V prírode práve rastie žltá ďatelina. Ktoré neduhy lieči a odstráni?

Ďatelina lúčna je veľmi známa a rozpozná ju pravdepodobne aj menší znalec rastlín. Jej ružové hlávky počas jari aj leta vykúkajú z trávy na každej slnečnej lúke. Ďatelinu však ako burinu nájdeme rásť takmer všade. Objaví sa v okolí obydlí aj pri cestách. Taktiež sa u nás hojne vyskytuje ďatelina plazivá, ktorá má kvety takpovediac špinavo biele. Vedeli ste však o tom, že existuje aj žltá ďatelina? Nejde však o oficiálny názov rastlinky a v podstate ani nie je reč o skutočnej ďateline. Bôľhoj lekársky sa však nápadne na ďatelinu podobá, a tak mu prischol ľudový názov žltá ďatelina. Aké má táto bylina účinky?

Vedeli ste o žltej ďateline?

Bôľhoj lekársky, latinsky Anthyllis vulneraria, je trváca rastlina z čeľade bôbovité. Ide o druh, ktorý sa hojne vyskytuje najmä v Európe, taktiež v niektorých ázijských oblastiach aj na severe Afriky. Obľubuje hlavne suchšie stanovištia, no zvládne aj vlhko. Bôľhoj je pomerne odolný a znesie aj jarné mrazy. Dokáže rásť na neúrodných, no zároveň slnečných lúkach, okrajoch lesov a pozdĺž ciest, na skalných previsoch, a to prevažne v nížinách, no rovnako sa vyskytuje v horských oblastiach.  Žltá púpava, ako sa bôľhoju ľudovo hovorí, má podzemok, z ktorého vyrastajú striebristo chlpaté dlhé stonky. Dorastajú do výšky asi 30 centimetrov.

Listy sú usporiadané v prízemnej ružici, majú celistvý okraj a zo spodnej strany sú chlpaté. Olistené sú aj stonky. Tieto listy sú nepárno perovito zložené, pričom koncový lístok je o poznanie väčší než ostatné. Svojimi kvetmi sa bôľhoj podobá na ďatelinu. Drobné kvety sú usporiadané do guľovitých hlávok a majú zvyčajne žltú farbu, niekedy bielu či červenkastú, prípadne bývajú dvojfarebné. Bôľhoj našiel uplatnenie ako liečivá bylinka, no rovnako je v mnohých oblastiach pestovaný ako krmovina, napríklad na Balkáne.

Odporúčame: Skúsila si olej z vlašských orechov? Je to zázrak pre naše zdravie!

účinky bôľhoja

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bôľhoja?

Na liečebné účely sa ako súčasť ľudového liečiteľstva využívajú iba kvetné hlávky, ktoré je možné zberať prevažne v máji a júni, prípadne niekde aj v júli. Bôľhoje v horských oblastiach totiž kvitnú spravidla o niečo neskôr. Droga z tejto bylinky je bohatá na triesloviny či flavonoidy i saponíny. Súčasťou tradičného liečiteľstva je už od nepamäti. Samotný názov bylinky prezrádza, na čo bola využívaná najčastejšie. Bôľhoj nám pomáha hojiť bôle, a to hlavne rôzne rany. Pôsobí sťahujúco, dezinfekčne a antisepticky. Zvonka je používaný na premývanie a ošetrenie otvorených aj zle sa hojacich rán. Výrazne podporuje hojenie rán

Pomáha pri vredoch predkolenia, taktiež môže zlepšiť stav pokožky pri nepríjemných kožných ochoreniach, napríklad ekzémoch. Rovnako je veľkým pomocníkom pri zápaloch v ústnej dutine. Bôľhoj sa však užíva i vnútorne. V takomto prípade celkovo povzbudzuje funkciu metabolizmu a podporuje prečistenie tela. Okrem toho podporuje tvorbu žlče aj žalúdočných štiav. Pôsobí diureticky, čiže močopudne. Z tela napomáha odvádzať prebytočnú vodu a zároveň prečisťuje močové cesty. 

čaj z bôľhoja

Zdroj: Shutterstock®

Ako rastlinku využiť?

Na vnútorné aj vonkajšie užívanie je určená sušená droga z kvetov žltej púpavy. Tú je možné zakúpiť v lekárni, na internete aj v predajni so zdravými potravinami. Bôľhoj si však môžete i natrhať v prírode, prípadne pestovať na záhrade a následne vysušiť v tieni a uskladniť do zásoby. Kvety sušíme bez podporných listeňov. Droga je vhodná na prípravu čaju. Dve až tri polievkové lyžice sušenej drogy zalejeme 300 ml vriacej vody a necháme lúhovať asi 10 až 15 minút. Počas ťažkostí sa pripravený zápar niekoľkokrát denne postupne popíja po menších dúškoch. 

Pri vonkajšom použití je vhodné pripraviť ešte silnejší zápar alebo odvar, spravidla z dvojnásobného množstva drogy. Ten je určený na oplachovanie premývanie rán, prípadne je ho možné na postihnuté miesto aplikovať vo forme obkladu. Pomáha pri zle sa hojacich či páchnucich ranách, kožných zápaloch či pomliaždeninách. Odvar pri zápaloch mandlí či ochoreniach ďasien zase kloktáme. Kedysi sa na rany prikladali aj čerstvé rozdrvené kvety bôľhoja.

Odporúčame: Čo pomáha na ťažkosti s tráviacim traktom? Toto ti pomôže na 100 %

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

21.05.2020 06:34

Keď som bola dieťa, rástla na mnohým miestach, dnes ju už, žiaľ, v našom okolí vídam zriedkavo.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

21.05.2020 06:39

Tak žltú ďatelinu som snáď ešte ani nevidela :-D Ale dobre vedieť, pri ďalšej prechádzke prírodou sa po nej poobzerám :-)

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

21.05.2020 09:47

o žltej ďateline počujem prvý krát

Vaše meno:

Lucia Belková

Lucia Belková

23.05.2020 01:24

Ďakujem za zaujímavý článok, túto rastlinku nepoznám :)

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

23.05.2020 20:39

Zaujímavé informácie. Žltú ďatelinu som nepoznala.

Vaše meno:

Alžbeta Neuschlová

Alžbeta Neuschlová

24.05.2020 10:10

Ani som nevedela, že sa toto nazýva žltá ďatelina

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.