Zaujímavé fakty o káve a recept na bio frapučíno

Tiež patríte medzi „klasikov“, ktorí začínajú svoj deň šálkou dobrej kávy? Zároveň máte nos na bio veci a rady skúšate zdravšie alternatívy jedál a nápojov?

 

A čo tak kávu obzvláštniť alebo modifikovať tak, že si z nej skúsite urobiť výborné frapučíno? Zabudnite na rafinovaný cukor, alebo tučné mlieko. Tento recept neobsahuje ani jedno z toho. Prísady sú nahradené zdravými vecami, takže neutrpí ani vaša štíhla línia. Zároveň vyskúšate nápoj, ktorý má všetky atribúty kofeínovej bomby na prebudenie organizmu. 

 

Mnoho ľudí si užíva kávu práve vďaka jej perfektnej chuti a schopnosti prebudiť organizmus. Práve v prípadoch, keď máte pocit, že nevládzete vám káva dodá chuť a energiu. Káva v poslednom období musela čeliť zlej reputácii najmä v súvislosti s vysokým krvným tlakom, alebo inými problémami, ktoré vraj spôsobuje jej nadmerné požívanie.  

 

Odporúčame prečítať: Bývate často unavená? Dôvod vás možno prekvapí

Frapučíno

Zdroj: Shutterstock®

Je faktom že všetkého veľa škodí, ale káva má množstvo zdravotných benefitov, ktoré pramenia najmä z toho že obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú a chránia pleť pred starnutím. Káva preukázateľne znižuje stres. Túto zaujímavú informáciu oznámili vedci po mnohých štúdiách. Skladá sa z vyše 800 aromatických zlúčenín, to znamená že jej vôňa v nás vyvoláva príjemné pocity a podľa štúdii zvyšuje tvorivosť. 

 

 

Káva a choroby

 

Káva má dokonca schopnosť znížiť riziko Parkinsonovej choroby.  U pravidelných požívateľov kávy sa riziko znížilo až o 31%! A to naozaj nie je maličkosť. A to je zásluhou kofeínu. Pre tých, ktorí často pijú alkohol je podľa jednej štúdie káva záchrancom, nakoľko pomáha predchádzať alkoholickej cirhóze pečene. Len jeden šálka denne, znížila riziko o 20%. Káva môže tiež pomôcť predísť rakovine pečene - jedna štúdia ukázala, že ľudia, ktorí konzumujú kávu pravidelne majú až o 40% nižšie riziko nakazenia sa. Tiež je zaujímavé, že káva údajne pomáha predchádzať riziku ochorenia rakoviny kože.  A keď sme už pri chorobách, pitie 4 šálok kávy denne pomáha predísť Diabetu II stupňa až o úctyhodných 50 % !  Káva je pomocníčkou aj pri Alzheimerovej chorobe. Jej pitie údajne dokáže „posunúť“ chorobu až o 3 či 4 roky. 

 

Odporúčame prečítať: Recept na domáce špenátové pesto

káva a choroby

Zdroj: Shutterstock®

Pocit šťastia a radosti

 

Štúdia vykonaná na Harvarde ukázala, že ženy, ktoré pijú štyri alebo viac šálok kávy denne vykázali až o  20% menšiu pravdepodobnosť,  že dostanú depresiu. Zaujímavé je, že to nebolo z dôvodu kofeínu. Kola ho má v sebe požehnane a tá naopak, depresiu prehlbuje.

 

Ďalšie štúdie ukázali, že u ľudí, ktorí pili štyri alebo viac šálok kávy denne bola o  53% menšia pravdepodobnosť, že spáchajú samovraždu. Ostatné výsledky naznačujú, že kofeín zlepšuje reakčný čas, bdelosť, pozornosť a logické uvažovanie. Pozor však, veľa kofeínu prehlbuje nepokoj. 

 

Odporúčame prečítať: Zaraďte do svojho jedálnička cviklu

káva

Zdroj: Shutterstock®

Káva a kokosový olej?

 

Miera konzumácie kávy záleží od mnohých faktorov. Ak ste napríklad tehotná, odporúča sa obmedziť príjem kofeínu.  Neodporúča sa ani piť viac ako 5 šálok denne, tiež ju veľmi neprisládzať, ani nemiešať s kravským mliekom. Vysoká spotreba kávy tiež dráždi žalúdok a neprospieva žalúdočným vredom. Preto všetko s mierou.  

 

Kávička dokonca zvláda naštartovať váš metabolizmus! Je to vtedy, keď kávu pijete s kokosovým olejom. Zvláštne, ale vraj veľmi chutné. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, ako kokosový olej obsahuje veľké množstvo nasýtených tukov, to neznamená, že budete tučná. V skutočnosti, opak je pravdou. Jedna štúdia zistila, že 15-30 gramov MCT (triglyceridy so stredným reťazcom nájdené v kokosovom oleji) za deň zvýšil energetický výdaj za 24 hodín denne o 5%.

 

Bolo tiež preukázané, že kokosový olej je prospešný pri znižovaní škodlivého brušného tuku. No nie je to vtipné? Jesť tuk, ktorý vám zabráni byť  tučná? Konzumácia kokosu tiež poskytuje veľa antioxidantov a kokosové orechy sú antivírusové, anti-hubové, antibakteriálne a anti-parazitárne, čo znamená, že pomáhajú zahnať baktérie, vírusy, plesne (vrátane kvasinkových infekcií) a parazitov. Z tohto dôvodu, kokosový olej sa tiež používa na pokožku a nie len na varenie.

 

Odporúčame prečítať: Makovo-slivkový posúch

káva

Zdroj: Shutterstock®

A tu je sľúbený recept na zdravé frapučíno :

 

Toto frappučíno kombinuje kokosové mlieko s kávou, surovým medom, banánmi, kešu orieškami a kakaom. Samá dobrota smiley

 

Suroviny:

 

1 zmrazený a mierne rozmrazený banán

165 ml kokosového mlieka

Pol šálky silnej kávy, mierne zmrazenej

1 lyžica kokosového oleja

1 lyžica kakaa

1 lyžica medu

 

Príprava: všetky ingrediencie zmiešajte a zmixujte v mixéri.  Podávajte ihneď ľadovo vychladené. Skvelý svieži letný nápoj. Tak na zdravie! 

 

Odporúčame prečítať: Podporte svoje trávenie týmito nápojmi

Frapučíno

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

6 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

21.08.2015 09:02

nemám veľmi rada takéto sladké kávy najradšej mám silnú čiernu bez cukru a bez mlieka :-)

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

21.08.2015 10:27

mnam :)

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

08.09.2015 21:13

bez kávy to prostě nejde

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

09.09.2015 10:11

nepijem kávu vôbec ale milujem jej vôňu :)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.12.2015 08:45

mam rada kavu,obcas si rano pridam malu lyzicku kokosoveho oleja,ma super chut

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

09.05.2017 17:23

Vyskúšam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE