Pohanské zvyky našich predkov počas dušičiek

Obdobie nazývané aj „dušičky“ už máme predo dverami. V našich končinách ide o spomienku na blízkych, ktorí opustili tento svet, ale tiež o prejavenú úctu svätcom.

 

Sviatok všetkých svätých pripadá na 1.novembra a jeho korene siahajú do kresťanských čias. O deň na to máme sviatok zvaný Pamiatka zosnulých a tu už zabŕdame do čias pohanských.

 

Naši pradávni predkovia boli okolo tohto obdobia zvyknutí vykonávať isté rituály. Ich pohanské tradície si dnes pripomenieme. 

 

 

Odporúčame prečítať: Ubúdajúca Luna sa postará o vaše vlasy, pleť aj postavu

Pohanské zvyky našich predkov počas dušičiek

Zdroj: Shutterstock®

Tekvicové svietniky v okne

 

Viera Slovanov kedysi hovorila to, že síce sa po smrti dostaneme do rajskej záhrady, potom nám je ale umožnené prejsť opäť do pozemského sveta. Koncom októbra a začiatkom novembra sa mohli prísť zosnulí zvítať so svojimi blízkymi. Aby trafili domov a našli ich, dávali  ich žijúci príbuzní do okien zapálenú sviečku. Svietniky od výmyslu sveta v tej dobe rozhodne neboli bežným tovarom a tak si ich museli svojpomocne vyrobiť. Logicky sa ponúkla myšlienka využiť tekvice, ktoré v tomto období nechýbali snáď v žiadnej domácnosti, keďže je to ich čas. Tekvicu stačilo vyrezať a dať do nej sviecu. Až po čase sa z nich začala stávať halloweenska výzdoba. 

 

Odporúčame prečítať: Magické triky pre osamelé

Pohanské zvyky našich predkov počas dušičiek

Zdroj: Shutterstock®

Oheň a masky na ochranu

 

Keďže naši predkovia verili, že v tieto dni ich môžu prísť navštíviť zosnulí, boli presvedčení aj o tom, že nie každý príde z onoho sveta s prívetivou náladou. Neznámych duchov, či duší sa obávali a veriac v dobro rovnako intenzívne ako aj v zlo, museli sa chrániť. Práve na ochranu im slúžili masky, aby ich v prípade potreby nejaký zlovestný „mŕtvy“ nespoznal. Na ochranu zapálili aj ohne. 

 

Odporúčame prečítať: Farby, ktoré vám prezradia, čo vás trápi

Pohanské zvyky našich predkov počas dušičiek

Zdroj: Shutterstock®

Jedlo a pomoc pre každého

 

Okrem toho, že ľudia mali hádam od nepamäti vo zvyku počas veľkých sviatkov prestrieť stôl aj pre jedno prázdne miesto (pre zosnulého blízkeho), o stravu boli ochotní podeliť sa aj so širším okolím. Gazdiné zvykli piecť pečivo v tvare kríža (už za čias kresťanských), aby vykúpili dušu svojho blízkeho, hádzali tiež kúsky jedla do ohňa. Na Pamiatku zosnulých bolo vo zvyku upiecť sladký koláč v tvare štvorca, ten rozdávali okoloidúcim po ceste na cintorín, či do kostola. V prípade, že ich blízki zahynuli kvôli nejakému poraneniu, do lámp sa dávalo namiesto oleja maslo, aby si rany mohli potrieť a vyliečiť. 

 

Odporúčame prečítať: Trápia vás bolesti? Vyskúšajte zenovú meditáciu

3 komentárov
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

29.10.2016 20:55

Velmi rada si vždy prečítam o zvykoch našich predkov....

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

30.10.2016 13:28

s deťmi si každý rok aspoň jednu tekvičku vyrobíme, vyzdobíme a niečo dobré si znej uvaríme alebo upečieme

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.11.2016 17:58

znova som sa niečo nové dozvedela :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE