Kôpor voňavý nepatrí medzi všeobecne obľúbené bylinky, možno si s ním viacerí spájajú aj nejaké tie traumy zo školskej jedálne. Ale v každom prípade platí, že kôpru sa oplatí dať druhú šancu. Jeho prenikavá a charakteristická vôňa a chuť totiž nemusia byť výlučne strašiakom. Kôpor nám dokáže dopriať veľmi veľa pozitív. Ak vás zaujíma, akých, určite od nás neodchádzajte!
Kôpor si zaslúži druhú šancu
Kôpor (Anethum), hoci na prvé počutie a prvý pohľad neoplýva extrémnou príťažlivosťou a pripomína skôr burinu, výrazne prospieva nášmu zdraviu. Ako sme už avizovali, kôpor je mimoriadne prospešný pre čerstvé mamičky. Prečo? Výrazne totiž podporuje tvorbu materského mlieka. Takisto podporuje trávenie, znižuje krvný tlak, prečisťuje obličky a močové cesty, odstraňuje kašeľ, bolesť hlavy a nechutenstvo.
Vďaka svojim účinným zložkám zvyšuje imunitu a pomáha proti zavodneniu organizmu. Predovšetkým v minulosti sa kôpor vo veľkom využíval aj na upokojenie a proti nespavosti.
Pozri aj: RECEPT: Slané slimáky so salámou a syrom
Je bohatý na vápnik a vitamíny
Keď príroda rozdeľovala vápnik medzi rastliny a bylinky, v prípade kôpru ním rozhodne nešetrila. Dopriala mu aj bohatý obsah vitamínu A, B a C, ako aj fosforu, horčíka či železa. Kôpor obsahuje aj vzácnu kyselinu listovú a pantoténovú. A hoci sa vám zrejme spája hlavne s kôprovou omáčkou, jeho využitie je oveľa bohatšie. Môžete ho piť ako čaj, použiť pri príprave polievok, zaváranín, nátierok alebo ním ozvláštniť šalátový dresing či nálev.
Výborne sa hodí aj k rybám, syrovým a zemiakovým jedlám. Predovšetkým naše mamy a babky používajú kôpor aj na liečivé obklady a mastičky.
Najzdravší je čerstvý
Kôpor sa suší zavesený dole hlavou, avšak je len pochopiteľné, že sušením ho pripravujete o tie najcennejšie prospešné látky, preto sa túto bylinku snažte čo najviac využívať v čerstvom stave. Rovnako si však môžete kôpor aj zamraziť, vtedy vám vydrží aj pol roka. Niektorí si ho dokonca nakladajú do soli. Využitie kôpru je teda len a len na vašej chuti a fantázii.
Ako isto viete, kôpor je výrazne aromatický, jeho vôňu dokonca môžeme nazvať štipľavou. Kvitne v letných mesiacoch, takže si ho nezabudnite natrhať medzi júnom a augustom.
Zaujme ťa: Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!
Vypestujte si ho samy!
Dorastá do výšky pol metra až meter (niekedy aj viac) a ak si aj nebudete isté jeho podobou, nepochybne ho spoznáte podľa špecifickej vône. A ak by vás lákalo pestovanie kôpru, pokojne si ho vypestujte na záhradke, okennom parapete, terase či na balkóne - je totiž veľmi nenáročný. A to doslova, keďže vysiať ho môžete aj kamkoľvek medzi zeleninu. Následne môžete spracovať skoro celú rastlinu, okrem koreňa. A aj keď sa u nás bežne používajú skôr kôprové lístky, ak chcete zvýšiť intenzitu vône a chuti kôpru, používajte jeho semená.
A ešte jedna rada na záver: Táto typická a nenahraditeľná prísada do gréckych tzatziki je najlepšia a najprospešnejšia vtedy, keď nebude musieť prejsť varom, ale ju pridáte do jedla až na úplný záver prípravy. Tak čo, dáte kôpru druhú šancu?