Kto je dobrá matka? Ako vnímať signály svojho dieťaťa?

Na rolu matky sa pripravujeme postupne. Príroda to tak krásne zariadila, že nám dopriala čas deväť mesiacov, aby sme ich využili na prípravu a na vnímanie novej životnej role – role MATKY.

 

Každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie. Nie je to fráza. Je to fakt. A predsa každá matka pristupuje k výchove, k starostlivosti, či napĺňaniu potrieb svojho dieťatka inak. Existuje vôbec univerzálny návod na materstvo?

 

V dnešnej modernej dobe stačí otvoriť internet a zaručené rady sa valia na nás z každej strany. Nie sme si niečím isté? Použijeme vyhľadávač. Naše dieťatko dnes veľa plakalo? „Gúglime“  jedna radosť, aby sme zistili, čím to je. 

 

Zaujme ťa: Rodím! Kedy mám ísť do pôrodnice? Ktorá kontrakcia je tým signálom?

mama a dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Zaručené rady dostávame už počas tehotenstva. Naša mama nám porozpráva, aké sme boli dieťa a ako si s nami poradila, čo na nás platilo. Svokra spomenie niekoľko rád, o ktorých je presvedčená, že ich musí použiť každá novopečená maminka. Do toho sestry, švagriné, kamošky a susedky pri každej možnej príležitosti nám podsunú „recept na všetko“. V kníhkupectve sa police s témou výchovy detí prehýnajú váhou. Už len vybrať a študovať.

Ako sa v tom množstve informácii nestratiť? Ako zvládnuť všetko okolo malého človiečika?

Každá matka je vybavená obrovským darom intuície. Mama vie. A dieťa vie tiež. Sú prepojení. Existuje medzi nimi pomyselná pupočníková šnúra. Vnímať dieťa, jeho signály, neverbálnu komunikáciu, druh plaču, je základnou úlohou matky. Mama to vie. Má bábätko pri sebe a cíti, vníma a sleduje jeho signály. Mama má kompetenciu BYŤ MAMOU. Nikto iný nerozumie jej dieťatku lepšie ako ona.

 

Žiaľ, spoločnosť mnohokrát matky oberá o túto ich prirodzenú schopnosť. Podsúva im, čo je správne a čo nie. Ale čo je správne? To, čo vyhovuje susedinej dcérke, nemusí platiť pre môjho syna. Smutné je, že práve matky sa dokážu hodnotiť navzájom a vyslovovať naozaj neprípustné vety. Toto by sa nemalo vôbec diať.

 

Pozri aj: Čo pripraviť ešte pred pôrodom, aby sme to mali potom ľahšie?

starostlivosť o dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Vzťah matka-dieťa je jedinečný, neopakovateľný a výnimočný. Nikto nemá právo do neho hovoriť. Len mama vie, čo jej bábätko „hovorí“. Len mama cíti, čo je pre nich najlepšie. Len mama vníma ich spoločné prepojenie.

 

Nehodnoťme! Nikto z nás nemá na to právo. Nevidíme, necítime, nevnímame to, čo je tajomstvom hlbokého, jedinečného, láskavého vzťahu medzi maminkou a dieťatkom.

 

Odporúčame: Hojenie hrádze po pôrode: Ako ho urýchliť a byť opäť fit?

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.11.2017 11:34

šťastné dieťa - šťastná matka a naopak

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.11.2017 16:42

žiadny vyhľadávač, ani Google, správnu intuíciu nenahradí

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

29.11.2017 14:32

Najmä si netreba dať pokaziť náladu premúdrelými radami okolia, aj tak to robí jeden tak a druhý inak...intuícia a zdravý rozum napovie najlepšie..

Vaše meno:

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

29.11.2017 23:54

Presne, treba dať na pocit.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

30.11.2017 10:20

Veru, nikto nema patent na mudrost

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE