Najjednoduchší recept na makrónky, ktoré si môžeš doladiť podľa seba

Skúšali ste už niekedy piecť makrónky? A podarili sa vám? Túto maškrtu by sme mohli označiť za jednu z komplikovanejších, pretože jej príprava sa môže zdať príliš komplikovaná a výsledok nie je vždy zaručený. Občas sa totižto môže stať, že po upečení nemajú makrónky krásny okrúhli tvar, ale sú prepadnuté, nemajú dno, sú duté, na vrchu popraskané alebo vôbec nenarastú.

No s týmto receptom ich určite zvládnete upiecť aj vy. Tradičný a pravý recept na francúzske makrónky zahŕňa zohrievanie vody s cukrom na teplotu 118 °C, ktorá sa pridáva k bielkom a na pomalých otáčkach sa mixuje tuhý sneh. Už tu ak spravíte chybu, makrónky sa nemusia podariť. My sme však objavili o niečo jednoduchší recept. Ak ste ich nepiekli, tak určite vyskúšajte.

domáce makrónky

Zdroj: Shutterstock®

Na makrónky potrebujeme:

  • 36 g mandľovej múky
  • 65 g práškového cukru
  • 25 g kryštálového cukru
  • 1 bielok

Mandľovú múku spolu s práškovým cukrom vložíme do mixéra a rozmixujeme na čo najjemnejšiu zmes.

Do odolnej misy si dáme 1 bielok, pridáme kryštálový cukor a za stáleho miešanie nad parou zmes zohrejeme. Zohrievame dovtedy, kým sa cukor úplne neroztopí. Až bude cukor roztopený, dáme dole z pary a pomocou šľahača vymiešame sneh. Ak chcete dodať makrónkam nejakú farbu, tak počas miešania pridajte k zmesi potravinárske farbivo.

K hmote postupne začneme pridávať múku zmiešanú s práškovým cukrom. Najlepšie je túto sypkú zmes pridávať postupne a aby ste predišli hrudkám vo finálnej makrónkovej hmote, tak ju  môžete preosiať cez sitko. Hotová zmes by nemala byť príliš hustá, ale ani nie príliš riedka – mala by mať lávovú konzistenciu. Zmes si preložíme do cukrárskeho vrecka a okrúhlou špičkou na plechu vystlanom papierom na pečenie vytvoríme okrúhle makrónky.

Pre menej skúsené je skvelou pomôckou originálna podložka na makrónky, alebo si môžete pomôcť nakreslením kruhov v priemere 3 cm. Medzi každou makrónkou nechajte aspoň 1 cm voľné miesto. Na záver ešte poriadne pobúchame plechom, aby sa makrónky pekne rozliali a zbavili nadbytočného vzduchu. Ak sa vám na povrchu vytvorili bublinky, prepichnite ich špáradlom.

Rúru si dáme nahriať na 100 °C a makrónky dáme vysušiť. Spočiatku ich sušíme 3 minúty pri pootvorených dvierkach a následne ďalších 15 minút pri zatvorených dvierkach. Upečené makrónky necháme vychladnúť a následne oddelíme od papiera. Medzitým si pripravíme plnku.

Najjednoduchšia je plnka z čokolády a smotany. Do hrnca si nalejeme smotanu, ktorú necháme zohriať a pridáme do nej čokoládu. Odstavíme zo sporáka a za stáleho miešania necháme čokoládu roztopiť. Zmes necháme mierne vychladnúť a následne mixérom vyšľaháme do peny. Hotovou zmesou naplníme makrónky. Prajeme príjemné maškrtenie.

8 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

15.11.2021 14:56

makrónky som chutnala, ale neoslovili ma

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

15.11.2021 15:59

vyzerajú veľmi dobre

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.11.2021 18:22

toto je asi jediná sladkosť, ktorú som ešte nevyskúšala urobiť

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

15.11.2021 22:31

Makrónky som skúsila, ale neboli celkom vydarené.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.11.2021 06:20

Stojí za vyskúšanie.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

16.11.2021 14:47

makronky mám velmi rada,len nemám odvahu vyskúšať - recept vyzerá jednoduchy skusim ,dakujem

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

16.11.2021 17:06

naša vnučka ich zbožňuje, zrejme ich vyskúšam urobiť aj ja

Vaše meno:

Natália Hrušková

Natália Hrušková

16.11.2021 22:40

Makrónky milujem, ale netrúfla by som si ich upiecť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE