Spadáte do skupiny zimomravých osôb s večne studenými rukami a nohami? Teplé deky a ponožky patria do vašej takmer celoročnej povinnej výbavy a vy netušíte, čo sa skrýva za týmto stavom? V tom prípade si prečítajte nasledujúci článok.
Nedokrvenosť
Stiahnutie ciev je prirodzenou reakciou tela na chlad. Týmto spôsobom sa organizmus snaží udržať v teple najdôležitejšie orgány, no končatiny tak zostávajú neprekrvené a chladné. Nie je to nič nezvyčajné, avšak chronicky uzimeným ľuďom sa cievy sťahujú nielen z dôvodu chladu. A niekedy treba pátrať naozaj dôkladne, aby sa odhalila tá pravá príčina.
Pozri aj: Ako rozoznať alergiu od zápalu? Tu je niekoľko tipov od odborníkov
Príčinou môžu byť hormóny aj stres
Tiež ste si všimli zaujímavú skutočnosť, že na problém nedokrvených a studených končatín trpia najmä ženy? Podľa odborníkov za to môže pomalší metabolizmus aj menšie percento svalovej hmoty, no veľkú úlohu zohráva aj ženský hormón estrogén. Ten totiž zahusťuje krv, no a takto spomaľuje jej prívod do malých cievok.
Ale aj adrenalín vyprodukovaný telom v strese dokáže „napomôcť“ k studeným rukám a nohám. A to tak, že cievy dočasne zúži, a preto dochádza k zníženiu prietoku krvi do vzdialenejších častí organizmu.
Varovný signál srdcovo-cievnych problémov?
Áno, nedokrvenosť a následný chlad pociťovaný v končatinách môže mať aj závažnejšie príčiny. Srdcovo-cievne choroby majú vplyv na termoreguláciu, napríklad zúžená aorta sa prejavuje studenými nohami. Nízky krvný tlak zas spôsobuje neschopnosť zásobovať vzdialené cievy krvou a okrem chladných rúk a nôh sa môže prejaviť aj slabosť, únava, ba dokonca mdloby.
Raynaudov syndróm
Tento syndróm, ktorý možno všeobecne charakterizovať ako poruchu obehového systému – resp. funkčnú poruchu drobných ciev, postihuje 3 až 5 % populácie a jedným z prejavov sú biele až modrasté prsty končatín, ktoré môžu aj bolieť. Príčiny primárnej formy tohto syndrómu nie sú známe. Prejavuje sa najmä u mladých žien. Sekundárna forma je však spojená s inými diagnózami, napríklad autoimunitnými ochoreniami.
Nervové poruchy
Prenos nervových vzruchov môže byť porušený poškodením časti nervovej siete (napr. následkom infekcie, choroby pečene či obličiek, v dôsledku omrzlín). Poškodenie periférneho nervového systému (periférna neuropatia) sa prejavuje okrem brnenia či tŕpnutia aj pocitom studených končatín. Avšak rozdielnym prejavom oproti doteraz spomínaným, je ten, že aj keď má človek pocit chladných rúk a nôh, tak tie reálne chladné nie sú.
Problematický metabolizmus
V tele sú všetky systémy prepojené, preto niet divu, že keď je problém v jednej časti, prejaví sa to aj inde a napokon sa dokáže naštartovať aj tzv. domino efekt. Pozrime sa na takú hypotyreózu, ktorú možno definovať aj ako zníženú tvorbu hormónov štítnej žľazy. Nedostatok hormónov spôsobuje problémy s metabolizmom, pričom metabolizmus ovplyvňuje krvný obeh a poruchy v tejto oblasti sa prejavia aj v podobe ľadových rúk a nôh.
Ako ste sa teda mohli dozvedieť, studené končatiny môžu byť relatívne neškodným javom, ale zároveň je tu prítomný pomyselný výkričník, pretože ide aj o sprievodný znak viacerých diagnóz. Súvis možno okrem spomínaných zdravotných problémov nájsť aj s anémiou, poruchami funkcie nadobličiek, cukrovkou či blokádami chrbtice.
Vybrali sme: Šokujúce syndrómy: Anarchická ruka či explodujúca hlava (I. časť)