Aj vy patríte k ľuďom, ktorí považujú grilovanie za jednu zo zásadných letných rozkoší? Ugrilované mäso či zelenina a k tomu vychladené nápoje k letu jednoducho patria. Okrem toho sa pri grile väčšinou stretáva rodina a priatelia, takže ide aj o milú a s príjemnými chuťami spojenú spoločenskú udalosť. A aby ste si grilovaciu sezónu užili ešte viac, inšpirujte sa tipmi z nasledujúceho článku.
Potraviny, základná výbava nielen na grilovanie v prírode
Na dobrú grilovačku potrebujete okrem kvalitného grilu, ktorý necháte pred prvým grilovaním dobre vypáliť, aby ste sa vyhli lepeniu grilovaných surovín na rošt, aj podpaľovač a palivo. K tomu treba prichystať aj ochranné rukavice a nezabudnite ani na kliešte, ktoré budete potrebovať na obracanie pochúťok na grile. Okrem toho oceníte aj pár dobre nabrúsených nožov.
K ďalším pomocníkom patria aj: kutáč, lopata, kefa na rošt, štetec na potieranie mäsa, grilovacie ihlice na špízy. Všetko si pred grilovaním nachystajte, aby ste nemuseli odbiehať.
Ešte pred tým, než poukladáte potraviny na gril, odsledujte, či je dobre rozpálený – správne by to mala byť teplota nad 200 °C. Položenie surovín na gril s nepostačujúcou teplotou býva častou chybou začiatočníkov. Dobre rozpálený gril vám zabezpečí šťavnaté pokrmy, keďže povrch potravín sa hneď stiahne a šťava nevytečie von.
Pozri aj: Zdravie podľa ročného obdobia: Nevídané, ako dátum narodenia ovplyvňuje celý tvoj život!
Čo pripravovať na grile? Marinované mäso, syr halloumi, údené výrobky či bataty?
Samozrejme, že okrem spomínaného zohrávajú suroviny na grilovanie kľúčovú úlohu. Či už ste mäsožravci, alebo vegáni – s tým, čo dať na gril, by ste nemali mať problém.
I keď sa hovorí, že na grilovanie je najideálnejšie hovädzie mäso, a to najmä roštenka (to si však vyžaduje už zručnejších grilmajstrov), pochutnáte si istotne aj na kuracom, bravčovom či jahňacom mäse a vhodné je určite aj mleté mäso. Pri bravčovom mäse dajte prednosť najmä mastnejším kúskom, ako je krkovička, pliecko či rebrá.
Zo zeleniny sa na grilovanie hodí najmä kukurica, cukina, paradajky či papriky. A ak ste to ešte neskúsili, určite zvážte aj grilovanie ovocia, napríklad ananásu, broskýň, pomarančov, čerstvých fíg, ktoré potom môžete podávať so zmrzlinou.
Špeciálna kategória – ryby a lúpané krevety - tipy na grilovanie
Čo sa rýb týka, na grilovanie si vyberajte radšej tie druhy, ktoré majú pevnejšie mäso, ako je napríklad tuniak, losos, pstruh. Ryby s jemnejším mäsom radšej pripravujte obalené v alobale. Z rýb by ste mohli vyskúšať aj takú lahôdku, akou je makrela plnená bylinkami.
Robotu si pri grilovaní rýb uľahčíte využitím špeciálnych grilovacích mriežok určených priamo na ne. Ak máte chuť na plody mora, na grilovanie sa prednostne používajú čerstvé a nie mrazené. Vynikajúce sú v kombinácii s limetkou a čili paprikou.
Vybrali sme: Ako využiť cukor v domácnosti? Nie, nie je len na sladenie!
Čomu sa pri grilovaní vyhnúť? A POZOR - správna teplota je veľmi dôležitá!
- Mäso pri grilovaní neprepichujte, aby ste ho nezbavili šťavnatosti. Okrem toho by vytekajúca šťava gril len zbytočne znečistila.
- Vyhýbajte sa grilovaniu veľkých kusov mäsa. Zbytočne by ste predlžovali čas grilovania. Ideálna je zhruba dvojcentimetrová hrúbka grilovaných kúskov.
- Bylinky, ktorými dochucujete grilované pokrmy, sa nesmú na grile spáliť a nemali by ste to preháňať ani s ich kombinovaním. Ideálne je zostať pri jednom druhu bylinky. Pridávajte ich do oleja a marinád, v ktorých nechávate mäso odležať, alebo nimi mäso pred grilovaním naplňte.
- Nedávajte na gril mrazené potraviny a aj z chladničky vyberte potraviny na grilovanie aspoň hodinu pred začiatkom ich tepelnej úpravy.
- Aj keď vám už tečú slinky, nechajte ugrilované mäso ešte 5 – 10 minút odstáť, kým si k nemu dodáte prílohu a s chuťou sa do neho pustíte. Mäso bude po tomto „oddychu“ mimo grilu šťavnatejšie, lebo šťava sa v ňom znova rovnomerne „roztiahne“.
- Pri čistení grilu nepoužívajte agresívne saponáty, ale radšej zvoľte jemnú kefku. Úplné odstránenie povlaku by znamenalo to, že sa vám bude pri ďalšom grilovaní mäso pripaľovať.
A čo je na grilovaní to naj?
Na grile sa s malými výnimkami dá pripraviť naozaj akákoľvek zelenina či mäso, takže každý si príde na svoje. Hovorí sa, že v kuchyni by sa mala pohybovať len jedna kuchárka, lebo dve už znamenajú pohromu. Pri grile je to však naopak – čím viac kuchárov, tým lepšie. Každý si môže na gril pridať svoju špecialitu a porciu si upraviť podľa vlastnej chuti.
Grilovacie tipy sú fajn vždy, keď sa chystáme vytiahnuť gril a pripraviť si dobroty, ako napríklad čerstvé ovocie na grile, zeleninové špízy, grilované syry, grilované ryby, čerstvé plody mora, zemiaky či oštiepok, jahňacie mäso, bravčové kotlety, kuracie mäso, bravčové pliecko, bravčové mäso, slanina a podobne. Tak hor sa do toho!
Inšpiruj sa: Uhorková voda: 7 dôvodov, prečo ju zaradiť do pitného režimu
Anketa: Už ste si toto leto stihli niečo dobré vonku ugrilovať?
Odpovedalo 21 ľudí
81%
19%
Aktualizované na 19.08.2024
Aktualizovaný článok: 19.08.2024