Dochutiť rôzne pokrmy je niekedy hotová veda. Človek stále pridáva rôznorodé ingrediencie, ochutnáva, no a stále to nie je ono. Poznáte to tiež? Spravidla pri varení a pečení si nevystačíme len so soľou a čiernym korením. Ak chceme zintenzívniť či ozvláštniť chuť aj arómu jedla, potrebné je siahnuť aj po viacerých koreninách. Koreninami môžeme nazývať rôznorodé prírodné pochutiny, ktorých funkciu obvykle napĺňajú sušené časti rastlín a bylín. Niekedy sa používa sušená vňať alebo listy, inokedy korene či plody alebo semená.
Rôzne sušené bylinky - ako na používanie aromatických byliniek?
Sušených byliniek a iných foriem korenín je však skutočne mnoho a je ľahké medzi nimi stratiť prehľad. Aby sme ich však vedeli správne používať, čo-to o nich predsa len musíme vedieť, keďže jednotlivé bylinky vždy vyniknú v inom pokrme. Niektoré sú skvelé na dochutenie diviny, iné sa hodia k rybám, zemiakom alebo strukovinovým jedlám. Viete, ktoré bylinky pridávať do ktorých jedál? Sledujte naše tipy na použitie známych i menej známych sušených byliniek!
Medzi tie najobľúbenejšie a najpoužívanejšie patrí napríklad estragón, tymian, saturejka, medvedí cesnak, listy koriandra, petržlenová vňať, bazalka, oregano, koriander, citrónová tráva a podobne. Kombinácia bylín, ako aj korenie a bylinky jednoducho patria k sebe!
Ako drviť sušené bylinky?
Na drvenie sušených byliniek môžete použiť ručné drviče na bylinky alebo jednoducho môžete použiť nôž na sekanie bylín na drobné kúsky. Mohli by si tiež použiť mixér na získanie jemného prášku. Je dôležité mať na pamäti, že čím jemnejšie budeš bylinky drviť, tým viac a intenzívnejšie sa uvoľní ich chuť a vôňa.
Rozmarín
Čerstvý či sušený rozmarín patrí i v rámci slovenskej kuchyne k známejším a častejšie používaným bylinám. Najtypickejší je však pre kuchyne v stredomorskej oblasti, napríklad v Taliansku. Veľkou výhodou rozmarínu je, že ani v dôsledku vyšších teplôt a dlhšieho varenia spravidla nestráca chuť a vôňu. S jeho množstvom to však nepreháňajte, v jedle totiž môže v takomto prípade pôsobiť až veľmi intenzívne či horko.
Hodí sa k rôznym druhom mäsa, a to k jahňacine, teľaciemu, hydine i k rybám. Perfektnú kombináciu tvorí so zemiakmi, vajcami i paradajkami. Hodí sa do marinád. Pri grilovaní mäsa či pečení zemiakov je vhodné používať celé stonky rozmarínu, ktoré sa na záver odstránia. Ak rozmarín pridávate do jedla, najemno ho nasekajte.
Medvedí cesnak
Medvedí cesnak poznáme najmä v podobe čerstvej bylinky, na zber ktorej sa môžeme vybrať začiatkom jari. V obchodoch je však dostupný aj sušený medvedí cesnak, prípadne môžeme celoročne využívať sušenú bylinku z vlastných zásob. Táto bylinka dodá pokrmu korenistú a cesnakovú príchuť.
Do jedla je ju však vhodné pridávať až pred koncom varenia. Sušený medvedí cesnak možno pridať do rôznych nátierok (napríklad tvarohových), pokrmov z vajec (praženica), polievok, cesta i na pečené zemiaky alebo cestoviny. Ide o pomerne všestrannú sušenú bylinku –pokojne ju pridajte všade tam, kam sa vám hodí cesnaková aróma.
Neprehliadnite: Liek z medvedieho cesnaku: Zázračná tinktúra pre obličky, cievy, priedušky,...
Koriander
Koriander patrí v slovenskej kuchyni k menej bežným koreninám. Typický je naopak pre Blízky východ a Stredomorie, je súčasťou mnohých pokrmov v africkej, thajskej, indickej aj arabskej kuchyni. Ako korenina a dochucovadlo sa však využíva aj zelená vňať rastliny, aj semená, respektíve plody. Koriandrové lístky sú intenzívne, korenisté, zároveň sladkasté a svieže. Vňať sa hodí do thajského curry, vietnamských rezancových polievok, dusených orientálnych pokrmov aj k rybám.
Semená sú korenistejšie a výborne sa hodia aj do sladkých pokrmov, napríklad do jablkového kompótu, perníka, okrem toho aj do curry omáčok. Celé semienka je vhodné krátko pred použitím čerstvo pomlieť a dokonca aj nasucho chvíľku opražiť (ešte celé), čím sa zvýrazní chuť a aróma korenia. Koriander vo všeobecnosti pridávame do jedla len v malom množstve a vňať ideálne pred koncom varenia.
Bazalka
Bazalka je typická pre stredomorskú a hlavne taliansku kuchyňu, hojne sa však v čerstvom aj sušenom stave využíva aj u nás. Ak budete doma pripravovať akýkoľvek pokrm inšpirovaný Talianskom, určite do neho nezabudnite pridať aj bazalku. Sušená sa hodí do omáčky na pizzu, čerstvú možno pridať už na hotovú pizzu, na omáčku na cestoviny i do zeleninových šalátov.
Má sviežu arómu, pre niekoho jemne pepermintovú, no je citlivá na teplo. Preto je ju rovnako vhodné pridávať do jedla pred koncom varenia. Bazalka vo všeobecnosti skvelo ladí s:
- rybami,
- syrmi (mozzarella),
- paradajkami,
- grilovaným mäsom,
- pečivom,
- balzamikovým octom,
- olivovým olejom.
Oregano
Pamajorán obyčajný sa bežne využíva ako korenina, pričom ho častejšie nachádzame pod názvom oregano. Ak obľubujete taliansku kuchyňu, okrem bazalky vám doma nesmie chýbať ani oregano. Hodí sa na ochutenie pizze, tradičnej paradajkovej omáčky na špagety, šalátových dresingov, ale miesto si nájde aj vo vaječných alebo fazuľových pokrmoch. Oregano je však bežne i súčasťou provensálskej zmesi korenia, ktorá je typická pre Francúzsko. Okrem oregana sa v nej nachádza i rozmarín, bazalka, tymian či saturejka. Táto zmes sušených bylín sa hodí k dusenej zelenine, rybám aj grilovanému mäsu, napríklad kuracine, baranine aj k jahňaciemu.
Odporúčame: Najlepšie náhrady masla pri varení a pečení: Poznáš tieto zdravé alternatívy?
Citrónová tráva
Ak ste to v kuchyni ešte neskúšali s citrónovou trávou, je čas to napraviť. Jej sviežosť sa využíva najmä v kuchyniach juhovýchodnej Ázie. Pokrmu dodá citrusovú arómu aj chuť. Jedlo zvýrazní, ale zároveň ho veľmi neokyslí. Citrónová tráva sa najviac kamaráti s rybami a morskými plodmi, kuracím mäsom, ale aj polievkami a zeleninou. V jedle ju možno dobre kombinovať s cesnakom, koriandrom, šalotkou či kokosovým mliekom, ale aj s chilli. Skúste ju pridať do sviežich letných marinád spolu s limetkovou šťavou.
Saturejka
Ako sme spomenuli vyššie, súčasťou provensálskeho korenia je i saturejka, ktorú však nepoznajú len vo Francúzsku. Obľúbená je aj v balkánskej kuchyni, kde je zase súčasťou zmesi zvanej čubrica (prípadne sa týmto názvom na Balkáne označuje i samotná saturejka). Pridávať ju môžete do mletého mäsa, ale aj zapekanej zeleniny. Ďalšie tipy na použitie:
- ochutenie nátierok,
- strukovinové jedlá (na podporu dobrého trávenia),
- hustejšie mäsové polievky (na spôsob gulášu) a obdobné omáčky,
- pečené zemiaky,
- údeniny,
- ku kapuste a koreňovej zelenine.
Táto sušená bylinka je charakteristická výraznou a celkom ostrou chuťou, preto to s jej množstvom nepreháňajte.
Bobkový list
Bobkový list je aromatická bylina, ktorá sa používa najmä ako korenie v kuchyni. Má intenzívnu vôňu a chuť a používa sa predovšetkým pri varení mäsa, rýb, polievok, omáčok a nakladaní zeleniny. Bobkový list je obľúbeným korením najmä v európskej kuchyni a stredomorskej kuchyni.
- Bobkový list je bohatý na vitamíny a minerály, ako je vitamín C, vitamín B6, vápnik, železo a horčík.
- Má tiež antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti, ktoré mu pomáhajú podporovať zdravie tráviaceho systému a znižovať zápaly v tele.
- Okrem kulinárskeho využitia má bobkový list aj liečivé účinky.
- Pomáha stimulovať trávenie, tlmiť bolesti hlavy a migrény, znižovať horúčku a podporovať imunitný systém.
POZOR - je dôležité venovať pozornosť správnemu dávkovaniu bobkového listu, pretože v príliš veľkom množstve môže byť škodlivý. Pokiaľ ho používate vo varení, mali by ste odstraňovať bobkový list pred podaním jedla, pretože má tvrdú stonku, ktorá nie je stráviteľná. Celkovo je bobkový list skvelým doplnkom do kuchyne, ktorý môže zlepšiť chuť vašich jedál a priniesť do nich ďalšiu vrstvu vône a chute.
Šafran
Na záver si nechávame skutočnú čerešničku na torte. Šafrán rozhodne nepatrí k bežne používaným koreninám, no jeho chuť s tým nemá nič spoločné, ale práve cena. Ide totiž o jednu z najdrahších korenín sveta, respektíve úplne najdrahšiu. Cena pritom súvisí s náročnosťou a zdĺhavosťou pestovania a zberu (na 1 kg korenia je potrebných viac ako 100 000 kvetov).
Dostupný je však aj u nás a keď ho raz skúsite, určite neoľutujete. Jeho chuť je medová, zľahka horkastá a je veľmi aromatický. Používa sa len vo veľmi malom množstve. Šafrán nielen zintenzívni chuť pokrmu, ale mu dodá aj žltkastú farbu. Bežne sa pridáva najmä do ryže, hodí sa k jahňaciemu mäsu, rybám, syrom aj sladkým dezertom.
Odporúčame: Je červená šošovica aj v tvojom jedálničku? Ak nie, rozhodne to zmeň!
Aktualizované na 17.03.2024