Gaštany posilnia našu imunitu a pomôžu aj s krásou

Kto by na jeseň odolal gaštanom? Nie je z nich len skvelá bytová dekorácia, gaštany (tie jedlé!) sú plné vitamínov a minerálov. V rámci posilnenia vašej obranyschopnosti by ste ich rozhodne mali zaradiť na svoj jedálniček.

 

K jesenným TOP jedlým vychytávkam totiž patria minimálne do prvej pätice. Nielenže skvele rozvoňajú vašu domácnosť, ale vás tiež zasýtia a to dokonca bez rizika pribratia.

 

 

Čím sa gaštany môžu popýšiť?

 

Ako sme už naznačili v úvode, sú naozaj bohatým zdrojom minerálov a vitamínov. Ak by ste hľadali, zaručene by ste v nich našli vitamíny ako B, K, aj E (ktorý je mimochodom účinný v boji s nezdravou pleťou aj vlasmi). Ešte lepšia správa je, že gaštany obsahujú aj dostatočne vysoké množstvo vitamínu C. „Céčka“ je tam dokonca toľko, že ho pokojne môžete porovnávať s citrusmi. Nie je to ale všetko. Čo sa minerálov týka v gaštanoch je aj dostatok železa (pomôžu zabojovať s anémiou), ďalej zinok, vápnik, draslík, horčík, fosfor... Stále vás nepresvedčili? Tak môžeme pokračovať ďalej. Gaštany obsahujú aj kyselinu pantoténovú, ktorá okrem iného pôsobí antistresovo. Nájdete v nich aj látku zvanú tanín, ktorá je jedinečným antioxidantom a sú tiež zdrojom bielkovín (cca 10%).

 

Odporúčame prečítať: 5 rád ako byť zdravším človekom

Gaštany posilnia našu imunitu a pomôžu aj v kráse

Zdroj: Shutterstock®

S gaštanmi môžete aj chudnúť

 

Pretože ich kalorická hodnota nie je vysoká, aj napriek tomu, že sa tvária ako skvelá jesenná dobrôtka. Gaštany obsahujú len 3% tuku, majú menej kalórií než napríklad lieskové oriešky, nenájdete v nich glukózu, ani lepok, takže sú vhodné tak pre celiatikov, ako aj pre diabetikov. Neobsahujú ani sodík, a tak si na nich bezpečne môžu pochutiť aj ľudia, ktorých trápia kardiovaskulárne choroby. Samozrejme tí, by si mali odpustiť priveľa soli. Čo sa týka počtu kalórií, v 100 gramoch je cca 180 kalórií, čo si dopriať môžete pokojne aj v rámci diéty. Nulové hodnoty cholesterolu a gluténu to len podčiarkujú. 

 

Odporúčame prečítať: Kokosový olej - náš pomocník v starostlivosti o krásu (7 rád)

Gaštany posilnia našu imunitu a pomôžu aj v kráse

Zdroj: Shutterstock®

Gaštany posilnia našu imunitu, ale ako nám dokážu pomôcť v oblasti krásy?

 

Ich pravidelnou konzumáciou do svojho organizmu dostanete už vyššie spomínané vitamíny a minerály. Pre vašu pleť aj vlasy je okrem vitamínu C mimoriadne dôležitý zinok, železo, ako aj vitamín E. Práve tie sa totiž starajú o to, aby naša pokožka nevyzerala „povädnuto“, dodajú jej zdravší jas, zabojujú s akné, ale aj s ekzémom, či herpesom.

 

Tým, že gaštany pôsobia aj proti stresu, zamedzia napríklad vypadávaniu vašich vlasov, čo je jedným zo sprievodných javov toho, že nie ste celkom v pohode. Zabránia taktiež lámavosti nechtov a vďaka dostatku železa vám celkovo dodajú viac energie aj zdravší vzhľad.

 

Gaštany ale nemusíte len jesť. Odvar z nich môžete použiť pri umývaní vlasov a prepláchnuť si nimi vlasy. Brunetkám by takáto kúra mala dodať krásny gaštanový odtieň. Zmiešajte „gaštanovú vodu“ so žihľavovým čajom a svojej korune vlasov zabezpečíte aj krásny lesk.

 

Odporúčame prečítať:  Top tipy, ako zostať stále fit a jesť zdravo

 

Na aký spôsob máte gaštany najradšej?

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

11 komentárov
Erika Špacírová

Erika Špacírová

11.10.2015 20:12

pečené gaštany sú veľká mňamka :)

Vaše meno:

Erika Šuleková

Erika Šuleková

11.10.2015 21:51

Také gaštanové pyré, to by bola pochuťka.Je pravda, že gaštany sa daju použiť na všelijaký spôsob.Ja ich mám momentálne ako jesennu dekoráciu, ktorá zdobí môj príbytok.Mám tak trochu živu prírodu v izbe.:-)

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

11.10.2015 23:02

najlepšie sú pečené gaštany vonku keď je zima... no a potom aj rôzne gaštanové zákusky... gaštanová roláda je veľká mňamka alebo gaštanové jazýčky :-)

Vaše meno:

Karolína

Karolína

12.10.2015 08:08

Milujem pečené gaštany a už sa neviem dočkať, kedy si ich pôjdem niekde do mesta kúpiť :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

12.10.2015 16:32

zrovna som doniesla nazbierané z našej záhrady

Vaše meno:

Mária Sedláková

Mária Sedláková

16.10.2015 12:23

najlepšie sú pečené gaštany ale aj "klasické" gaštanové pyré so šľahačkou... mňam

Vaše meno:

Jana Šurkovská

Jana Šurkovská

23.10.2015 21:15

pečené gaštany sú super:)

Vaše meno:

Daniela Siplakova

Daniela Siplakova

18.12.2015 19:38

velmi zaujimave ešte som ich nejedla nikdy

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

28.12.2015 16:49

nemám rada pečené gaštany neprišla som na chuť.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.01.2016 22:53

jedle gastany mame v zahrade,comu sa velmi tesim

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

04.11.2021 18:36

Gaštany mi chutia jedine tak v koláčoch, ale pečené gaštany mi veľmi nechutia, pripomínajú mi trošku pečený zemiak z pahreby :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE