Bylinkové čaje: Ktorý si vybrať a kedy ich radšej nepiť?

Pitný režim je pre naše telo nesmierne dôležitý a jeho hlavnú zložku by mala tvoriť čistá voda. Nie každému je však obyčajná voda po chuti. Určite ju však nenahrádzajte presladenými nápojmi. Raz za čas nám neuškodia, ale ak by sme sa im vyhli úplne, môže nám to len pomôcť.

 

Doplnkom nášho pitného režimu môžu byť čaje, ktoré sú zároveň aj obohatením o rôzne výživné látky a v prípade bylinkových majú aj pozitívny vplyv pre naše telo.

 

Odporúčame prečítať:Biely čaj a jeho účinky na naše zdravie

 

 

S bylinkovými odvarmi to nepreháňajte

 

Bylinkový čaj v podstate nie je čajom, lebo s lístkami čajovníka nemá nič spoločné. Je to výluh alebo odvar najčastejšie z bylinných lístkov. Pitie takýchto čajov je na jednej strane prospešné pre náš organizmus, ale ako vieme, všetkého veľa škodí, a preto by sme to ani s nimi nemali preháňať. Na jeho množstvo by si mali dať pozor najmä alergici, astmatici, tehotné a dojčiace ženy. Mimoriadne ostražití by mali byť ľudia užívajúci antibiotiká, pretože bylinka môže ovplyvniť účinnosť lieku.

 

Dôležitou zložkou čaju je množstvo dusičnanov, ktoré by nemalo prekročiť hodnotu 50 mg na liter vody. Pri dlhodobom pití bylinkových čajov ako náhrady za čistú vodu hrozí riziko poškodenia pečene. Ak ho pijeme skutočne len ako obohatenie denného príjmu tekutín, bude pre nás prospešný a naše telo to určite ocení. Ak si nie ste istí, ktorý bylinkový výluh je pre vás ten pravý, máme pre vás niekoľko tipov.

 

 

5 tipov na bylinkové odvary:

 

Žihľavový 

 

Výluh zo žihľavových lístkov prečisťuje organizmus, preto sa často zahŕňa do rôznych detoxikačných kúr. Okrem toho má veľmi pozitívny vplyv na našu pleť. Pomáha nám bojovať s akné a vyrážkami. Podporuje taktiež tvorbu červených krviniek a môžeme ho vyskúšať napríklad aj pri zápale močových ciest. Najväčší účinok má vtedy, ak je pripravený z čerstvých lístkov, tie postupne strácajú svoju silu.

 

Odporúčame prečítať: Oregano nielen ako bylinka! Spoznajte jeho liečivé účinky

 

 

Ibištekový

 

Ibištekový odvar je plný antioxidantov, pôsobí teda ako prevencia proti rôznym chorobám a podporuje imunitu. Pomáha znižovať tlak a taktiež aj cholesterol. Rovnako je pomocníkom pre naše vlasy, podporuje ich rast a lesk a bojuje aj s lupinami – v tomto prípade ním vlasy oplachujeme. Jeho chuť je kyslá, ideálne osvieženie na leto!

 

 

 

Odporúčame prečítať: Prečo by ste mali poznať senovku grécku?

 

 

Rozmarínový

 

Ak nás trápia neustále studené ruky a nohy, rozmarínový odvar je ideálnou voľbou. Optimalizuje krvný obeh a na rozdiel od ibišteka, rozmarín zvyšuje krvný tlak. Podporuje činnosť tráviacej sústavy a, samozrejme, aj tento výluh prispieva našej kráse – pomáha bojovať proti celulitíde a mastnej pleti. Navyše, pôsobí ako afrodiziakum a taktiež ako prevencia nádorových ochorení. 

 

Odporúčame prečítať:Recepty na výborné zeleninové a ovocné šťavy

 

 

Púpavový

 

Po púpave môžeme siahnuť, ak máme problémy s tráviacou sústavou. Tu má pravdepodobne najširšie využitie. Pomáha pri trávení a prekyslení žalúdka, rovnako pri chorobách pečene alebo žlčníka. Odvar je vhodný aj pri problémoch s pankreasom a dokonca zvyšuje chuť do jedla. Čo sa týka našej pleti, podobne ako žihľava, aj púpava je pomocníkom v boji proti akné a vyrážkam.

 

Odporúčame prečítať: Apríl - skvelý mesiac na zber byliniek

 

 

Levanduľový

 

Levanduľa je známa svojim upokojujúcim účinkom, preto sa často používa pri problémoch so spaním. Kto trpí migrénou, mal by siahnuť práve po tejto bylinke. Jej ďalším plusom je pozitívny vplyv na pokožku – či už na kožné ochorenia (ekzémy alebo akné), celkovo však zlepšuje kvalitu pokožky. V neposlednom rade, pomáha pri kašli a zahlienení – či už pri chrípke alebo chorobe dýchacích ciest.

 

Zdroj foto:

Shutterstock.com

5 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

23.05.2016 07:43

každé ránko vypijem po litra času, či už zeleného alebo žihľavového, obmienam to..... a poobede tiež po litra... bez čaju si neviem predstaviť moje ráno..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.05.2016 07:54

teraz mame obdobie metoveho caju z nasej bylinkovej zahradky, nasa Ninka hovori, ze chce ten "zuvackovy caj", ma krasnu vonu a nic ineho don netreba, obcas pridam na vecer salviovy, zeleny, zihlavove obdobie mame za sebou

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

23.05.2016 12:26

lahodné bylinkové čaje si treba dať občas

Vaše meno:

Zuzana Pechacova

Zuzana Pechacova

25.05.2016 12:49

bylinkove čaje mám velmi rada, vacsinu byliniek si na jar, leto jesen zbieram sama :)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

27.12.2016 12:44

bylinkové čaje s mierou a nie piť namiesto vody

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE