, poslúži vám aj ako hlavné jedlo, pretože vás dokonalo zasýti.
Na prípravu polievky budete potrebovať:
- hrnček mungo fazuliek
- 3 strúčiky cesnaku
- 2 šalotky (môžu byť aj cibule)
- 1 a pol litra vývaru (mäsového alebo zeleninového)
- 1 PL masla (alebo olivového oleja)
- 1 ČL kurkumy
- 1 čili papričku
- ½ ČL rímskej rasce (môže byť aj obyčajná)
- ½ ČL mletej škorice
- trošku morskej soli
Bude sa ti páčiť: Pakost smradľavý: Nemusí ti voňať na to, aby ťa vyliečil
Postup prípravy:
Mungo fazuľky zalejte tak, aby boli pod hladinou vody, ideálne cez noc, ale postačia aj dve hodiny. V hrnci si na masle opražte nadrobno pokrájané šalotky, po chvíli pridajte nadrobno posekaný cesnak, kurkumu, čili papričku, rímsku rascu, mletú škoricu a morskú soľ. Všetko dôkladne premiešajte, pridajte precedené mungo fazuľky a zalejte všetko vývarom. Priveďte k varu, v bode varu stiahnite oheň na mierny, prikryte hrniec a takto nechajte povariť, kým nebudú fazuľky mäkké, teda približne 45 minút. Priebežne polievku kontrolujte a ak treba, dolejte ešte trošku vývaru alebo čistej vody. Pred dovarením polievku ochutnajte a prípadne ešte dosoľte. TIP: Po naservírovaní na tanier môžete polievku dozdobiť naklíčenými mungo fazuľkami, čerstvým koriandrom alebo plátkom citróna. Dobrú chuť!
Neprehliadni: Vieš, čo je hummus? Názov neláka, ale jeho chuť a účinky ťa dostanú