Sme takpovediac národ „chlebový“ a tento silný návyk na chlieb a pečivo je veľmi ťažké zmeniť.
Chuť čerstvého chleba a pečiva máme silno zakódovanú a len málokto si vie predstaviť deň, bez tohto pôžitku. V súčasnosti mnoho z nás dáva prednosť domácemu pečivu pred tým kupovaným.
Receptov na prípravu domáceho chleba je nespočetné množstvo, no pri výbere toho správneho sa riaďte svojimi kritériami a určite nájdete pre seba ten najvhodnejší. Inšpiráciou vám môže byť tento ražno – pohánkový kváskový chlieb, na ktorý sme si pre vás pripravili recept.
Odporúčame prečítať: Recept na vynikajúce francúzske zemiaky
Budete potrebovať:
- 500 g aktívneho ražného kvásku – popis prípravy je nižšie
- 400 ml vlažného piva (na značke nezáleží)
- 1 lyžicu medu
- 250 g preosiatej ražnej celozrnnej múky
- 110 g pohánkovej múky
- 140 g rôznych semienok (ľanové, tekvicové, slnečnicové,..)
- 4 lyžičky soli
Príprava aktívneho kvásku:
Do misy odoberte lyžicu kvásku a pridajte 260 ml vlažnej vody a 260 g ražnej múky, dobre premiešajte, aby ste rozmiešali dôkladne múku. Nádobu zakryte fóliou (igelitom) a nechajte kysnúť. Vhodná je priehľadná nádoba, aby ste videli či sa kvások zdvojnásobil. Ja som nechala večer kvások na kuchynskej linke a ráno so pokračovala s pečením.
Odporúčame prečítať: Recept na domáce cesnakovo-syrové slimáky
Príprava:
Obe múky preosejte do väčšej misy, pridajte soľ a semienka. Z pripraveného kvásku si odložte jednu lyžicu do čistej nádoby na ďalšie pečenie. Do zbytku pridajte vlažné pivo a med a dôkladne premiešajte. Tekutú zmes nalejte k múke a premiešajte , aby ste vytvorili kompaktnú hmotu, ale cesto nepotrebujete hniesť,tak ako pri príprave kysnutého cesta. Formu na pečenie môžete natrieť tukom (maslo, masť..olej), ja som ju vyložila papierom na pečenie. Preložte cesto do formy a zarovnajte povrch. Celú formu prekryte igelitom (potrite si ho olejom, aby sa vám pri vykysnutí neprilepilo naň cesto) a nechajte pri izbovej teplote kysnúť. Kysnutie trvá 3 -4 hodiny – podľa teploty v miestnosti. Ak chcete nechať kysnúť chlieb cez noc v chladničke vložte ho tam večer a ráno ho pred pečením aspoň jednu hodinu vyberte, aby sa rozkyslo.
Cesto nakysne kúsok nad formu, po vykysnutí ho postriekajte vodou a posypte semienkami podľa chuti. Semienka jemne rukou pritlačte. minút pri tejto teplote, potom znížte teplotu na 200 C a pečte 50 minút. 10 minút pred dopečením vyberte chlebík z formy a nechajte ho dopiecť. Chlebík vyložte na mriežku prikryte ho utierkou a nechajte dobre vychladnúť. Ražný chlieb chutí lepšie na druhý deň. Upečený chlieb skladujem v ľanovej utierke, ktorú vymieňam po dvoch dňoch, aby nebola vlhká.
Odporúčame prečítať: Sladké brownies s pistáciami