Cvičenie je veľmi zdravé, ale len v prípade, že ho praktizujete správne. Čo sa ale stáva v prípade, že niektoré pravidlá a podmienky nepoznáte, a teraz trpíte nepríjemnou bolesťou?
Až 30 % ochorení nastáva v dôsledku opakovania tých istých úkonov a cvičení. Dochádza k zápalom, natiahnutiam, vyvrtnutiam a podobne. Pri cvičení často nastáva určitá rutina, ktorá nie je bezpečná.
Aj keď sa túžite zbaviť určitých tukových patrí, nezabúdajte byť pri cvičení kreatívni a vyhľadajte si rôzne cvičenia na striedanie.
Odporúčame prečítať: 7 jednoduchých a zdravých večerí
Tieto zranenia nastávajú najčastejšie:
1. Podvrtnutý členok
Podvrtnutý členok býva častým zranením pri behaní. Či už zvyknete behávať v posilovni na bežeckom páse alebo vonku v prírode, riziká sú rovnaké. Vo všeobecnosti býva veľkým problémom zlá rozcvička a následne prudké nabehnutie po celom sedavom dni. Pre váš členok je to niečo neobvyklé, a tak sa dostáva do nesprávnych uhlov. Na bežiacom páse sa najčastejšie zraníte pri zoskakovaní z pásu. V prírode si zasa dávajte pozor na obrubníky, výmole, jamy, prekážky na chodníkoch, strety dvoch ciest a podobne.
2. Lýtko/predkolenie
Bolesť pozdĺž vnútorného okraja vášho predkolenia (holennej kosti), môže byť syndrómom stresu. Ak sa vaše športové aktivity zameriavajú na behanie a skákanie, tak práve vám hrozí tento stresový syndróm. „Je to zápal svalov a môže sa dostaviť aj po niekoľkých tréningoch,” hovorí profesor kineziológie, Cindy Trowbridge, Ph.D. Cvičenie na nerovnom povrchu, hore do kopca alebo z kopca, či na tvrdom asfalte môže byť naozaj rizikové. Taktiež je veľmi dôležité zakúpenie kvalitnej športovej obuvi a pred cvičením je potrebné svaly rozohriať a prekrviť.
Odporúčame prečítať: 10 potravín, ktoré zrýchlia metabolizmus a odbúrajú tuk
3. Bolesť dolných krížov
V prípade bolesti dolnej časti krížov/chrbtice si musíte uvedomiť, že váš štýl cvičenia je pravdepodobne nesprávny. Bolesťou v krížoch trpia športovci, ktorí to viac-menej preháňajú s cvičením a ich telo to nemusí zvládať. Nesprávne praktizovanie drepov, klikov a ťahov spôsobuje zápaly až ,,zacviknutia" nervov. Odporúčame vám vyhľadať odborníka, aby sa s vami poradil a ukázal vám správne pohyby.
4. Natiahnuté rameno
Natiahnuté rameno majú najčastejšie plavci, hádzanári, basketbalisti, volejbalisti…V skratke, ľudia, ktorí sa zameriavajú na pravidelné, napäté a prudké pohyby s ramenom. Je potrebné posilniť hornú časť chrbta a ramena. Snažte sa pri chodení a sedení mať správne držanie tela a opakovane nezaťažovať svaly tou istou ťažkou váhou.
5. Únavová zlomenina
Tento druh zlomeniny býva najčastejšie spôsobený opakovaným skákaním, silovým zaťažením a presilením určitej konkrétnej časti tela. Najčastejšie sa tieto zlomeniny vyskytujú na chodidlách, pätách a v kolenách. Ak vás dané miesto neustále bojí a miestami máte pocit, že sa to zhoršuje, určite neváhajte a navštívte lekára, ktorý vám určí diagnózu a spôsob liečenia. Únavové zlomeniny sa taktiež môžu vyskytnúť pri týchto športoch: behanie, basketbal, gymnastika a tenis. Vyvarovať sa im môžete jedine opatrnou zmenou cvičebného programu a postupným zaťažovaním. Veď ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš.
Odporúčame prečítať: 15 pochutín, ktoré môžete zjesť bez výčitiek svedomia
6. ITB syndróm
Tento syndróm zasahuje vonkajší sval hornej časti stehna, a to od bedra až k holeni. Nebýva príliš bežný, jeho výskyt je prevažne u cyklistov a bežcov. Zaujímavosťou je, že bolesť nepociťujete v celom stehne, ale iba vo vonkajšej časti kolena. Táto situácia nastáva u cyklistov v dôsledku svalovej nerovnováhy od používania nesprávneho sedla. U bežcov môže nastať v dôsledku opotrebovaných topánok, behu na nerovnomernom povrchu, alebo naklonenom povrchu či behu z kopca. Ochrániť sa môžete, v prípade, že ste cyklista, správnou výškou sedadla na bicykli. Bežec by si mal zakúpiť nové topánky a pred behaním začať najprv rýchlejšie kráčať.
7. „Koleno bežca"/syndróm Patellofemoral
Už samotný názov hovorí o danom probléme. Veľa bežcov prežíva pálčivú bolesť v kolenách počas behu, ktorá vôbec nie je príjemná, ale naopak, je veľmi umárajúca. Okrem samotného behania by ste mali bolesť cítiť aj pri schádzaní zo schodov, či pri sedení s pokrčenými kolenami. Častým doplnkom býva ešte škrípanie či ,,chrupkanie". Patellofemoral syndróm nastane, keď kosti predkolenia nie sú dokonale zoradené, čo spôsobuje abnormálne lietanie medzi jabĺčkom a stehennou kosťou. Tomuto zraneniu sa vyhnete jedine pravidelným spevňovaním stehenných svalov, vyhýbaniu sa drepov a podrepov.
www.thinkstockphotos.com