Čistá pitná voda je pre niekoho len sen: Daruj ju deťom v Afrike!

Čistá pitná voda nie je takou samozrejmosťou, ako si mnohí z nás myslia. Spoločnosti Procter & Gamble a Metro preto dnes na Slovensku spúšťajú záslužnú iniciatívu. Prostredníctvom programu Čistá voda deťom poskytnú pitnú vodu v oblastiach s jej nedostatkom.

 

P&G sa celosvetovo spojil so skupinou Metro, ktorej súčasťou je aj slovenská sieť predajní Metro.

 

V nich môže každý od 22. septembra do konca októbra nákupom vybraných produktov P&G prispieť deťom v Afrike, ktoré nemajú prístup k čistej vode. Zakúpenie jedného výrobku bude znamenať jeden deň čistej vody tam, kde je to najviac potrebné.

 

Odporúčame: Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!

pitná voda pre deti v Afrike

Zdroj: Shutterstock®

Andrea Ružičková

Zdroj: Shutterstock®

1 miliarda ľudí na svete bez pitnej vody? Zmeňme to!

V súčasnosti nemá prístup k pitnej vode takmer miliarda ľudí na svete, 1000 detí denne zomrie v dôsledku chorôb spôsobených pitím kontaminovanej vody. Viac než dva milióny ľudí, najmä detí do päť rokov, ročne zomrie kvôli nedostupnosti zdroja pitnej vody a základnej hygieny. Vzhľadom k alarmujúcim číslam sa P&G a Metro rozhodli angažovať v tejto oblasti.

 

Slovenskou ambasádorkou sa stala Andrea Růžičková, ktorá popisuje svoje bohaté zážitky z Afriky: „Hneď po príchode som si uvedomila, že si naozaj musím rozmyslieť aj činnosti, ktoré sú pre nás Európanov bežné. Napríklad v oblasti s ťažko dostupnou pitnou vodou aj obyčajná príprava kávy predstavuje aktivitu na niekoľko hodín. Samozrejme čas, ktorý by deti ušetrili vďaka lepšej dostupnosti pitnej vody, by mohli venovať niečomu úplne inému. Či už návšteve školy, domácim úlohám alebo len detským hrám, o ktoré by určite nemali byť ukrátené kvôli vážnejším starostiam.


Odporúčame: Recepty na 3 zdravé domáce detské výživy

Andrea Ružičková

Zdroj: Shutterstock®

„Dieťa by malo podľa správnosti prijať jeden až dva litre tekutín denne, záleží na jeho hmotnosti. Do tohto objemu sa počíta i tekutejšia strava a ovocie s vysokým obsahom vody. Samozrejme, že pri požívaní kontaminovanej vody hrozí deťom celý rad vážnych ochorení, často sprevádzaných tráviacimi ťažkosťami, ktoré detský organizmus veľmi vysiľujú a sú pre ne veľmi nebezpečné,“ dodáva MUDr. Eva Vitáriušová, PhD., Detská fakultná nemocnica s poliklinikou, Bratislava .

 

„Čistá pitná voda nielen zachraňuje životy, ale dokáže ich tiež meniť. Zdravé deti môžu spokojne rásť a navštevovať školu. Vďaka bezpečnej a čistej vode majú ich rodičia možnosť pracovať a zlepšiť situáciu celej rodiny,“ vysvetľuje motiváciu na založenie programu Čistá voda deťom manažér korporátnej komunikácie Procter & Gamble Matej Podobnik. 


Odporúčame: Alchemilka: Zázračná rastlina, ktorú musí poznať každá žena!

voda pre deti v Afrike

Zdroj: Shutterstock®

Program Čistá voda deťom funguje už od roku 2004. Vedci z P&G vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne mikroorganizmy a rozptýlené čiastočky. Ich použitie je naozaj jednoduché. Prášok sa nasype do znečistenej vody, zamieša sa a po prefiltrovaní je za 30 minút voda použiteľná na pitie. Prostredníctvom partnerských charitatívnych organizácií sa vďaka čistiacim balíčkom poskytlo 12 miliárd litrov pitnej vody v 85 krajinách sveta, kde ľudia najviac bojujú s nedostupnosťou pitnej vody. Teraz môžu čistú vodu darovať aj zákazníci predajní Metro na Slovensku. Jednoduchým nákupom výrobkov P&G ako sú plienky Pampers, vložky Always, produkty vlasovej starostlivosti Head & Shoulders a Pantene, výrobky pre starostlivosť o domov a tkaniny Ariel, Lenor a Jar alebo produkty pre mužov Old Spice a Gillette do konca októbra automaticky prispejú do programu Čistá voda deťom. 

 

„V marci, na Svetový deň vody, sme spustili globálny program Water Initiative, ktorého cieľom je udržateľnejšie zaobchádzanie s vodou vzhľadom k jej nedostatku na celej planéte. Chceme prispieť i k záchrane detských životov, preto sme sa spojili s P&G a programom Čistá voda deťom. Dúfame, že sa do programu zapojí čo najviac zákazníkov a spoločne poskytneme zdravotne bezchybnú vodu čo najväčšiemu počtu ľudí,“ doplnil Jan Žák, Managing Director Slovakia, Metro Cash & Carry SR. Viac o spolupráci P&G a Metra sa dozviete v tomto videu.

 

Nezabudnite sa pri tom zamyslieť nad svojím životom. Naozaj máme dôvody na sťažnosti? Pri pohľade na deti, ktoré sa tešia z "obyčajného" pohára čistej vody, je určite potrebné prehodnotiť svoj doterajší pohľad na svet. My sme tak už urobili. A čo vy?

 

Odporúčame: Vňate zo zeleniny: Ktoré z nich majú liečivé vlastnosti?

filtrácia vody

Zdroj: Shutterstock®

4 komentárov
benynka

benynka

23.09.2017 10:23

je to nepredstaviteľné, že pre nás obyčajná voda, ktorú bežne púšťame z vodovodu je pre ľudí v Afrike záchranou zdravia a života

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

23.09.2017 19:12

chodím nakupovať do Metra, tak určite nakúpim, aby som pomohla

Vaše meno:

igor peto

igor peto

24.09.2017 13:00

a my ako s nou plytvame

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

25.09.2017 10:33

veľmi smutné, že taká pre nás samozrejmosť je pre niekoho taká vzácnosť... :-(


Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE