Predstavte si, že prídete na párty oblečený ako James Bond, celý v čiernom obleku, no všetci ostatní majú na sebe kostýmy superhrdinov. Trochu nepríjemné, že? Tu vstupuje na scénu uniform dress code, inak ho môžeme nazvať aj tématickým. V krátkosti, záchranca štýlu a spoločenských faux pas, ktorých sme občas súčasťou.
Uniform dress code predstavuje možnosť, ako sa zladiť s ostatnými. A hoci názov znie trochu vojensky, v skutočnosti ide o tematické obliekanie podľa jasne stanovenej predstavy.
Znie to jednoducho, ale v praxi sa tu a tam objaví chaos. Hlavne keď si niekto myslí, že havajská párty znamená oblek so vzorom ananásu z výpredaja... Preto je potrebné vedieť jeho hlavné princípy a podobným situáciam sa vyhnúť.
Čo je to uniform dress code?
Dress code s označením „uniform“ sa nevzťahuje iba na skutočné uniformy (ako napríklad tie školské alebo zdravotnícke). V kontexte spoločenských udalostí ide o oblečenie, ktoré sa prispôsobuje téme podujatia.
Môže to byť karnevalový kostým, firemný dress code s logom spoločnosti, tematická svadba v štýle 20. rokov, najrôznejšie festivalové farby alebo pokojne aj pirátska párty, kde očakávajú, že si nasadíte klapku na oko.
Obliekanie podľa striktne stanovenej témy má teda viacero výhod, aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať. Veď predsa nič nezjednotí ľudí viac, ako keď všetci vyzerajú, že sa na niečom “dohodli”. Obzvlášť v tej pracovnej sfére, no nie (haha)?
Pinterest / @polulyah_, Pinterest / @zoedviesAký uniform dress code zvoliť?
- Karneval: Čas na kostýmy! Môžete sa premeniť na čokoľvek - vílu, robota, hotdog ... dôležité je, aby to bolo zábavné a farebné.
- Firemné podujatie: Zvyčajne sa očakávajú farby firmy, možno rovnaké tričká, prípadne rovnaké sako s logom. Cieľom je predsa reprezentovať a zároveň nevyzerať ako z kancelárskeho sitcomu. Aj keď to by mohlo byť tiež fajn.
- Svadba s tematikou: Svadba vo vintage štýle, 20. roky, rustikálna záhrada, boho či Gatsby? Tu sa hodí napríklad nadčasová krajka, traky, čelenky a pastelové farby.
- Festival alebo koncert: Tu často platí „čím pestrofarebnejšie, tým lepšie“. Myslíme tým flitre, kvetinové korunky, okuliare srdiečka alebo aspoň gumáky.
Ako byť originálny (a pritom dodržať tému)?
Absolútne nič nepokazíte DIY riešením. Ako na to? Staré tričko + nožnice = punkový štýl. Trocha látky a kreativity vie spraviť zázraky. Ak nie ste úplne kreatívna duša, nemusíte hneď utekať do obchodu pre úplne nový kostým. Second-handy alebo požičovne sú záchranou.
V neposlednom rade, doplnky sú všetko! Niekedy postačí jeden detail - napr. pirátska klapka, čelenka alebo kravata s vtipným vzorom. A máte to!
Pinterest / @richardjheiser, Pinterest / @myawalsh72Čomu sa radšej vyhnúť pri uniform dress code?
- Ignorovanie dress codu: Povedzme si úprimne, nikto nechce byť „ten človek“, čo vyzerá ako z inej planéty.
- Príliš doslovné poňatie: Ak je téma „červená“, nemusíte sa premeniť na červené lego.
- Nevhodné oblečenie: Priesvitné šaty na firemnom večierku? Asi úplne nie.
- Nepohodlné kúsky: Vyzeráte fantasticky, ale nemôžete chodiť. Úspech? Tiež nie úplne.
Toto nie je žiaden výmysel, ale fakty! Je dokázané, že tématická párty posilňuje tímového ducha, pomáha ľuďom uvoľniť sa, rýchlejšie sa zapojiť do aktivít a znižuje úzkosť z výberu outfitu (keď viete, čo si obliecť, ušetríte hodiny rozmýšľania pred skriňou). Hm, zaujímavé!
Uniform dress code teda nepredstavuje žiaden vojenský outfit, je to pozvánka k tomu, aby ste sa maximálne zabavili, odviazali a využili aj svoju kreativitu. Nejde o to, či sa v móde vyznáte, alebo nie. Stačí byť pripravený, mať otvorenú myseľ (a šatník) a nebáť sa vybočiť.
Zdroj úvodnej fotky: Pinterest / @cesca1iza, Pinterest / @xavimendoza56, Pinterest / @ShianSood1