Poznáš kontaktné rodičovstvo? Priblíž sa k svojmu dieťatku!

Ak patríte medzi maminky, ktoré nevedia nechať bábätko vyplakať, spia s ním v jednej posteli, často ho dojčia, nosia v šatke, no jednoducho robia veci, nad ktorými ich mamy, svokry či babky dvíhajú obočie, vedzte, že intuitívne robíte kontaktné rodičovstvo. A ak by ste tieto veci  chceli robiť, len vám chýba odvaha či zopár informácií, čítajte ďalej.

 

Termín kontaktné rodičovstvo nemá nijaký pevne určený súbor pravidiel, je to skôr prístup k výchove detí už od najmenších novorodeniatok. Predpokladom je mať otvorené srdce a myseľ pre individuálne potreby detí. A tiež sa nebáť počúvať svoju rodičovskú intuíciu a nestrácať záujem spoznávať svoje vlastné dieťa a čítať jeho signály.

 

Zaujme ťa: Bolesť pri pôrode: Prečo je dôležitá a ako sa s ňou skamarátiť?

matka a dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Sedem prostriedkov kontaktného rodičovstva

Aby bol tento prístup trošku jasnejší, autori kontaktného rodičovstva William a Marta Sears hovoria o siedmich prostriedkoch, ktoré sa pri ňom uplatňujú. Samozrejme netreba k nim pristupovať dogmaticky, snažiť sa ich všetky používať za každých okolností a už vôbec nie proti vlastnému presvedčeniu. Podľa dlhoročných skúseností autorov však ich citlivé uplatňovanie vedie k súzneniu, harmónii, teda hlbšiemu vzťahu s dieťaťom. Budovanie kontaktného vzťahu v útlom detstve je nepochybne základom vzťahu rodič - dieťa v ďalších životných obdobiach, ale aj ďalších vzťahoch vo všeobecnosti.

Bonding

Zdroj: Shutterstock®

Prvý prostriedok – bonding

Existuje obrovské množstvo literatúry (kníh, výskumov, štúdií) o prospešnosti čo najrannejšej väzby medzi matkou a dieťaťom ihneď po pôrode. Niektorí autori dokonca hovoria o tomto čase ako o „štvrtej dobe pôrodnej“ alebo „zlatej hodinke“. Vtedy sa čerstvo narodené bábätko má ocitnúť na bruchu matky v kontakte „koža na kožu“ a v ideálnom prípade tak zotrvať aspoň dve hodiny. Ak sa v tomto čase podarí aj samoprisatie a prvé dojčenie bábätka, je to pre maminku a dieťa veľmi krásny a posilňujúci začiatok vzťahu. Dodáva pocit materskej kompetentnosti a sebavedomia.

 

Pozri aj: Kto je dobrá matka? Ako vnímať signály svojho dieťaťa?

Nosenie v šatke

Zdroj: Shutterstock®

Druhý, tretí a štvrtý prostriedok – kojenie, nosenie a spoločné spanie

Kojenie je úžasným prostriedkom, ako spoznávať svoje dieťa, ako sa naučiť mu rozumieť. Nie je len o uspokojovaní základných potrieb hladu a smädu, ale aj o blízkosti či bezpečia. Nosenie podporuje kojenie a pocit blízkosti, a zároveň je skvelým spôsobom, ako sprostredkovať dieťaťu aktívny kontakt so svetom. Deti a maminky, ktoré sú v kontakte pri kojení a často „sa nosia“, sa pravdepodobne budú dobre cítiť aj pri spoločnom spaní, pretože im to príde najprirodzenejšie a najpraktickejšie. V skutočnosti však neexistuje „správne“ miesto, kde by deti mali spať, pretože každá rodina je iná a potreby jednotlivých členov sa musia zladiť.  

Kontaktné rodičovstvo v harmónii

Zdroj: Shutterstock®

Piaty, šiesty a siedmy prostriedok – dôvera v plač dieťaťa, vymedzovanie hraníc a „cvičitelia detí“

Záverečné prostriedky hovoria o tom, aby sme najmä do vzťahu s najmenšími bábätkami nevstupovali s presvedčením, že nás plačom manipulujú. Práve naopak, plač je cenným dorozumievacím prostriedkom. Vety, ako „nechala som ho vyrevať“ či „nech len plače, precvičí si pľúcka“ by kontaktný rodič mal vyradiť zo svojho slovníka a samozrejme aj zo svojho správania. Poukazujú na nedôveru v prirodzené prejavy dieťaťa. Navyše sa stáva, že sa spájajú s metódami „cvičiteľov detí“ minulých generácií, ktoré mali za cieľ predovšetkým odstrániť detský plač ako nevhodný zlozvyk. Výsledkom však môže byť odťažitý vzťah, v ktorom dieťa síce neplače, ale zároveň ani nedôveruje rodičovi, že ho vypočuje a rodič stráca schopnosť „prečítať“ prejavy svojho dieťaťa a porozumieť im.

Kontaktné rodičovstvo však neznamená, že by sme sa mali stať otrokmi vlastných detí a v snahe dať im maximum začať zanedbávať vlastné potreby či potreby partnera. I keď sa to hlavne v prvých mesiacoch po narodení dieťatka môže ľahko stať, treba si uvedomiť, že tu platí známe: „spokojná mama = spokojné dieťa“. Ak už nemáte z čoho dávať, ťažko tu hovoriť o harmónii. A práve harmónia má byť základným kameňom a výsledkom kontaktného rodičovstva. Preto je aj stanovenie hraníc podstatnou súčasťou a dôležitým prostriedkom tohto prístupu k výchove.

 

Neprehliadni: Ako si vybrať pôrodnicu? Na toto by si sa mala opýtať pôrodníka

4 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

21.03.2018 08:07

rodičovstvo si treba v prvom rade plánovať..... plánované rodičovstvo si myslím že je rodičovstvo z rozumu...... a vtedy rodičom netreba hovoriť o žiadnom "kontakte"... všetko príde samo a od seba..... srdiečko nám napovie a dá smer na tú správnu cestu a zblíženie sa z malým voňavým človiečikom....

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.03.2018 07:24

Stanovenie hraníc je naozaj dôležité.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

22.03.2018 15:38

Myslim si, ze v sucasnosti je problem skor v tom stanoveni hranic a rodicia sa stavaju otrokmi svojich deti ...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

23.03.2018 22:26

rodičovstvo je krásne.Túžba po dieťati je v každej normálnej žene a potom láska k dieťatku je nesmierna.Nie je nič krajšie,ako objať svoje bábätko,nakojiť ho a veľmi rada som pozerala na moje deti,ked spali.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE