Ananásy patria medzi exotický druh ovocia, ktoré je pokryté špicatými chĺpkami (áno, aj tie špicaté neidentifikovateľné výrastky sa dajú považovať za chĺpky) s kosoštvorcovým vzorom. Ich listy sú extravagantné a v podstate vytvárajú korunu, ktorú si môžete v domácich podmienkach zasadiť a vyskúšať si z nej vypestovať vlastnú rastlinu. Zvnútra sú ananásy žlté, šťavnaté a majú sladkú vôňu. Už teraz sa nám zbiehajú slinky pri pomyslení na to, ako sa do tohto chutného ovocie zabárajú naše zuby a my si ich vychutnávame v plnej paráde.
Ananásy sú podľa možností na našom trhu dostupné počas celého roka. Najčastejšie si ich však kupujeme v zime a hlavne v období Vianoc, pretože skvelo dopĺňajú náš štedrovečerný stôl. Sú skvelým zdrojom vitamínu C, mangánu a medi. Z 90 % je ananás tvorený vodou, no obsahuje tiež sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vitamíny (A, B, C, E a K) a ďalšie minerály, ako je vápnik, železo, fosfor, draslík, zinok, horčík. Nájdete v ňom tiež kyselinu listovú a pantoténovú či betakarotén.
Svojimi účinkami ananás pozitívne vplýva na množstvo zdravotných problémov, podporuje imunitný systém, zlepšuje činnosť čriev, znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak, pozitívne vplýva na vlasy, nechty aj pokožku. Jeho účinky mu nemožno uprieť, ale ako si priniesť z obchodu ten najlepší ananás, ktorý bude možné hneď konzumovať, poprípade taký, ktorý neskončí hneď v koši?
Odporúčame: Najčastejšie mýty o zdraví, ktorým veríš: Spôsobujú mikrovlnky rakovinu?
Ako si vybrať ananás?
Pri výbere ananásu musíte pozerať hneď na 3 aspekty – vôňa, hmotnosť a listy. Čo sa týka vône, tak ananás by mal mať sladkú a sviežu vôňu. Ak si k nemu v obchode privoniate a je tomu tak, potom ste na správnej ceste kúpiť si zrelý ananás. Keď ananás vonia po alkohole alebo octe, tak ho radšej ani neberte. Takýto zápach je príznakom začínajúceho kvasenia, čo značí, že v ananáse už môže prebiehať proces hniloby.
V druhom rade si ananás poťažkajte alebo položte na váhu. Ak sa vám zdá jeho hmotnosť primeraná jeho veľkosti, tak je dostatočne zrelý. No ak sa vám zdá, že je ananás príliš ľahký, môže byť vysušený, vďaka čomu nebude príliš chutný a šťavnatý už vôbec nie.
Posledným aspektom zrelého ananásu sú jeho listy. Tie by mali byť zelené a hlavne nepoškodené! Pri zisťovaní jeho zrelosti skúste zo stredu vytiahnuť jeden list. Ak kladie odpor, no aj napriek tomu ho dokážete ľahko odtrhnúť, tak ananás by mal byť zrelý. Keď listy nekladú žiaden odpor a je veľmi ľahké ich z koruny vytiahnuť, tak je dosť možné, že ananás je už prezretý. Pokiaľ sa vám z ananásu nepodarí odtrhnúť žiaden list, tak aj napriek tomu si ho môžete kúpiť. Len ho musíte nechať pár dní dozrieť pred tým, než sa rozhodnete nakrájať ho.
Ako ananás nakrájať?
Nakrájať ananás nie je asi žiadnou vedou. V prvom rade si odrežte jeho listovú korunku a rovnako odrežte spodok. Ananás si postavte na dosku a orežte jeho vonkajšiu šupku. Následne si samotnú dužinu nakrájajte podľa svojich predstáv. Síce je toto najjednoduchší spôsob, no ostáva po ňom veľmi veľa odpadu, čo sa môže niekomu zdať ako plytvanie.
Najnovší spôsob, ktorý koluje na sociálnych sieťach, je fascinujúci. Jeho podstata spočíva v odrezaní listovej korunky, avšak cikcakovým rezom. Jednoducho kopírujte líniu mnohouholníkov, ktoré tvoria samotný ananás. Ak sa vám podarí takto odstrániť korunku, potom si už len odlupujte ananás v mnohouholníkoch. Dužinu zjedzte a šupku následne vyhoďte. Avšak pozor, toto funguje len vtedy, keď je ananás skutočne zrelý.