Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou?

Cholesterol je tuková látka, ktorá je pre fungovanie organizmu nevyhnutná. Nachádza sa v každej bunke tela. Je súčasťou žlčových kyselín, ktoré uľahčujú vstrebávanie tukov z čreva. Asi jednu tretinu cholesterolu získava človek potravou, zvyšné dve tretiny sa tvoria v pečeni a v tráviacom ústrojenstve.

Prečo je zvýšený cholesterol rizikový?

Problém nastáva, keď človek získava zo stravy viac cholesterolu ako by mal. Prebytočný cholesterol totiž pri prenose z pečene do buniek spôsobuje riziko ukladania cholesterolu do stien tepien. Steny obehového systému tak vplyvom cholesterolu slabnú a kôrnatejú. V nerovnom povrchu, ktorý má skôrnatená cieva, sa zachytávajú krvné zrazeniny, ktoré cievu zužujú, až môže nastať úplne uzatvorenie cievy. S tým súvisí aj riziko vzniku infarktu, či náhlej cievnej príhody.

Aké hodnoty cholesterolu sú ešte zdravé?

Ideálna hladina cholesterolu u dospelého človeka by nemala presiahnuť 5,0 mmol/l. Pri športujúcom, pohybovo aktívnom dospelom môžeme túto hranicu posunúť na 5,2 mmol/l.

Za zvýšenú hladinu cholesterolu môžeme považovať hodnotu do 6,2 mmol/l. Hodnoty vyššie ako 6,2 mmol/l sú vysoké a nad 7,8 mmol/l dokonca veľmi vysoké.

Pri deťoch do 15 rokov je optimálna hladina cholesterolu do 4,4 mmol/l.

Odporúčame: Ako rozoznať kvalitný burčiak a spoznať jeho účinky na organizmus?

strava a cholesterol

Zdroj: Shutterstock®

Ako znížiť zvýšenú hodnotu cholesterolu?

Ak sa na preventívnej prehliadke zistí, že máte zvýšenú hodnotu cholesterolu, je načase začať myslieť na zdravší životný štýl. Okrem liekov na zníženie cholesterolu môže lekár odporučiť aj zdravú stravu a viac pohybu.

• Pravidelné cvičenie

Aj štíhli, či chudí ľudia môžu mať problémy s cholesterolom. Dôvodom je pomer svalov a tukov v tele. Pri vyššom pomere tukov je potrebné zaradiť silové cvičenie a budovať viac svalovej hmoty. Taktiež ľudia s nadváhou, či obézni ľudia, ktorí majú zvýšený cholesterol sa potrebujú rozhýbať. Odporúča sa kombinovať aeróbny tréning s anaeróbnym, aby prišlo nielen ku schudnutiu, ale aj upraveniu pomeru tuky/svaly.

• Pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je pre zdravie zásadné. V prípade zvýšeného či vysokého cholesterolu je okrem obmedzenia príjmu tukov dôležité aj zníženie cukru v strave. Preto sa neodporúča piť sladené nápoje, alkohol, či osladiť si čaj alebo kávu cukrom. Najzdravšie je pitie čistej vody, prípadne ochutenej citrónovou šťavou či bylinkami.

• Zmena stravy

Pri cholesterolovej diéte je potrebné myslieť na pravidelné stravovanie. Ideálne 5x do dňa (raňajky, desiata, obed, olovrant a večera) v menších porciách.

Je potrebné znížiť v strave príjem nasýtených mastných kyselín, tzn. obmedziť príjem vajec, živočíšnych tukov a tučných mliečnych výrobkov. Naopak sa doporučuje konzumovať chudé mäso, zeleninové či mäsové vývary (z chudého mäsa) a ryby. Zdravé sú tiež rastlinné oleje zo semien, napríklad ľanový olej či konopný olej. Miesto v jedálničku by tiež mali mať odtučnené mliečne výrobky.

Do jedálnička by ľudia s vysokým cholesterolom mali zaradiť hlavne vlákninu, či už vo forme ovocia a zeleniny, celozrnného pečiva či vločiek. Bielemu pečivu, sírenému sušenému ovociu či zákuskom by ste sa mali oblúkom vyhnúť.

• Zdravé mlsanie

Je nutné vynechať sladkosti, či presolené pochutiny ako sú čipsy či krekry. Namiesto nich ako zdravé mlsanie poslúžia orechy, semiačka či oriešky – tieto by však nemali byť pražené a presolené.

Pozri aj: Nielen vysoký tlak, ale aj vysoký pulz môže byť nebezpečný. Prečo vzniká?

masticha

Zdroj: Shutterstock®

Môže pri znižovaní cholesterolu pomôcť aj masticha?

Ak sa zamýšľate, ako znížiť cholesterol, okrem zmeny jedálnička a pravidelného pohybu môžu byť užitočnými pomocníkmi aj čaje a výživové doplnky, špecializované na cholesterol.

Jedným z týchto doplnkov výživy je aj chioská masticha, živica z kôry stromov, ktoré rastú na gréckom ostrove Chios. Masticha sa šetrne stará o tráviaci trakt, zvyšuje imunitu a harmonizuje trávenie. Vďaka polyfenolom a terpénom, ktoré obsahuje, dokáže bojovať aj so zvýšeným cholesterolom. Taktiež podporuje dobré baktérie v tráviacom trakte a tak uľahčuje vstrebávanie živín pri trávení.

Vo výživovom doplnku Masticha Vena sú okrem chioskej mastichy aj extrakt z olivovníka a extrakt z červeného hrozna. Extrakt z olivovníka znižuje krvný tlak a podporuje cirkuláciu krvi v cievach. Extrakt z červeného hrozna, ktorý sa získava zo semien a šupiek zase pôsobí priaznivo na zdravie srdca. Spolu tak dokážu vytvoriť produkt, ktorý dokáže účinne pomôcť pri znižovaní cholesterolu prírodnou cestou.

3 komentárov
Elena Švachová

Elena Švachová

30.10.2021 22:39

Dakujem za tento článok,lebo cholesterol ma zaujíma. Moja bývalá kolegyňa v práci,chudučká ako pierko,mala zvýšený cholesterol. Pritom sa zdravo stravovala,cvičila. Jej manžel,asi 150 kilový,mal cholesterol ukážkový. Čím to teda je ?

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 02:10

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 04:33

1

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 04:33

1

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 02:10

1

Vaše meno:

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 06:02

1

QlqzzNwr QlqzzNwr

QlqzzNwr QlqzzNwr

03.08.2023 06:02

1

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE