Kedy bábätko trápi rastový špurt? Hľadajte tieto znaky

Prvý rok života bábätka je nesmierne náročný ako pre rodičov, tak aj pre samo dieťatko. V tomto období predstavuje malú špongiu a nesmierne veľkým vývinom prejde aj telesná schránka. Predstavte si len, že za tento pomerne krátky čas vaše novorodeniatko pravdepodobne strojnásobí svoju hmotnosť, a to je už čo povedať! A presne o raste dieťaťa sa budeme rozprávať aj v tomto článku, v ktorom sa dozviete, čo je rastový špurt a ako sa prejavuje.

Rapídny rast

Pravdepodobne vám došlo, čo to rastový špurt v súvislosti s vývinom bábätiek znamená. Ide o obdobie, kedy dieťatko narastie rapídne najviac. Môže sa teda stať, že zrazu vyrastie z noci do rána z jednej veľkosti oblečenia a vy budete mať pocit, že vás klame zrak či unavená myseľ. Nebojte sa, ste v úplnom poriadku. U bábätiek je rastový špurt bežný, opakuje sa niekoľkokrát za prvý rok a sprevádzajú ho viditeľné syptómy, o ktorých si čoskoro povieme viac.

Podobná téma: Dá sa výška dieťaťa v dospelosti predpovedať? Toto hovorí veda

správny vývoj dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľkokrát za rok

Aj pri rastovom špurte platí, že každé dieťatko je iné a mamičky by sa navzájom nemali porovnávať. Neexistuje totiž žiadna univerzálna tabuľka, podľa ktorej by sa malo dieťa presne vyvíjať. Rastové špurty sa väčšinou opakujú niekoľkokrát za prvý rok, pričom väčšina bábätiek ich zažije niekedy v 1. až 3. týždni života, následne v 6. týždni a potom v 3., 6. a 9. mesiaci. Najviac teda dieťatko rastie v prvom mesiaci života a následne jeho výška podskočí každé tri mesiace. Ak však vaše dieťatko prejavuje symptómy rastového špurtu mimo týchto tabuľkových období, je to úplne normálne.

Ako spoznám rastový špurt?

Rastový špurt sa zväčša prejavuje zmenami návykov dieťaťa alebo zmenami v jeho bežnom správaní. Aj tu však treba brať do úvahy individualitu každého jedného bábätka. Môže sa stať, že u niektorých bábätiek príznaky rastového špurtu ani nespozorujete, zatiaľ čo iné detičky (aj rodičov) môže potrápiť oveľa intenzívnejšie.

Prvé, čo si zrejme pri rastovom špurte dieťatka všimnete je, že si začne pýtať jesť častejšie, či už dojčíte alebo je dieťatko na umelom mlieku. Toto rodičia spravidla pocítia najmä v noci, kedy sa dieťa na jedlo budí častejšie. Dieťatko bude ďalej zrejme protestovať proti spánku, napriek tomu odpočinok potrebuje oveľa viac ako inokedy. Snažte sa preto dieťa uspať za každých okolností a dodržať jeho režim v čo najväčšej možnej miere. V niektorých ojedinelých prípadoch sa môže rastový špurt prejaviť tak, že dieťatko spánky naopak predlžuje. Rastový špurt môže do tretice dieťatku zhoršovať náladu a často sa prejavuje ako mrzutosť a plačlivosť, čo môže byť výsledkom narušeného režimu, pocitu hladu či bolesti z náhleho rastu.

ako prekonať rastový špurt

Zdroj: Shutterstock®

Hlavne lásku

Ak sa pýtate, koľko jednotlivé rastové špurty trvajú, ide spravidla len o niekoľko dní. Platí však, že rodičia majú pocit, že samotné príznaky trvajú celú večnosť. Niekedy sa dieťa s rastovým špurtom vysporiadava o čosi dlhšie, niekedy sa symptómy zlejú dokopy s inými míľnikmi v živote bábätka, čo môže nepríjemnosti predĺžiť. Čo v tomto, niekedy, neľahkom období môžete urobiť ako rodič? Zásobte sa láskou a najmä trpezlivosťou. Dieťatko potrebuje cítiť bezpečie a lásku od svojich najbližších. Bábätku ponúkajte častejšie jedlo, rozprávajte sa s ním, túľte sa a robte to, čo ho upokojuje. V neposlednom rade myslite i na seba a svoje potreby, pretože z vás nervozitu dieťatko dokáže vycítiť. 

Zaujme ťa: Prvé zuby bábätka: Čo všetko musí rodič vedieť, než začnú rásť?

1 komentár
Jana Komadová

Jana Komadová

01.05.2020 21:39

Mám krásne 4vnúčatká a som neskutočne štastná a dakujem bohu za ich zdravie každý deň

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE