Nejde len o krásny kvet, ktorý robí každú záhradku špecifickou, ale aj o zdravý dar prírody. Zdravotné benefity ibišteka pozná naozaj málokto, a preto sme sa rozhodli vám ich spísať do jedného článku.
Pili ste už čaj z ibišteka? Krásny červený nápoj sa nezdá, pretože dokáže v tele človeka doslova zázraky. Ibištekový čaj sa často prirovnáva k brusnicovému čaju, čo sa chuti týka a samozrejme aj farby. Jeho účinky sú však oveľa rozsiahlejšie. Ibištekový čaj môžete piť teplý, ale aj studený s ľadom počas prichádzajúcich horúcich dní.
Ibištek – zoznámte sa!
Ibištek, známy aj pod latinským názvom Hibiscus, je rastlina, ktorá zaujme na prvý pohľad svojimi veľkými, pestrofarebnými kvetmi. Vyskytuje sa v mnohých odrodách, od drobných kríkov až po vyššie okrasné dreviny, a jeho farebná škála siaha od jemnej ružovej cez sýtu červenú až po exotické odtiene oranžovej a žltej.
Táto rastlina pochádza prevažne z tropických a subtropických oblastí, kde je obľúbenou súčasťou záhrad a parkov. Ibištek však dobre prosperuje aj ako izbová rastlina – najmä v teplejších mesiacoch, keď potrebuje dostatok svetla, pravidelné zalievanie a vysokú vlhkosť.
Listy ibišteka sú tmavozelené, zúbkaté a kontrastujú s nápadnými kvetmi, ktoré kvitnú len krátko, no rastlina kvitne opakovane počas celej sezóny. Kvet ibišteka má typický lievikovitý tvar s vyčnievajúcim piestikom, čo z neho robí obľúbený objekt fotografov aj milovníkov botaniky.
DepositphotosIbištek v ľudovej medicíne
Ibištek má v ľudovej medicíne dlhú tradíciu a využívajú sa z neho predovšetkým sušené kvety, no výnimočne aj listy či plody. Najznámejším druhom s liečivým využitím je ibištek sudánsky (Hibiscus sabdariffa), z ktorého sa pripravuje obľúbený kyslastý nápoj známy ako karkade. V domácom liečiteľstve sa ibištek využíva najmä vo forme čaju, záparu alebo obkladu a považuje sa za prírodnú podporu pri rôznych telesných ťažkostiach.
Zloženie ibišteka
Kvety ibišteka obsahujú množstvo biologicky aktívnych látok – najmä organické kyseliny (napríklad kyselinu citrónovú, jablčnú a vínnu), flavonoidy, antokyány, slizy, pektín a vitamín C. Práve antokyány dávajú ibišteku jeho výraznú červenú farbu a sú zároveň významnými antioxidantmi. Vďaka tomuto bohatému zloženiu patrí ibištek medzi rastliny, ktoré si našli pevné miesto nielen v tradičnej, ale aj modernej prírodnej medicíne.
Účinky ibišteka
Ibištek nie je len krásna rastlina, ale aj cenný prírodný pomocník pri podpore zdravia. Najčastejšie sa užíva vo forme čaju, ktorý má osviežujúcu chuť a množstvo priaznivých účinkov na organizmus. Je obľúbený najmä pre svoje detoxikačné a ochranné vlastnosti, pričom účinkuje na viaceré oblasti tela:
- znižuje krvný tlak a pomáha udržiavať zdravé cievy,
- reguluje hladinu cholesterolu v krvi, najmä znižuje LDL,
- podporuje imunitný systém vďaka antioxidantom a vitamínu C,
- pôsobí protizápalovo a antibakteriálne,
- vhodný aj pre diabetikov, pomáha stabilizovať hladinu cukru,
- uvoľňuje menštruačné kŕče a zmierňuje príznaky PMS,
- podporuje trávenie a reguluje črevnú peristaltiku,
- pomáha pri napätí, strese a zlepšuje náladu.
Ibištekový čaj vs. krvný tlak a cholesterol
S pravidelným príjmom ibištekového čaju sa vám ľahko môže stať, že sa vám výrazne zlepší kvalita krvi. Ľudia, ktorí majú problémy s krvným tlakom, by mali piť 3 hrnčeky tohto čajíka každý deň, aby tlak dostali pod kontrolu.
Ibištekový čaj vás takisto dokáže zbaviť zlého LDL cholesterolu, čím chráni vaše srdce aj cievy. Ibištekový čaj je vhodný aj pre diabetikov. Pre svoje výrazné protizápalové účinky podporuje imunitný systém, k čomu napomáha aj jeho vysoký obsah vitamínu C. Pôsobí aj antibakteriálne, takže chráni pred bežnými chorobami, ako je chrípka.
DepositphotosIbištekový čaj pre ženy
Čo všetko ešte čaj z ibišteka dokáže? Ženy poteší, že preukázateľne dokáže uvoľňovať menštruačné kŕče, ale aj regulovať hormóny, ktoré spôsobujú PMS. Takže počas našich dní si musíme navariť aspoň termosku tohto vynikajúceho čajíka.
Ibištekový čaj na trávenie
Okrem toho je skvelý pre tráviaci systém a reguluje zažívanie. Často sa využíva pri liečbe zápchy. Čaj z ibišteka je výborný pre tráviaci trakt – stimuluje činnosť čriev, podporuje tvorbu tráviacich enzýmov a uľahčuje vstrebávanie živín. Jeho pravidelné pitie môže napomôcť pri pocite ťažoby, nadúvaní aj spomalenej peristaltike.
Ibištekový čaj na dobrú náladu
Ibištekový čaj je aj bojovníkom proti depresiám, pretože dokáže upokojiť nervový systém, zaháňa smäd, preto sa využíva aj v športových nápojoch a napokon bojuje aj proti rakovinovým bunkám. Vďaka obsahu prírodných flavonoidov a antioxidantov dokáže ibištek uvoľniť napätie, zmierniť podráždenosť a podporiť psychickú rovnováhu. Okrem toho osviežuje telo, hydratuje organizmus a v letných mesiacoch skvelo osvieži aj ako studený nápoj.
Ako si pripraviť chutný čaj z ibišteka?
Príprava ibištekového čaju je jednoduchá a výsledok vás príjemne prekvapí svojou sviežou, jemne kyslastou chuťou. Stačí zaliať približne jednu až dve čajové lyžičky sušených kvetov ibišteka 250 ml horúcej vody a nechať lúhovať asi 5 až 10 minút. Čaj môžete podávať teplý aj studený, prípadne ho osladiť trochou medu alebo ochutiť plátkom citróna.
Ak si želáte čaj ešte osviežujúcejší, skúste ho po vylúhovaní schladiť a pridať niekoľko kociek ľadu či lístky mäty. Studený ibištekový čaj je ideálny najmä v horúcich dňoch ako zdravá alternatíva sladených nápojov a zároveň si zachováva všetky cenné látky, ktoré ibištek ponúka.
Kto by nemal piť čaj z ibišteka?
Hoci ibištekový čaj prináša mnoho benefitov, nie je vhodný pre každého a v určitých prípadoch sa jeho konzumácia neodporúča:
tehotné a dojčiace ženy (môže stimulovať sťahy maternice),
osoby s nízkym krvným tlakom (môže tlak ešte viac znížiť),
ľudia užívajúci lieky na tlak alebo cukrovku (môže ovplyvňovať účinok liekov),
osoby s alergiou na ibištek alebo príbuzné rastliny.
Anketa: Skúšali ste už ibištekový čaj?
Odpovedalo 380 ľudí
62%
15%
21%
1%
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos
Aktualizovaný článok: 29.04.2025