Ashtanga Yoga Conference síce nesie v názve slovo Aštanga, nie je však ani zďaleka určená iba pre ľudí, ktorí sa venujú tomuto štýlu jogy. Tí, ktorí sa o jogu zaujímajú, vedia, že joga je iba jedna, nech už si pred ňu dáme akýkoľvek názov. Samozrejme sú isté odlišnosti v učení jednotlivých typov jogy, ale to je predovšetkým vo fyzickom cvičení, resp. praktikovaní ásan. Pokiaľ však ide o filozofiu, alebo zjednodušene povedané o teóriu, spájame sa všetci v Jedno.
Praktická časť, ktorá bude prebiehať v piatok večer a počas víkendových dopoludní, bude učená v štýle aštanga jogy. Avšak teoretická časť a taktiež workshopy budú plné cenných informácií aj pre tých, ktorým učarovala iná ako aštangová prax, resp. aj pre tých, ktorí ešte len uvažujú nad tým, že sa joge začnú venovať.
Ako to bude celé prebiehať, čo je to tá panelová diskusia?
Konferencia je každý deň rozdelená do dvoch častí – praktickej a teoretickej. Praktická časť bude prebiehať v piatok večer a počas víkendových dopoludní. Vždy sa odcvičí jedna lekcia buď vedenou formou alebo štýlom mysore a zvyšná časť bude venovaná workshopom. Teda, vysvetľovaniu vybraných ásan, resp. učeniu sa pomocných doplnkových cvičení, ktoré pomáhajú zjednodušiť si tie najproblematickejšie časti fyzickej praxe. Teoretická časť zahŕňa prednášku, ktorá bude vždy ukončovať doobedný blok a panelovú diskusiu, ktorá bude prebiehať počas celej poobednej časti. Panelovej diskusie sa vždy zúčastní päť učiteľov plus jeden moderátor. Po oba dni sa budú rozoberať tri rôzne témy, na ktoré bude priestor tri hodiny. Samozrejme aj s prestávkou na kávu, čajík, koláčik, čiže malé občerstvenie. Jeden učiteľ vždy danú tému uvedie a postupne sa k nej budú vyjadrovať aj ostatní učitelia. Záver diskusie bude venovaný otázkam ľudí, ktoré sa budú postupne zozbieravať, resp. sa ich budú môcť priamo opýtať.
Som uplný začiatočník, je pre mňa konferencia vhodná?
Áno, samozrejme. Je v podstate aj veľmi ťažko povedať, kto je ešte začiatočník a kto pokročilý. V aštanga joge je to naozaj tak, že každý jeden učiteľ je zároveň žiakom, a to naozaj navždy. Začiatočník teda môže byť pokojne aj človek praktikujúci jogu 20 rokov. Vždy je niečo, čo sa ešte môže naučiť, ak chce a práve nato potrebuje svojho učiteľa. A práve preto ho môžeme nazvať v mnohých veciach začiatočníkom. Na konferencii sa budeme venovať témam, ktoré sú veľmi zaujímavé, nech si ich vypočujete prvý alebo tristoprvý krát.
Vždy totiž zachytíte niečo nové, niečo, čo je pre Vás práve v tej danej chvíli to dôležité a čo potrebujete počuť, aby ste sa posunuli opäť o krôčik ďalej. Takže, ak ste práve vy ten/tá, ktorý/á s jogou ešte len začínate, resp. sa odhodlávate začať, konferencia je pre Vás tým najlepším odrazovým mostíkom.
Necvičím Aštanga jogu, má pre mňa zmysel zúčastniť sa?
Áno, má. Tak ako už bolo v predchádzajúcej otázke spomenuté, joga je a vždy bude iba jedna. To, že sme si k nej v priebehu času začali dávať rôzne prívlastky, je len zrkadlom toho, že každý sme iný a každý potrebujeme veci počuť a prežívať svojim spôsobom. Keď sa však pozrieme na akýkoľvek iný štýl jogy, takmer v každom jednom sa snažíme dostať sa práve cez fyzické cvičenie a ozdravenie si fyzického tela k sebe samému. Taktiež platí, že nech už robíme v živote čokoľvek, je dobré pozrieť sa na veci z rôznych uhlov a nedávať si, ľudovo povedané, klapky na oči. Lebo práve to nás dokáže posúvať ďalej.
Preto tak ako ľudia praktikujúci aštanga jogu chodia a vzdelávajú sa od rôznych iných učiteľov (či už jogových, alebo nejogových), je to tak aj u ostatných, ktorí sa venujú joge s iným názvom. Čo sa týka neaštangistov a mysore lekcií, ktoré budú v sobotu a v nedeľu ráno, budú si môcť samozrejme pokojne zaciviť svoju vlastnú prax – teda nemusia cvičiť žiadnu sériu aštanga jogy. Učitelia im budú dávať bezpečné dopomoci a nebudú ich určite nútiť robiť niečo iné.
Aké novinky pribudnú tento rok v programe?
Tento ročník sme obohatili teoretickú časť o dve zaujímavé prednášky, ktoré možno na prvý pohľad nemajú s jogou nič spoločné, avšak keď si ich vypočujete, zistíte, že práve opak je pravdou. Majú s ňou spoločné veľmi veľa. Prvá z nich bude na tému ajurvéda, ktorá sa považuje za sestru jogy. Prednášať bude Janka Lukáčová, ktorá ajurvédou doslova žije už niekoľko rokov. Predstavíme si ajurvédu a vysvetlíme si jej úzke prepojenie s jogou. Druhou veľmi zaujímavou témou, tentokrát nedeľnej prednášky, bude Joga a energie v (okolo) nás. Prednášať ju bude charizmatický Janko Koller známy ako Vehuel, ktorý je okrem iného zakladateľom prvej anjelskej univerzity na Slovensku. Porozpráva a vysvetlí nám ako vplýva joga na toky energie a energetické činnosti v nás a taktiež okolo nás.
Okrem toho program obohatia ďalšie nové tváre učiteľov rôznych štýlov jogy, spolu sa tam totiž predstaví až 21 učiteľov a prednášajúcich. No a v neposlednom rade si budú môcť účastníci prísť na svoje aj v Yoga markete, kde si budú môcť kúpiť podložky, tašky, ponožky a rôzne ďalšie pomôcky na jogu ako aj kvalitné jogové oblečenie rôznych značiek. Market bude prebiehať počas celej konferencie a môžu sa ho zúčastniť aj ľudia, ktorí nebudú priamo účastníkmi.
Má cenu prísť na konferenciu aj keď nemôžem momentálne cvičiť?
Áno, určite. Týka sa to tých, ktorí majú momentálne nejaké zranenie, prípadne iné obmedzenie, ktoré im nedovoľuje praktikovať. A samozrejme taktiež žien, ktoré budú mať v tom čase menštruáciu a sú zvyknuté počas týchto dní necvičiť jogu.
Nakoľko bude konferencia len z menšej časti praktická, môžu počas rannej praxe len pozerať a učiť sa tak od iných, alebo v tom čase môžu navštíviť Yoga market prípadne využiť ďalšie doplnkové aktivity, ktoré budú súčasťou konferencie – individuálne konzultácie s Jankom Kollerom alebo masáže so Zoltanom Vasom. Pevne veríme, že nudiť sa tam nikto nebude.
Tri dni sa mi zdajú veľa, zvládnem to vôbec?
Bezpochyby. Program je vyskladaný tak, aby ho účastníci zvládali v pohode a bez stresu. Aby sa nikto necítil veľmi vyčerpaný. Samozrejme bude to veľa informácií, ktoré budú účastníci dostávať, ale vždy je to tak, že každý v ten daný moment vstrebe iba toľko, koľko práve potrebuje. Čo sa však fyzického cvičenia týka, je to akoby ste mali tri dni po sebe svoju vlastnú prax, na čo je už väčšina ľudí zvyknutá.
A tí, ktorí aj nie sú, môžu stále počas víkendových ranných mysore hodín prispôsobiť dĺžku a intenzitu svojej praxe svojej aktuálnej kondícii. Takže, môžu pokojne cvičiť len 15 minút a potom ukončiť prax. Nie je to v žiadnom prípade strata času, pretože 15 minút v pokoji a s rešpektom je častokrát viac ako 60 minút v bolestiach, resp. nasilu. A ako už bolo spomenuté, učíme sa aj pozorovaním cvičenia ostatných a taktiež pozorovaním učenia učiteľov.
Je možné prísť iba na jeden deň prípade iba na praktickú alebo teoretickú časť?
Áno, je. Registrácia na jednotlivé časti však bude možná až od 1. 3. 2015 a to iba v prípade, že ešte budú voľné miesta. Bude sa dať prísť buď samostatne iba na vybrané dni alebo iba na dopoludňajšiu alebo popoludňajšiu časť, resp. prísť si iba zacvičiť na vedenú hodinu alebo mysore.
Koľko tam bude ľudí, bude vôbec možný individuálny prístup?
Minulý rok sa konferencie zúčastnilo spolu takmer 100 účastníkov. Záujem o konferenciu bol však väčší ako kapacitné možnosti dovoľovali a preto sa tam mnoho ľudí ani nedostalo. Tento rok sme sa preto presunuli do väčších priestorov, na ktorých výbere sme si dali opäť veľmi záležať. Kapacitu sme tak zvýšili na 150 – 200 osôb. Bude sa cvičiť vo vykúrenej miestnosti na koberci, bude tam niekoľko podložiek na zapožičanie, ale je samozrejme omnoho lepšie, keď si každý prinesie svoju vlastnú.
Počas piatkovej vedenej hodiny bude Jarkovi Pávekovi asistovať 12 certifikovaných učiteľov, z ktorých má každý za sebou už minimálne 200 hodín učiteľského tréningu pod Jarkovým dohľadom. Sobotnajší a nedeľný mysore bude rozdelený do dvoch blokov, práve preto, aby sa mohli učitelia venovať žiakom čo možno najviac. Učiť bude spolu 8 učiteľov a ak by niekomu nebol známy pojem mysore (číta sa majsor), to je práve štýl kedy sa učiteľ venuje jednotlivým žiakom v pozíciách, v ktorých to najviac potrebujú. Osobne im pri nich asistuje, prípadne vysvetľuje a učí nové pozície.
Je možné uhradiť vstupné na splátky?
Áno. Na všetky registrácie uskutočnené od 20. 1. do 31. 1. 2015 je možné využiť platbu na dve časti, a to prvú: 60,- do 15. 2. 2015 a druhú: 60,- do 15. 3. 2015 (v prípade rezervácie s obedovým menu by to bolo 2 x 67,- EUR)
FOTO GALÉRIA: