Konzumácia alkoholu v tehotenstve môže mať výrazne škodlivý vplyv na vývoj plodu. Jeho pravidelné požívanie počas gravidity môže v nemalom percente prípadov vyústiť až do rozvoja FAS syndrómu (fetálny alkoholový syndróm), ktorý je neliečiteľný a dieťa sprevádza počas celého života. Prejavovať sa môže telesnými aj neurologickými príznakmi, napríklad zaostávaním v raste, deformáciou kĺbov, atypickými črtami tváre, mentálnou retardáciou aj hyperaktivitou. Avšak nielen alkohol predstavuje pre tehotnú ženu hrozbu, ale aj cigarety. Aké následky môže mať fajčenie počas tehotenstva?
Ako škodí fajčenie?
Škodlivosť fajčenia je v súčasnosti už dlhodobo dokázaná. Cigarety, respektíve tabakový dym je plný škodlivých a toxických organických aj anorganických látok, ako napríklad nikotín, decht, izotopy polónia a olova, viaceré ťažké kovy, oxid uhoľnatý, kyanid a mnoho ďalších. Niekoľko desiatok (viac ako 60) obsiahnutých látok je radených medzi karcinogény, čo sú látky vyvolávajúce nádorové bujnenie. Mnohé z látok sú obsiahnuté priamo v tabaku, niektoré vznikajú až počas horenia.
Hoci je škodlivosť fajčenia všeobecne známa, počet fajčiarov vo svete je stále obrovský. Hlavnou príčinou je dozaista i fakt, že nikotín predstavuje vysoko návykovú látku, takže i fajčiari, ktorí sa chcú svojej závislosti zbaviť, s tým majú neraz veľké problémy. Cigarety pritom škodlivo vplývajú na zdravie človeka vo viacerých smeroch. Značne zvyšujú riziko rozvoja viacerých vážnych ochorení.
Fajčenie môže mať nasledujúce následky:
- zvýšenie rizika viacerých nádorových ochorení, ako je rakovina pľúc, pankreasu, krčka maternice, ústnej dutiny,
- zvýšenie rizika ochorení srdcovo-cievneho systému, ako je ateroskleróza,
- zvýšenie rizika chronických ochorení pľúc, ako je chronická bronchitída,
- vyššie riziko infarktu aj mozgovej porážky,
- vyššie riziko žalúdočných vredov,
- rýchlejší rozvoj prejavov starnutia kože,
- zhoršenie hojenia rán,
- zhoršenie plodnosti u mužov i žien,
- poruchy potencie,
- vyššie riziko šedého zákalu,
- skrátenie dĺžky života.
Odporúčame: Čo je šiesta choroba? Rozpoznaj príznaky tohto detského ochorenia!
Následky fajčenia počas tehotenstva
Fajčenie má výrazne negatívny vplyv nielen na zdravie dospelého človeka, ale škodlivo pôsobí aj na vyvíjajúci sa plod v maternici. Nenarodenému dieťaťu škodí nielen spomínaný nikotín, ale aj oxid uhoľnatý a iné toxické alebo mutagénne látky. Cigarety môžu škodiť vyvíjajúcemu sa mozgu, ako aj cievam. V dôsledku nikotínu v cigaretovom dyme dochádza napríklad k zužovaniu krvných ciev, vrátane tých v pupočnej šnúre, čo vedie i k zníženiu prísunu kyslíka plodu. Žiadne bezpečné množstvo cigariet za deň počas tehotenstva pritom neexistuje. I pár cigariet denne môže viesť k vážnym následkom.
Fajčenie v období tehotenstva sa spája s nasledujúcimi rizikami:
- vyššie riziko potratu,
- nízka pôrodná hmotnosť bábätka,
- zakrpatený vzrast,
- vyššie riziko predčasného pôrodu,
- vyššie riziko výskytu vrodených vývojových vád (napríklad srdcových chýb),
- poruchy placenty, predčasné odlučovanie placenty,
- nedostatočný vývin pľúc,
- vyššia náchylnosť na dýchacie ťažkosti u dieťaťa (astma, alergie, zápaly),
- nižšie IQ, poruchy správania a učenia, hyperaktivita.
Kedy prestať fajčiť?
Vysoké percento žien neprestáva s fajčením ani v momente, keď sa dozvedia o svojej gravidite. Ak aj niektoré ženy s cigaretami skoncujú, veľké množstvo z nich sa k nim vráti neskôr v priebehu tehotenstva, alebo krátko po narodení dieťaťa. Nefajčenie však má viaceré benefity, či už pred tehotenstvom, počas neho, ako aj po ňom. Ak žena plánuje otehotnieť, ideálne je, aby so svojím zlozvykom skoncovala už v tomto období. Pozitívne však je, ak s fajčením prestane aj muž. Skoncovanie s cigaretami totiž môže výrazne podporiť plodnosť u ženy i muža.
Ak žena prestane fajčiť už pred tehotenstvom, znižuje sa riziko podváhy novorodenca i komplikácií počas tehotenstva. V prípade, že žena neplánovala tehotenstvo, mala by s fajčením prestať čo najskôr po potvrdení gravidity. Znižuje sa riziko rozvoja:
- problémov s placentou,
- potratu,
- predčasného pôrodu,
- narodenia mŕtveho dieťaťa,
- nízkej pôrodnej hmotnosti,
- dýchacích ťažkostí či ochorení srdca u dieťaťa.
Skoncovanie s cigaretami výrazne zvyšuje pravdepodobnosť narodenia zdravého bábätka. Ak žena prestala počas tehotenstva fajčiť, naďalej by v tom mala pokračovať aj v období po pôrode. Dokonca i v prípade, ak sa cigariet v gravidite úplne nevzdala, stále je prínosné, ak s cigaretami skoncuje aj v tomto období. Nefajčenie po pôrode znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa, rozvoja astmy a ďalších ťažkostí, ktoré sa u dieťaťa môžu rozvinúť v dôsledku pasívneho fajčenia.
Odporúčame: Bolesť v podbrušku odhalená: Toto sú tie najčastejšie dôvody!
Pozor aj na pasívne fajčenie!
Problém pre dieťa, narodené aj nenarodené, nepredstavuje len aktívne fajčenie matky počas tehotenstva, ale aj vyššie spomínané pasívne fajčenie. Pasívne fajčenie je oveľa rizikovejšie pre deti ako pre dospelých. K pasívnemu fajčeniu dochádza v prípade, ak jedinec vdychuje zmes tabakového dymu, ktorý je vydýchnutý fajčiarom, ako aj samotný dym z horiacej cigarety.
Z dôvodu rôznych škodlivých vplyvov pasívneho fajčenia by sa tehotné ženy nemali zdržiavať v spoločnosti viacerých fajčiarov a vo veľmi zadymených priestoroch, rovnako je pred takýmito priestormi potrebné chrániť novorodencov a malé deti.
U detí vystavených fajčiarskemu prostrediu a pasívnemu fajčeniu je prítomné vyššie riziko nasledujúcich zdravotných problémov:
- syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS),
- astma, dýchacie ťažkosti,
- infekcie dýchacích ciest,
- znížená funkcia pľúc,
- infekcie stredného ucha.
Odporúčame: Čo sú polypy? Zisti, ako sa prejavuje ich prítomnosť na maternici!