Najobľúbenejšie pláže v Bulharsku, ktoré ponúkajú všetko pre dokonalú letnú dovolenku

Ak túžite po letnej dovolenke pri mori za slušnú cenu, Bulharsko je pre vás to pravé. Príjemné počasie, pekné pláže, historické pamiatky, rušný nočný život či možnosti výletov pre rodiny s deťmi - dovolenka v Bulharsku jednoducho ponúka pre každého niečo.

Bulharské pobrežie Čierneho mora sa rozprestiera od severu na juh s množstvom pláží, z ktorých niektoré sú vhodné pre rodiny, iné sa zase preslávili festivalmi a nájdu sa tu aj také, ktoré sú ešte divoké a neobjavené. Bulharsko je známe svojimi mystickými pobrežiami. Niektoré z nich dokonca patria medzi najpôsobivejšie v Európe. 

Neváhajte, kúpte si letenku do Bulharska alebo si zarezervujte zájazd prostredníctvom cestovnej kancelárie, zbaľte kufre, plavky, letné oblečenie, nezabudnite na cestovné poistenie a objavte tie najobľúbenejšie a najkrajšie pláže v Bulharsku.

Neprehliadni: 5 miest s najmodrejšou vodou na Zemi, ktoré sa oplatí vidieť naživo!

Najlacnejšia dovolenka pri mori

Vedeli ste, že Bulharsko patrí medzi top najlacnejšie dovolenkové destinácie roku 2024? A dôvodov, prečo by ste sa mali vybrať na dovolenku práve sem je viac.

Bulharsko je stále vyhľadávanou destináciou, kde si môžete užiť krásnu a cenovo veľmi dostupnú dovolenku pri mori. Táto krajina tiež ponúka nádhernú prírodu a množstvo pamiatok zapísaných na svetovom zozname UNESCO. Po Grécku a Taliansku je totiž treťou krajinou s najväčším počtom archeologických pamiatok.

Primorsko je obľúbené bulharské letovisko, ktoré sa nazýva aj Perlou južného Čiernomoria. Mieri doň najviac slovenských a českých turistov.

Bulharsko je tiež známe svojou vynikajúcou kuchyňou, ktorá predstavuje zmes balkánskych, stredomorských a východoeurópskych chutí. Počas vašej dovolenky sa nechajte zlákať tradičnými jedlami a nezabudnite tiež ochutnať prekvapivo silné bulharské víno.

Krásna krajina na Balkánskom polostrove očarí nielen milovníkov slnka, dobrého jedla, úchvatnej prírody a historických pamiatok, ale i tých, ktorí majú radi zábavu, hudbu a tanec. Môžete sa pripojiť k slávnostiam a na vlastnej koži zažiť pulzujúcu kultúru krajiny. Bulharsko je tiež známe výskytom rôznych nočných klubov a barov, ktoré sa zameriavajú na všetky druhy hudby.

Najobľúbenejšie pláže v Bulharsku

Bulharsko je skutočným rajom pre milovníkov krásnych letných destinácií. Jedným z najväčších lákadiel Bulharska sú nádherné piesočné pláže, ktoré mnohé získali ocenenie Modrá vlajka za kvalitu a čistotu vody. Okrem leňošenia a opaľovania sa pri mori si môžete vyskúšať i rôzne vodné športy alebo sa prechádzať po promenádách lemovaných obchodmi a reštauráciami.

Pláží pozdĺž bulharského pobrežia Čierneho mora v dĺžke 378 kilometrov je veľa a najčastejšie majú široké pobrežie, krištáľové vody a sú obklopené malebnou scenériou. Zatiaľ čo obľúbené letoviská ako Slnečné pobrežie a Zlaté piesky priťahujú väčšinu turistov svojim rušným nočným životom a moderným vybavením, niektoré z najkrajších pláží v Bulharsku sú skryté ďaleko od davov. Medzi populárne a najlepšie pláže v Bulharsku patrí aj Cape Kaliakra, letovisko Albena, Smokinite Beach, pláž Duni, pláž Bolata či Karadere.

Zaujme Ťa: Najlepšie glampingové lokality v Chorvátsku 2024: luxusný kemping pre nezabudnuteľnú dovolenku

Zdroj: INSTAGRAM/victor.calomfir

Pláž Krapets

Táto kúzelná pláž sa nachádza v severnej časti pobrežia Čierneho mora a je poslednou pobrežnou dedinkou pred rumunskými hranicami. Nedotknutá pláž pri malej rybárskej dedinke Krapets je nepochybne jednou z najkrajších a najdlhších v regióne.

Dedinka Krapets posadená na pláži, obklopená rozsiahlymi pšeničnými a slnečnicovými poliami a divokými prírodnými rezerváciami ponúka pokojné piesočnaté pobrežie s hladkým a príjemným morským dnom, ktoré ocenia najmä rodiny s deťmi. Dedinka je zvyčajne tichá a ospalá a miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a pohostinní.

Zdroj: INSTAGRAM/alexandra_boharu

Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie je názov miesta a nie názov samotnej pláže. V bulharčine sa toto miesto nazýva Slanchev bryag, v doslovnom preklade - Slnečné pobrežie. Začína severne od mesta Nesebar a tiahne sa pozdĺž pláže až po Sveti Vlas.

Slnečné pobrežie je najznámejším zo všetkých pobreží v krajine a najväčším a najživším letoviskom v Bulharsku. S osem kilometrov dlhým úsekom jemných piesočnatých pláží ponúka nespočetné množstvo reštaurácií, vodných športov, stanov na prenájom a nočných klubov.

Slnečné pobrežie je najstarším letoviskom v Bulharsku, kde bolo v roku 1958 vybudované prvé víkendové ubytovanie pre miestnych obyvateľov. Skutočný rozmach zaznamenalo po páde železnej opony v 90. rokoch, kedy vzniklo množstvo ubytovovacích zariadení a rôzne atrakcie. Dnes ide o moderné stredisko zodpovedajúce európskym štandartom.

Najkrajšie pláže v BulharskuINSTAGRAM/travelling_turtlee

Zlaté piesky

Zlaté piesky sú hlavným prímorským letoviskom na severnom bulharskom pobreží Čierneho mora. Mnohí tvrdia, že sa tu nachádza najlepší piesok v Európe. Len niečo málo cez 20 km od starovekého rímskeho mesta a letoviska Varna ponúka toto stredisko skvelé rezorty a vzrušujúci nočný život.

Pramene horúcej minerálnej vody a bujné lesy ťahajúce sa z náhornej plošiny Franga, ktoré tvoria prírodný park, premieňajú Zlaté piesky na jedno z najobľúbenejších turistických miest vo východnej Európe.

Pozri aj: Lacná dovolenka na pláži v Európe? Prinášame ti 5 skvelých tipov!

Pláže v BulharskuINSTAGRAM/miskolilic

Pláž Irakli

Jedna z posledných zachovaných nespútaných pláží v Bulharsku, je obľúbeným útočiskom pre každého, kto túži po pokojnej dovolenke. Pláž Irakli, ktorá sa nachádza asi 4 km od neďalekej dediny Banya a ďalších idylických čiernomorských miest, ponúka skvelú príležitosť vidieť časť bulharského pobrežia, ktoré zostalo do značnej miery rovnaké po stáročia. Samotná pláž predstavuje zdanlivo nekonečný úsek mäkkého zlatého piesku, ktorý sa opiera o zalesnené svahy, ktoré stúpajú od pobrežia. 

Irakli so svojou krásnou lagúnou, korytnačkami a rozmanitým vtáctvom predstavuje ideálne miesto pre milovníkov prírody a všetkých dovolenkároch túžiacich po oddychu. Ak sa chystáte do Bulharska, určite túto pláž nevynechajte.

bulharské plážeINSTAGRAM/desislavaoliver

Sozopol

Sozopol, starobylé prímorské mesto, ktoré založili námorní z Grécka v 7. storočí pred Kristom, sa nachádza 35 km južne od Burgasu na južnom bulharskom pobreží Čierneho mora. Dnes je to jedno z hlavných prímorských letovísk v krajine, ktoré je známe umeleckým a filmovým festivalom Apollonia.

Súčasný Sozopol je vizitkou bulharského prímorského turizmu. Vďaka svojej pôsobivej architektúre a archeológii, rozmanitému kultúrnemu životu, vynikajúcemu hotelovému vybaveniu, krásnym plážam a modernej turistickej infraštruktúre mesto každoročne víta státisíce turistov. 

Ktoré pláže v Bulharsku sú najkrajšie? INSTAGRAM/nellie.tta

Pláž Veleka

Pláž Veleka, schovaná neďaleko mesta Sinemorets, je jednou z najunikátnejších pláží na bulharskom pobreží. Dlhý úsek zlatého piesku oddeľuje divoké vody Čierneho mora a pokojný tok rieky Veleka. Pláž Veleka, obklopená sviežou zeleňou, je pokojnou oázou, kde sa môžete opaľovať a vychutnávať si výhľad na more a rieku.

Pláž je ideálna pre nadšencov vodných športov – morské pobrežie je skvelé na surfovanie a kiteboarding, zatiaľ čo rieka je ideálna na paddleboarding a jazdu na kajaku.

Odporúčame: Exotické klenoty pre tých, ktorí nevedia, kam sa toto leto vybrať na dovolenku

Najlepšie pláže v Bulharsku INSTAGRAM/j.holl61 

Pláž Durankulak

Durankulak je najdlhšia divoká pláž v Bulharsku a zároveň posledná pláž na severnom bulharskom pobreží pred hranicou s Rumunskom. Je to nepochybne jedna z najkrajších pláží v Bulharsku s nedotknutými piesočnými dunami a krištáľovo čistou modrou vodou.

Neďaleko je kemping, kde môžete prenocovať, ale v dohľade nenájdete žiadne hotely ani reštaurácie. Len čistá príroda a divočina. Jedinečné na Durankulaku je rovnomenné jazero, ktoré sa nachádza hneď vedľa pláže. Jazero Durankulak je jedným z najväčších v oblasti a je veľmi obľúbené u rybárov a nadšencov kempovania.

Letná dovolenka - čo vidieť v Bulharsku?

  • Romantický ostrovček sv. Tomáša.

  • Hlavné mesto Bulharska Sofia.

  • Ľadovcové jazerá v pohorí Rila.

  • Historické mesto Nesebar.

  • Mesto Veliko Tarnovo s osmanským vzhľadom.

  • Mestečko Pomorie nachádzajúce sa na úzkom skalnatom polostrove v zálive Burgas.

  • Belogradchik, malé mesto v severozápadnej časti Bulharska, neďaleko hraníc so Srbskom, je známe unikátnymi skalnými útvarmi.

  • Druhé najväčšie bulharské mesto Plovdiv, ktoré sa malebne rozprestiera na siedmich kopcoch.

  • Jaskyňa Devetashka je jednou z najhlbších krasových jaskýň v Bulharsku.

1 komentár
Mária Sivová

Mária Sivová

24.07.2023 13:05

Myslím, že tento rok bude dovolenka v Bulharsku obľúbenejšia než v Chorvátsku.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE