Špongia na sprchovanie vám krásne očistí, niekedy aj opeelinguje pleť. Zbaví ju odumretej kože, prebytočného mazu a dodáva pleti hebkosť. Má to aj svoju zápornú stránku a to, že špongie sú pri nesprávnom používaní dokonalým miestom na množenie baktérií a plesní. Ako predĺžiť jej životnosť? Kedy je čas ju vymeniť? My vám to povieme.
Odumreté bunky vašej kože sa veľmi ľahko zachytávajú do vlákien špongie na sprchovanie. Ak ju nevyčistíte, hromadí sa to a vy sa opakovane umývate s tým všetkým vo vnútri.
Ďalej krásne pôsobí teplé, vlhké prostredie kúpeľne na tvorbu plesní, baktérií a kvasiniek. Počas noci vo vašej špongii vznikne široké spektrum baktérií, a to skutočne neznie lákavo.
Odporúčame prečítať si: Nečistite si iba zuby, jazyk je rovnako dôležitý
Ďalší fakt, ktorý musíte vedieť je, že ak používate takto znečistenú špongiu na práve oholenú pokožku, koledujete si o infekciu. Práve oholená pokožka je veľmi citlivá, často podráždená a niekedy sa sem-tam aj porežete. Všetky tie baktérie sa vám môžu dostať do pokožky alebo rany a infekcia je na svete.
Odporúčame prečítať si: Neužitočné návyky, ktoré bežne praktizujeme
Určite sa to zle počúva, ale ak si bez špongie neviete predstaviť vašu každodennú hygienu, tak je nutné, aby ste dodržiavali určite pravidlá. Ak máte plastovú (sieťkovú) špongiu, vymeňte ju každý mesiac alebo dva. Tí z vás, čo používajú prírodnú verziu, nie je potrebné ju vymeniť tak často. Pri dobrej starostlivosti a jej vyčistení vám vydrží aj 1-2 roky.
Odporúčame prečítať si: Prečo sú japonské ženy štíhle? Tu je ich 6 stravovacích návykov
Samozrejme všímajte si aj iné znaky ako sú neprirodzené zafarbenia, zatuchnutie alebo plesnivý zápach. Vtedy ju bez milosti vyhoďte do koša.
Je tu ešte jedna možnosť, a to vymeniť špongiu za rukavicu na umývanie. Určite ju poznáte, ide o taký malý uterák, ktorý si nasadíte na ruku. U nás nie je až tak používaný nástroj na umývanie, no v USA je veľmi populárny. Aké sú výhody tohto malého uteráčika? Jednoducho ho dáte do prania k bežným uterákom a môžete ho používať opakovane. Baktériám nedáte šancu.
Odporúčame prečítať si: Používate hubku na make-up? Nerobte tieto chyby
Predĺžte svojej špongii životnosť pár spôsobmi. Po osprchovaní ju vyperte v rukách a nechajte ju vysušiť vo vetranej miestnosti. Niekde, kde nie je vlhko a teplo. Raz za týždeň ju namočte do vody s trochou dezinfekčného mydla alebo iného prostriedku na dezinfekciu. Tieto rituály vám udržia vašu špongiu, ale aj pokožku čistú a bez baktérií.
Odporúčame prečítať si: Máte už dosť zimy? Zahrejte sa v saune!