Štvrtá najmenšia krajina Európy: Prečo navštíviť Lichtenštajnsko?

Poznáte tie porekadlá, ako „Malý, ale milý“, či „ Malý, ale šikovný“? Dokonca aj také „Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí“ sedí na drobnú, ale za to o to viac očarujúcu európsku krajinu – Lichtenštajnsko. Tá sa svojou rozlohou, ale aj počtom obyvateľov, radí do prvej päťky najmenších krajín v Európe. Toto kniežatstvo má jedinečnú polohu, obklopujú ho Alpy a krajiny ako Švajčiarsko a Rakúsko. Teda pre našincov to vôbec nie je miesto nedostupné, lebo je tak povediac za rohom.

V Lichtenštajnsku sa budete cítiť ako doma a predsa len možno ešte o kúsok lepšie, až honosnejšie. Na východe hranicu krajiny tvorí rieka Rýn, na západe ju obkolesujú veľhory. Lichtenštajnsko ponúka krásne lesy, romantické polia aj nádherné vinice. Môžete tu liezť po horách (najvyšší vrch sa volá Grauspitz a je vysoký až 2599 metrov), aj oddychovať v prírodných rezerváciách. Ak vás okrem prírody lákajú aj mestečká, tie miestne vás chytia za srdce.

Odporúčame prečítať: Spoznávame Veľkonočné ostrovy

miesta v Lichtenštajnsku

Zdroj: Shutterstock®

Spoznávame Lichtenštajnsko

Lichtenštajnsko má rozlohu cca 160 kilometrov štvorcových, no aj s takým „málom“ dokáže ľahko konkurovať väčším a vyhľadávanejším turistickým destináciám. Počet obyvateľov vás možno mierne zaskočí – celkovo tu žije iba okolo 35 tisíc ľudí.

Odporúčame prečítať: TOP 7 najkrajších pláží sveta

pamiatky v Lichtenštajnsku

Zdroj: Shutterstock®

Najväčším turistickým lákadlom je hlavné mesto krajiny Vaduz. Teda skôr minimesto, keďže má iba zhruba 5 tisíc obyvateľov. Najväčšou atrakciou vo Vaduze je honosný hrad, ktorý ma pre našinca pomerne zložité meno – Hohenliechtenstein. Hrad stojí na vrchu Gisperg a z jeho hradných múrov je prekrásny výhľad na Alpy a údolie Rýnu. Začali ho stavať už v 13. storočí. Hrad je obrovským turistickým lákadlom. No, bohužiaľ, jeho interiér nie je možné navštevovať celoročne a aj keď, áno tak iba niektoré jeho časti. Hrad je totiž sídlom lichtenštajnského kniežaťa, ktorému slúži ako jeho rezidencia.

Odporúčame prečítať: Barcelona si získa srdcia každého návštevníka

príroda v Lichtenštajnsku

Zdroj: Shutterstock®

Vo Vaduze nájdete aj múzeum umenia s veľmi hodnotnou umeleckou zbierkou. Nachádzajú sa tu aj diela takých velikánov umenia, ako sú Rembrandt, Rubens či van Dyck. Veľmi zaujímavé je aj Krajinské múzeum kde sa zase dozviete všetko o faune a flóre Lichtenštajnska. Za návštevu stojí aj mesto Schaan, kde nájdete napríklad aj vykopávky z obdobia Rímskej ríše. No krajina ponúka aj veľa prírodných krás, ako sú napríklad lyžiarske rezorty, ktoré sa sústreďujú v okolí Malbunu a Stegu.

Lichtenštajnsko je taká malá veľká krajina. Netreba zabúdať, že napriek jej ,,veľkosti“ sa radí medzi najbohatšie krajiny na svete, čo sa týka príjmov obyvateľstva. Preto aj dovolenka v tejto alpskej krajinke je dosť drahý špás. Našťastie to všetko môžete stihnúť za pár dní.

Odporúčame prečítať: Ako prebieha poznávací zájazd?

3 komentárov
Erika Špacírová

Erika Špacírová

20.05.2015 21:24

veľmi pekné ani som netušila, že v sebe ukrýva takéto krásy

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.09.2015 13:47

wau krásny to štát, rada by som ho navštívila

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 16:03

Síce malá krajina, ale určite bohatá na prírodné krásy :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE