Lahodná varená kukurica: Priprav ju takto a neohrozia ťa kalórie!

Sladká varená kukurica je jedným z najjednoduchších a najobľúbenejších letných receptov. Či si ju pripravíme len tak na rýchlo v hrnci alebo ugrilujeme do zlatista, stále v nás vyvoláva spomienky na detstvo.

 

Jej príjemná sladkosť nám nie raz spríjemňuje horúce letné večery. Mnohí ľudia však stále žijú v presvedčení, že kukurica škodí a nie je pre nás zdravá.

 

Údajne je pre nás horšia ako samotný biely cukor. Je to naozaj tak? Nie sú všetky negatívne informácie o kukurici len klamlivé mýty?

 

Odporúčame: Kôpor nie je len korenina. Aké liečivé vlastnosti ukrýva?

grilovaná kukurica

Zdroj: Shutterstock®

Preč s nepravdivými informáciami!

Upečená na grile, uvarená vo vode alebo dokonca pripravená v mikrovlnnej rúre. Spôsoby úpravy a prípravy sú rôzne, no aký má kukurica vplyv na naše telo a zdravie?

 

Budete sa čudovať, ale kukurica v sebe naozaj ukrýva veľa dôležitých vitamínov, ako napríklad vitamíny B a C, železo, mangán či zinok.

 

Jedna kukurica má približne rovnaký počet kalórií ako jablko a menej ako jedna štvrtina kocky cukru. Inými slovami, kukurica určite patrí medzi tie zdravšie potraviny. Okrem vitamínov sa o vaše zdravie postarajú bielkoviny a vláknina. Všetci títo pomocníci spolu zlepšujú trávenie, znižujú podiel zlého cholesterolu v cievach a v neposlednom rade aj riziko infarktu a mozgovej porážky.

 

S kukuricou si zlepšíte zrak, pleť, vlasy a dokonca aj svoju plodnosť. :) Tehotné ženy nemusia zúfať, počas najkrajšieho obdobia si sladkú kukuričku môžu kľudne dopriať a chrániť sa tak napríklad pred predčasným pôrodom.

 

OdporúčameRýchly a jednoduchý test kvality jedla!

dusená kukurica

Zdroj: Shutterstock®

Samotné varenie kukurice zvyšuje podiel antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred rakovinou alebo infarktom. Zaujímavé však? Odhoďme teda naše predsudky a vychutnajme si tento chutný a zdravý pokrm. Získame z neho potrebnú energiu a sacharidy a zároveň nás zasýti na dlhšiu dobu. Nebudeme tak mať chuť prejedať sa a tým pádom odbúravame ďalší mýtus, ktorý tvrdí, že sa z kukurice priberá.

 

Príprava kukurice je rôznorodá. Všetko závisí od našich spotrebičov a kvality samotnej kukurice. Dobrú kukuricu spoznáte tak, že pri jej stlačení spozorujete jemne žltú šťavu. Okrem toho by sa kukurica nemala ani dlho skladovať. Treba ju čo najrýchlejšie skonzumovať, čo pri jej obľúbenosti určite nebude problém. :)

 

Odporúčame: 7 zázračných olejov pre naše telo - vyskúšajte ich aj vy!

čo obsahuje kukurica

Zdroj: Shutterstock®

Malé tipy

  • Väčšina ľudí pozná klasický recept, podľa ktorého si kukuricu ošúpu, zbavia nepotrebných chĺpkov a vláskov a povaria v osolenej vode. Vyskúšajte niečo nové. Len čo začne voda vrieť, prilejte do hrnca šálku mlieka a pridajte 100 gramov masla. Všetko povarte ešte takých 10 minút, hrniec prikryte pokrievkou len spolovice a varte až kým kukurica nezmäkne. Uvidíte, že vaša obľúbená pochúťka bude ešte chutnejšia a lahodnejšia.

 

  • V dnešnej dobe sa pomaly učíme šetriť a neplytvať potravinami. Aj pri varení kukurice vieme dokonca využiť samotné vlásky, ktoré bežne vyhadzujeme. Zalejte kukuričné vlásky približne 250 ml vody, vylúhujte, sceďte ich a vychutnajte si špeciálny kukuričný čaj bez akýchkoľvek dochucovadiel. Možno bude pre vás jeho chuť iná, možno to nebude až také lahodné, ale určite vás presvedčíme. Tento špeciálny čaj je totiž prospešný pre naše močové cesty a dokonca zoštíhľuje!

 

Odporúčame: Pripálený toastovač: Takto už nebudete musieť čistiť pripáleniny!

čaj z kukurice

Zdroj: Shutterstock®

16 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

15.08.2017 07:13

v minulom článku bolo písané, že keď zovrie voda tak treba pridať mlieko..... vyskúšané.... super trik...... no a nabudúce pridám ešte maslo.....na letných grilovačkách nemôže chýbať ani grilovaná kukurička.... nech si hovorí kto čo chce, že je nezdravá.... ale výborná.... veď znej nezjeme za vagón.......

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.08.2017 07:48

aj ja som pridala do varenia mlieko, mne však povedali, že nabudúce radšej bez neho, ja osobne kukuricu mám rada, ale nejedávam, kvôli nafukovaniu...čaj z vláskov kukurice občas robievam...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

15.08.2017 07:52

Kukuricu varíme skoro každý deň v lete,zvykneme ju aj grilovať,ale najradšej uvarenú a osolenú..klasika.Varíme s pár šupami a vláskami a vychladnutou samozrejme neosolenou vodou polievam kvety.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.08.2017 07:57

máme radi kukuricu, varíme v mikrovlnke, ale toho roku je úroda na záhrade biedna

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

15.08.2017 08:13

kukuricu som jedávala keď som bola malá, ale teraz už veľmi málo

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

15.08.2017 10:02

kukuricu mám veľmi rada, čaj som ešte neskúšala

Vaše meno:

Milan Salák

Milan Salák

31.07.2019 06:59

Usušené vlasy sú vyborný prostriedok na liečbu "dny", za týždeň som mal po krutých bolestiach, pretože sa znížil obsah kyseliny močovej v krvi.

Zlatuša Holubová

Zlatuša Holubová

15.08.2017 13:47

Po pridaní masla a mlieka treba variť ešte 10 minút? nie je to veľa? Ja varím od zovretia 4 minúty... a super.

Vaše meno:

Alena Gudjáková

Alena Gudjáková

15.08.2017 14:31

Kukurička varená s pridaním mlieka a masla-mňaaam!!!

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

15.08.2017 15:25

Tiež som myslela že kukurica je veľmi kalorická- veď aj domácim zvieratám sa na vykŕmenie dáva kukurica, či kukuričný šrot :)Takže dobre vedieť, nebudem ju konzumovať s tým zlým pocitom, že smiem len malú trošku:)

Vaše meno:

Vlasta Francisti

Vlasta Francisti

15.08.2017 23:52

Zboznujem kukuricu najme tu varenu , clanok ma potesi

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

19.08.2017 21:11

milujem kukuricu, chystám sa ju ugrilovať...

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

24.08.2017 10:28

leto bez kukurice ani nemôže byť :-)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

29.08.2017 15:20

kukuricu jedávam zriedka

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

03.09.2017 20:43

Pokiaľ ide o varenú kukuricu, kalórie neriešim :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

27.10.2017 23:18

Kururicu mám rada rada dávam mu do jedla

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

02.07.2018 17:47

kukuričku varím iba krátko/asi 4minúty/.zdá sa mi,že čím dlhšie sa varí,tým je tvrdšia/asi ako vajíčko-krátko na mäkko,dlhšie na tvrdo/

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE