Zdravé saunovanie - týmito radami sa treba riadiť

Saunovanie je jedným z príjemných relaxov, ktoré môžeme dožičiť telu. Uvoľnia sa nám svaly, prekrví koža, odbúra sa stres, pretože sa nám začnú vyplavovať endorfíny do krvi. Podporí sa vylučovanie škodlivých látok, zrýchli sa metabolizmus, zlepší sa imunita organizmu. Saunovanie pôsobí protizápalovo a antibakteriálne.


I keď sauna uvoľňuje, neodporúča sa saunovanie, ak sme veľmi unavení, nevyspatí alebo chorí. Mohlo by to spôsobiť extrémnu záťaž pre telo. Takisto by sme nemali byť hladní ani smädní, najlepšie je zjesť niečo malé, priveľa jedla by zaťažilo žalúdok, čo pre saunovanie tiež nie je dobré.

základy saunovania - ako sa správne saunovať

Zdroj: Shutterstock®

Základné zásady saunovania


V saune zostávame dovtedy, kým sa cítime dobre, dokedy sa nám v nej páči, spravidla nie dlhšie ako 15 minút. Začiatočníci začínajú na najnižšej lavici a postupne prechádzajú nahor.


V saune sa odporúča ležať, aby bolo telo v rovnakej teplotnej hladine. Nemali by sme prudko vstávať, ale pomaly rozhýbať telo, prejsť do sedu a až následne vstať. Dýchajte nosom ale nie zhlboka.

ochladzovanie po saune

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť po saunovaní?

Ochladzovanie sa robí studenou sprchou, v bazéne, skokom do bazéna alebo jazera. Po ochladení môžeme celý proces saunovania znova absolvovať. Potením stráca naše telo veľa soli, minerálnych látok a vitamínu C, preto je potrebné ich doplniť formou ovocných štiav, minerálok, bylinkových čajov, zeleninových polievok.

Ak ste saunu doteraz neskúsili, tak sa odhodľajte, budete príjemne prekvapení jej účinkami.

4 komentárov
Alena Vaneková

Alena Vaneková

26.07.2012 09:59

Ano, sauna je uzastna a nielen v zime, pomoze detoxikovat a tiez odstranit vodu z tela, ktora sa tam zbytocne zadrziava  a potom sa zle citime.. A naviac, vzdy som po nej ako znovu zrodena :D

Vaše meno:

Marieta Žulevičová

Marieta Žulevičová

15.12.2012 19:46

už som sa viackrát odhodlávala, že ju vyskúšam, ale zatiaľ som to neurobila. nepochybujem o jej pozitívnych účinkoch na telo človeka :)

Vaše meno:

Martin Mažár

Martin Mažár

17.09.2013 11:07

Marieta, veľmi odporúčam saunu, ja chodím do sauny každý týždeň a veľmi mi to pomohlo. Nebývam chorý a zmiernila sa mi aj alergia (už ju skoro vôbec nemám). Nehovoriac o jej účinkoch pri odbúraní stresu. Dôležité je však správne sa saunovať. Trocha podrobnejší návod ako v článku je tu:

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.05.2020 05:06

Zbožňujem saunovanie :-) Rada si aspoň raz do roka doprajem wellness s rôznymi druhmi sáun a vírivkou :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE