Asi ste už počuli o životnom štýle s názvom zero waste, čo doslova znamená nulový odpad. Niektorí ľudia sa doň ponorili až tak, že ročne vyprodukujú namiesto priemerných 475 kilogramov odpadu len jeden malý zaváraninový pohár. Zaujíma vás, ako to robia a ako sa môžete aspoň troška priblížiť k takémuto výsledku a uľahčiť tak prácu našej planéte?
Základy zero waste, o ktoré sa s vami podelíme v tomto článku, sú jednoduché a nie sú až také drastické. Zvládne ich doma praktizovať každý, kto má aspoň akú takú vôľu a chuť do toho, niečo naozaj zmeniť.
Pozri aj: Už si skúsila kuskus? Túto zdravú cestovinu pripravíš za pár minút
Plast je nepriateľ
Vedeli ste, že v oceáne končí asi 10 percent plastov, ktoré svet vyprodukuje za rok? Priemerne hovoria údaje o 26 miliónoch ton plastov, končiacich doma v obývačke u korytnačiek, rýb, veľrýb a iných morských živočíchov. Preto je pre zero waste životný štýl plast nepriateľom. Čo s tým môžete urobiť?
- Plastové fľaše vymeňte za sklenené! Vieme, že minerálku si do sklenenej fľaše na Slovensku nenačapujete nikde. No môžete si vyrobiť napríklad domácu sódu, keď bažíte po bublinkách alebo jednoducho piť vodu z vodovodu. Existujú aj rôzne termosky a eko fľaše, do ktorých môžete tiež zainvestovať.
- Zbohom, plastové nádoby! Aj vy máte plnú skrinku plastových nádob, v ktorých uskladňujete jedlo? Preč s nimi! Nahraďte ich sklenenými alternatívami, ktoré sú aj zdravšie pre organizmus a potraviny z nich vyjdú čerstvejšie a voňavejšie. Plastovým jednorázovým obalom povedzte rázne nie!
Zaujme ťa: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní
- Plastové tašky sú smrť. Je to naozaj tak, a to najmä pre zem a živočíchy. Plastové tašky sú produkované ako na bežiacom páse a ešte donedávna ste ich k jednému nákupu dostali zadarmo neúrekom. Teraz sa za ne síce platí smiešny poplatok, no vy ste lepší. Zero waste káže mať niekoľko textilných tašiek vždy so sebou, len tak, pre prípad núdze. Podobne je to tak s vreckami, do ktorých si naberáte v obchode zeleninu. Vymeňte ich za sieťky!
Ani papierom nešetríme
Ľudia, ktorí sa poddali zero waste, šetria aj papierom. Veď načo máme doma papierové vreckovky, ktoré použijeme len raz a zahodíme ich? Vráťte sa k starému spôsobu smrkania, utierania a čistenia a planéta vám za to poďakuje. Takže látková vreckovka namiesto ťahacích papierových vreckoviek a textilná utierka namiesto papierových kuchynských utierok je na mieste. Tak čo, skúsite aj vy zero waste? Odpovedzte v ankete!