Sezóna zberu liečivých bylín sa pomaly chýli ku koncu, no stále je možnosť sa v prírode poobzerať ešte po niekoľkých druhoch. Takou bylinou je aj valeriána, ktorá je známa svojimi blahodarnými účinkami na nervový systém.
Valeriána lekárska vplýva na kvalitu spánku, pomáha pri bolestiach hlavy a kĺbov i pri menštruačných kŕčoch. Objavte čaro tejto liečivej byliny v nasledujúcom článku!
Kde ju nazbierať?
Valeriána lekárska z čeľade valeriánovité sa vyskytuje v Európe a západnej Ázii. Dorastá až do výšky 1,5 metra. Charakteristická je svojimi bielymi až jemne ružovkastými kvetmi, ktoré sú usporiadané vo vidlicovitých vrcholíkoch do trojramenných metlín. Valeriána je vlhkomilná a obľubuje vápenaté pôdy. Rastie v okolí potokov, na vlhších lúkach či lesných svahoch. Kvitnúť začína zvyčajne v máji alebo júni. Na liečebné účely sa najčastejšie zbiera podzemná časť rastliny, a to v období leta až do septembra či októbra.
Po zbere je potrebné koreň umyť v studenej vode a jemne osušiť. Následne sa prirodzene suší v tmavých a dobre vetraných priestoroch, prípadne v sušičke pri teplote do 35 °C. Valeriánu nie je vhodné kvôli jej silnej aróme skladovať s ďalšími rastlinami. Zaujímavosťou je, že valeriána práve týmto pachom priťahuje mačky. Vďaka tomu ju aj ľudovo nazývajú ako mačacia zelina. Niekedy sa preto využíva na výrobu hračiek pre domácich miláčikov.
Pozri aj: Odstránenie jaziev nie je potrebné: Povieme ti prečo!
Vplýva na nervový systém
Valeriáne dodávajú jej charakteristickú arómu silice. Okrem toho rastlina obsahuje triesloviny, flavonoidy, terapeuticky významné valepotriáty, kyselinu chlorogénovú a ďalšie dôležité látky. Valeriána lekárska predstavuje v prvom rade veľkú pomoc pre naše nervy. Pôsobí upokojujúco, pomáha pri nespavosti, uľahčuje zaspávanie, a tiež prehlbuje a predlžuje spánok. Účinne odstraňuje pocity strachu a úzkosti, bojuje proti depresiám, neurózam a vyčerpaniu. Je nápomocná pri hysterických stavoch, uvoľňuje svalové napätie a upokojuje búšenie srdca.
Rastlina má taktiež mierne analgetické účinky. Valeriánu sa odporúča vyskúšať pri bolestiach kĺbov, svalov i hlavy a pri migrénach. Rovnako zaberá aj na menštruačné ťažkosti. Vhodné je ju užívať počas klimaktéria. Valeriána je tou pravou bylinou, ak vás trápi nadúvanie, pálenie záhy, črevné problémy i vysoký krvný tlak.
Vyskúšajte upokojujúci čaj
Pri pocitoch napätia a stresu či pri problémoch so spánkom je priam ideálne si uvariť valeriánový čaj. V porovnaní s mnohými klasickými liekmi, ktoré majú za úlohu riešiť spomínané ťažkosti, má táto bylina jednu výhodu. Valeriána totiž nevyvoláva závislosť. Užívať ju môžete večer, no pokojne i počas dňa. Kým v malých množstvách pôsobí povzbudzujúco, vo väčších množstvách má skôr upokojujúci účinok.
Na prípravu čaju sa zvyčajne používa sušený koreň. V prípade valeriány je vhodné uprednostniť farmaceutické prípravky, čiže napríklad hotový sypaný koreň. Ten je k dispozícii v lekárni či na internete. Jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať okolo 15 minút. Čaj si doprajte dva až trikrát denne. Vyskúšať môžete aj kombináciu s levanduľou či medovkou. Čaj z valeriány sa užíva skôr príležitostne a obmedzenú dobu, napríklad po troch dňoch užívania je vhodná trojdňová pauza.
Pripravte si tinktúru
Veľmi známym produktom, ktorý sa z valeriány lekárskej vyrába, sú valeriánske kvapky. Tie sú účinné pri mnohých spomínaných ťažkostiach. Podobného pomocníka si však môžete pripraviť aj v pohodlí domova. Na výrobu tinktúry z valeriány lekárskej budete potrebovať sušený koreň rastliny a približne 60-percentný lieh. Tieto ingrediencie zmiešajte v pomere 1:6, teda jeden diel byliny na 6 dielov alkoholu.
Zmes vložte do dobre uzatvárateľnej fľaše a odložte na tmavé miesto. Pri izbovej teplote nechajte odpočívať minimálne jeden týždeň. Takto pripravená tinktúra je veľmi účinným bojovníkom proti nespavosti. Doprajte si jednu čajovú lyžičku asi hodinu pred spánkom. Pokojne ju však môžete používať podľa potreby aj počas dňa.
Odporúčame: Buď princeznou: Rozprávkové svadobné šaty od Disney ťa na ňu