Syndróm zvýšenej priepustnosti čreva: Čo to znamená, keď črevo správne „netesní“?

V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s negatívnymi reakciami na rôzne druhy potravín. Takáto neželaná senzitivita však môže súvisieť so závažným problémom, ktorý by sme už mohli nazvať aj civilizačným ochorením, a to konkrétne so syndrómom zvýšenej priepustnosti čreva. Inak sa hovorí aj o syndróme deravého čreva alebo syndróme presakujúceho čreva, no a odborne sa tento zdravotný problém nazýva syndrómom zvýšenej intestinálnej permeability. Čo to znamená, keď črevo správne „netesní“ a aké sú protiopatrenia voči tomuto stavu, to sa dozviete v nasledujúcom článku.

Problém tenkého čreva

Ako asi viete, medzi základné funkcie tenkého čreva patrí trávenie potravy a vstrebávanie živín. Tenké črevo sa však vyznačuje aj vlastným metabolizmom, ale taktiež sa podieľa na optimálnej reaktivite imunitného systému a antiinfekčnej ochrane. Je teda nielen významným tráviacim, ale aj imunitným orgánom. Povrch čreva tvorený sliznicou je tenký a pôsobí ako priepustná bariéra. Vďaka nej môže organizmus absorbovať dôležité živiny z jedla, no zároveň je tu prítomné aj riziko zraniteľnosti voči infekcii a zvýšenej priepustnosti.

Zaujme ťa: Kýchaš ako besná? Vieme, ktoré potraviny proti alergii zaradiť do jedálnička

Syndróm priepustnosti čreva

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa deje pri syndróme zvýšenej priepustnosti čreva?

Priepustnosť čreva je stavom, pri ktorom sa poškodzuje výstelka tenkého čreva. Od črevnej výstelky závisí to, ktoré látky sa z čreva dostanú do krvného obehu a ktoré nie. Pokiaľ dôjde k porušeniu integrity medzibunkových črevných spojení, vzniká syndróm zvýšenej priepustnosti čreva. Keď teda dôjde k narušeniu ochrannej bariéry črevnej steny, prenikajú cez ňu potom aj nestrávené potravinové častice, antigény, toxické odpadové látky, baktérie... Tieto uniknuté látky zaplavujú krvný obeh a spôsobujú hyperreaktivitu imunitného systému alebo autoimunitné reakcie, ktorých dôsledkami sú napríklad alergické prejavy, astma, psoriáza, chronická únava, ekzém, lupus, celiakia, Crohnova choroba, kožné problémy, reumatoidná artritída, migréna, bolesti kĺbov a svalov, hormonálne problémy, syndróm dráždivého čreva.

probiotické potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Ako liečiť syndróm zvýšenej priepustnosti čreva?

Pre tento nepríjemný a pomerne rozšírený syndróm, bohužiaľ, momentálne neexistuje kauzálna liečba, i keď Dr. Alessio Fasano, ktorý objavil toxín Zonulín (podieľajúci sa na syndróme zvýšenej priepustnosti čreva), intenzívne pracuje aj na účinnom lieku. Aké sú však možnosti zmiernenia tohto zdravotného problému? Vychádzať by sme mali z toho, čo podnecuje vznik syndrómu zvýšenej priepustnosti čreva a maximálne eliminovať príčiny.

Vo svojom živote je teda dobré urobiť nasledujúce zmeny:

  • vyhýbať sa alkoholu a nikotínu;
  • eliminovať chronický stres;
  • znížiť spotrebu rafinovaného cukru a kofeínu;
  • vylúčiť priemyselne spracované potraviny zo stravy;
  • obmedziť alergizujúce potraviny, ako sú mlieko, sója, lepok...;
  • zaviesť probiotiká a probiotickú stravu;
  • zabezpečiť si dostatok spánku.

Okrem spomínaného sa prírodná liečba obracia aj na také blahodarné látky, akými sú glutamínkurkumín či quercetín.

Pozri aj: Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2019 17:16

veľmi nepríjemná choroba

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.07.2019 21:14

Naštastie nik v rodine túto chorobu nemá

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.