TEST: Doplnok stravy s vlákninou Belly Fyto Detox od Kompavy

Vláknina je pre správnu funkciu ľudského organizmu nesmierne dôležitá, podobne ako rôznorodé vitamíny či iné živiny. Delíme ju na rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustná vláknina z časti predstavuje živiny pre črevné baktérie, rovnako má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu aj cukru v krvi. Nerozpustná vláknina zase napomáha skracovať dobu, počas ktorej zostáva potrava v črevách. Okrem iného zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie. Nedostatok vlákniny sa môže prejaviť hlavne rôznymi problémami s tráviacim systémom. Objaviť sa môže zápcha, na nedostatok vlákniny v strave však môže poukazovať napríklad aj častý hlad. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny totiž výborne regulujú pocit sýtosti. 

Vlákninu vieme svojmu telu doplniť v prvom rade prostredníctvom pestrej stravy. Vo všeobecnosti ju nájdeme v ovocí a zelenine. Bohatými zdrojmi sú hrušky či jablká, bobuľové plody, listová zelenina alebo artičoky. Vlákninu nájdeme aj v strukovinách, celozrnných potravinách či obilninách. I keď vlákninu nájdeme v určitom objeme v mnohých potravinách, doplniť ju telu v potrebnom množstve (cca 25 až 30 g na deň) niekedy nie je najľahšie. Pre predstavu môžeme uviesť, že 30 g vlákniny predstavuje približne 1,7 kg jabĺk či 1 kg banánov. S dopĺňaním vlákniny nám však okrem stravy môžu dopomôcť aj doplnky stravy. Často ju nájdeme hlavne vo forme prášku. Takýmto doplnkom stravy je aj Belly Fyto Detox od Kompavy. Ako sa osvedčil v praxi?

Odporúčame: Aký význam má vláknina? Tieto signály jej nedostatku neignoruj!

výživový doplnok

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Čo nájdeme v zložení?

Hlavnou zložkou prípravku Belly Fyto Detox od Kompavy je psyllium, čo je vláknina zo skorocelu (Plantago ovata), ktorá napomáha zmierňovať ťažkosti s vyprázdňovaním. Rovnako prispieva k normálnej funkcii črevného traktu. Vďaka svojej schopnosti absorbovať vodu v tráviacom trakte zvyšuje objem a zlepšuje konzistenciu stolice, čím umožňuje rýchlejší pohyb potravy v črevách. V zložení tohto doplnku stravy ďalej nájdeme ľanovú múku, ktorá je rovnako zdrojom vlákniny, ale aj bielkovín či cenných omega-3 mastných kyselín a mnohých minerálnych látok. Prípravok v sebe kombinuje aj silu až desiatich rastlinných extraktov. Medvedica lekárska pôsobí antibakteriálne aj protizápalovo, sladké drievko zase pomáha pri nadmernej tvorbe kyseliny v žalúdku. 

Brest červený s vysokým obsahom slizotvorných látok pôsobí upokojujúco, pozitívne vplýva najmä na podráždenú sliznicu tráviaceho traktu. V Belly Fyto Detox ďalej nájdeme Aloe vera, ktoré okrem podpory tráviaceho traktu posilňuje aj imunitný systém a podporuje normálnu hladinu cukru v krvi. Ďalšími bylinnými zložkami sú extrakty z rebarbory (na prečistenie), ibišu lekárskeho (na zmiernenie podráždenia sliznice), lucerny siatej (na pomoc pri plynatosti a kŕčoch),  papáji (obsahuje enzým podporujúci štiepenie bielkovín) a tiež pepermint (proti problémom s nafúknutým bruchom). Posledný je výťažok z fenikla obyčajného. Táto bylinka pôsobí proti nadúvaniu a podporuje vyprázdňovanie. Okrem toho je doplnok stravy taktiež zdrojom vitamínov E a C i viacerých vitamínov skupiny B.

Odporúčame: Probiotiká – ako ich získať prirodzenou cestou?

dopĺňanie vlákniny

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Ako sa Belly Fyto Detox osvedčil v praxi?

Prípravok Belly Fyto Detox od Kompavy je vhodný hlavne pri problémoch s vyprázdňovaním, hemoroidoch, pravidelnom nafukovaní brucha, tráviacom diskomforte, nedostatočnom príjme vlákniny alebo vysokom príjme bielkovín (pre odstraňovanie zvyškov nestrávených bielkovín v čreve). Tento doplnok stravy je určený na podporu trávenia i chudnutia a prečistenie tráviaceho traktu. Taktiež je vhodný pre osoby so sedavým zamestnaním a obmedzeným pohybom. Ja som sa rozhodla vyskúšať doplnok stravy Belly Fyto Detox, pretože som sa našla vo viacerých spomenutých bodoch. Osobne mávam problém s rôznymi tráviacimi problémami, najmä keď si nedávam pozor na vhodnú stravu. Nepravidelné vyprázdňovanie, nafúknuté bruško, tráviaci diskomfort či bolesti v brušnej oblasti mi nie sú úplne cudzie, rovnako tak spadám do kategórie osôb so sedavým zamestnaním.

Na svojej strave si dávam záležať, hlavne na dostatočnom konzumovaní ovocia a zeleniny. No i napriek tomu ma dokážu spomínané ťažkosti potrápiť, najmä ak práve moja strava nie je úplne ideálna. Veľmi si však uvedomujem dôležitosť správneho trávenia a pravidelného vyprázdňovania, takže sa snažím pre to robiť maximum. O dopĺňaní vlákniny aj z iných zdrojov som uvažovala už dávnejšie, i keď dlhodobo som to nikdy neskúšala. Prípravok Belly Fyto Detox ma po prečítaní zloženia veľmi zaujal, keďže okrem vlákniny obsahuje aj rôznorodé bylinné extrakty, ktoré zdraviu a tráviacemu traktu pomáhajú vo viacerých smeroch.

Tento doplnok stravy som sa preto rozhodla poctivo otestovať, pričom som bola skutočne zvedavá na to, či vôbec spozorujem nejaké výsledky a za aký dlhý čas. Balenie má hmotnosť 400 g, čo predstavuje približne 60 dávok. Belly Fyto Detox je hnedkastý prášok s príjemne sladkastou vôňou. Denne sa užíva jedna alebo dve odmerky tohto prášku, čiže prípravok vydrží jeden alebo dva mesiace. Najmä pri väčších problémoch sa odporúča prípravok užívať aj ráno nalačno, aj večer, vždy pol hodinu pred jedlom. Jednu odmerku prášku je potrebné rozmiešať v 200 až 300 ml studenej vody, ihneď vypiť a následne zapiť ďalším pohárom vody. 

prípravok Kompava

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Musím sa priznať, že prvý kontakt s prípravkom Belly Fyto Detox nebol veľmi pozitívny. Prášok som si zamiešala s vodou, no nechala ho následne chvíľu stáť, pretože som sa počas rána, ako obvykle, snažila stihnúť urobiť milión ďalších vecí. Vo vode zarobený prášok však rýchlo hustne a ja som sa ho následne snažila do seba dostať po menších dúškoch, čo vôbec nešlo ľahko. Asi v polovici som to vzdala a prípravok skončil v dreze. Prípravok celkom pekne vonia a jeho chuť je nevýrazná, no jeho rôsolovitá konzistencia mi bola proti srsti. Samozrejme, s prípravkom som to nevzdala.

Druhý deň som ho nenechala postáť ani chvíľu a hneď po zamiešaní som ho do seba naliala. Neviem prečo, ale pomohlo mi, že som si zapchala nos, i keď mi prípravok ako taký nesmrdel, práve naopak. Taktiež som tentokrát zvolila menšie množstvo vody na zarobenie (max 2 dcl) a následne som prípravok poriadne zapila veľkým množstvom čistej vody. A šlo to! Nasledujúci týždeň som pila nápoj ešte so zapchatým nosom, dnes po vyše mesačnom užívaní s jeho vypitím nemám absolútne žiadny problém. Prípravok som počas testovania užívala a ešte aj stále užívam vždy ráno. Chcela som pridať aj večernú dávku, no na tú som často zabúdala a zakrátko, keď sa dostavili výsledky, som si povedala, že ju ani nepotrebujem.

Účinok prípravku sa skutočne objaviť za pomerne krátky čas. V podstate už v priebehu jedného až dvoch týždňov som zaregistrovala, že vyprázdňovanie je upravené a návšteva toalety maximálne pravidelná. Taktiež som si všimla eliminovanie problémov s nafúknutým bruškom do značnej mieri a rôzne bolesti či kŕče ma počas testovania nepotrápili ani raz. Dokonca by som si trúfala povedať, že prípravku vďačím za bezproblémové prežitie veľkonočných sviatkov, počas ktorých som si rozhodne na vhodný jedálniček pozor nedávala. Za také množstvo mäsa, mastných jedál a sladkostí by sa mi môj tráviaci trakt určite pomstil. Po viac ako mesiaci užívania cítim prekvapivo veľký posun smerom k lepšiemu tráveniu, čo ma milo prekvapilo. Aby som však nezabudla, spolu s touto vlákninou som užívala aj probiotiká PROBIODOM od Kompavy, ktoré som k Belly Fyto Detox dostala ako darček. I probiotiká sú nesmierne dôležité pre funkciu čriev a s vlákninou sa skvelo dopĺňali.

Pozri aj: Poznáš korenie adžvajen? Prekvapí ťa, ako dokáže podporiť zdravie!

užívanie vlákniny

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Oplatí sa doplnok stravy vyskúšať?

Belly Fyto Detox od Kompavy ma svojimi účinkami úplne dostal. Vôbec som ani nesnívala o tom, že by prípravok priniesol tak skvelé výsledky, a to rozhodne nie v takom krátkom časovom horizonte. Hoci som v úplných začiatok užívania prípravku mala s jeho konzistenciou isté ťažkosti, zvykla som si naň. Dnes je vypitie poháru tejto vlákniny pre mňa súčasťou rannej rutiny. Robím to ako jednu z prvých vecí po prebudení, pretože je odporúčané následne počkať aspoň 30 minút, kým si dá človek niečo pod zub.

Ak to mám zhrnúť, tak Belly Fyto Detox mi dobre pomáha s pravidelným vyprázdňovaním a taktiež u mňa dobre bojuje s pocitmi nafúknutého bruška. Taktiež sa mi zdá, že prípravok predlžuje pocit sýtosti po raňajkách. Mám totiž pocit, že z rovnakých raňajok, ako som si pripravovala aj pred užívaním vlákniny, vydržím teraz sýtejšia dlhšiu dobu. Ako posledný som ešte zaregistrovala úbytok váhy. Za mesiac som zhodila približne jeden kilogram, o čo som sa nejako zvlášť nepokúšala. Môžem sa však na to pozerať práve tak, že popri strave mi s tým pomohol práve aj testovaný prípravok, keďže má priaznivý vplyv na trávenie v niekoľkých smeroch.

A oplatí sa teda prípravok vyskúšať? Ak vás trápia rôzne vyššie spomínané ťažkosti, najmä problémy s pravidelným vyprázdňovaním, tak si myslím, že rozhodne áno. Určite však netreba Belly Fyto Detox chápať ako náhradu pestrej stravy či dokonca náhradu ovocia a zeleniny! Pri jeho užívaní, ako aj užívaní iných výživových doplnkov, netreba podceňovať dôležitosť a význam práve vyváženej a rozmanitej stravy. V takomto prípade je, podľa môjho názoru, skvelým doplnkom k strave. Prípravku nemám čo vytknúť a toto prvé balenie určite nie je mojím posledným. 

Doplnok stravy Belly Fyto Detox od Kompavy nájdete na www.kompava.sk

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.05.2021 06:49

Zaujímavý doplnok k strave od tejto výbornej značky.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

05.05.2021 19:55

Dobrý výrobok

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

05.05.2021 21:07

Snažím sa o pestrú stravu,aby som mala všetko,čo moje telo potrebuje,ale niekedy to nestačí a treba si pomôcť aj výživovými doplnkami.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

22.05.2021 09:27

Stojí určite za vyskúšanie.

Vaše meno:

Ria Petrová

Ria Petrová

29.05.2021 11:01

Nedostatok vlákniny dá spravidla vždy o sebe vedieť, čo už býva často neskoro. Najmä pri sedavom zamestnaní to môže dosť komplikovať život. Často som sa uchyľovala k síce celkom účinnej jablčnej vláknine z lekárne, ale mám k tej vôni neprekonatečný odpor, že som od nej musela upustiť. Skúšala som aj psylium s pomarančovou príchuťou, ale tiež mám k tomu odpor. Po prečítaní článku "Oplatí sa doplnok stravy vyskúšať?" mám jedinú odpoveď: Áno - a hneď v pondelok . Jeho zloženie mi totiž podľa popisu jednotlivých zložiek bude určite chutiť. Vďaka, že ste ho otestovali a dali nám o tom vedieť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE