Ako sa zbaviť akné na chrbte? Tieto osvedčené rady ti pomôžu

Akné nie je problém, ktorý by trápil iba teenagerov, bojuje s ním aj mnoho dospelých. Patríte medzi nich a hnevajú vás zapálené pupienky na chrbte? Ako sa zbaviť akné na chrbte? Poznáme príčiny a máme aj tipy, ako s touto nepríjemnosťou bojovať a aké prípravky použiť!

Používate zlé produkty

Ak ste v živote nemali akné, tak patríte medzi desať až pätnásť percent ľudí, ktorí mali neuveriteľné šťastie. Väčšinu z nás akné trápilo prinajmenšom v puberte, bohužiaľ, niekoho trápi aj v dospelosti. Akné je chronickým ochorením kože, ide o nadmernú činnosť mazových žliazok, z ktorých okolia sa zle odstraňujú odumreté bunky. Čo je však jeho príčinou?

Môže sa stať, že používate produkty, ktoré upchávajú póry. Telové mlieko, opaľovací krém a dokonca aj šampón či kondicionér sa môžu dostať na chrbát a spôsobiť tam neplechu. Vyberajte si preto telové mlieka, ktoré sú označené ako ultraľahké a príliš nemastia. Čo sa týka šampónu a kondicionéru, umývajte si vlasy vždy v predklone, aby ste zabránili kontaktu s chrbtom.

Odporúčame: Čo pomáha na suché a popraskané ruky? Nauč sa o ne starať!

akné na chrbte

Zdroj: Shutterstock®

Váš odev je dráždivý

Ďalšou príčinou akné na chrbte môže byť, že nenosíte vhodný odev. Nie každé oblečenie môže vašej pokožke vyhovovať. Snažte sa nosiť kvalitné bavlnené vrchné časti odevov a vyhýbajte sa umelým materiálom. Ak sa potíte, dbajte na to, aby ste sa prezliekli a prepotené oblečenie vždy vyperte. Obzvlášť to platí pri športovom oblečení. Po športovom výkone si ihneď dajte sprchu a prezlečte sa do iného outfitu. Rozhodne nezostávajte v prepotenom úbore. Tak si akurát podráždite pokožku, čo bude viesť k ďalšiemu zapáleniu.

Ste náchylní na akné

Tvorba akné býva často dedičná. Ak rovnakým problémom trpeli vaši rodičia, nebuďte prekvapení, že aj vy k nemu máte predispozície. Aj gény sa ale dajú obísť. Stačí, keď budete používať špeciálne prípravky na aknóznu pleť. Nezostaňte ale pri tom, že si ich sami vyberiete v drogérii. Určite navštívte dermatológa a nechajte si poradiť, aká kozmetika pre vás bude najlepšia.

Neumývate si chrbát

Samozrejme, že vás nikto nepodozrieva z vynechávania bežnej hygieny. Chrbát je ale horšie dostupný, a tak si veľa ľudí myslí, že stačí samotná sprcha, aby si chrbát udržali v čistote. Nie je to však tak. Obzvlášť v prípade, ak ste na akné náchylní. Nezostáva vám potom iné, ako sa každý deň zahrať na hadiu ženu a dopriať chrbtu rovnakú starostlivosť ako zvyšku tela. Používajte prípravky na citlivú pokožku a nevynechávajte ani peeling.

akné

Zdroj: Shutterstock®

Zle jete

Nezabúdajte, že čo je dobré pre vaše srdce, je rovnako dobré aj pre vašu pokožku. Takže je možno načase odložiť milkshake a burger, ak chcete lepšiu pleť. Vedci zatiaľ nepreukázali jasnú súvislosť medzi konzumáciou určitých potravín, ale zo skúsenosti dermatológov aj kozmetičiek možno vyvodiť, že okrem fastfoodu ovplyvňuje tvorbu akné tiež konzumácia čokolády, kávy, alkoholu, bieleho cukru či korenia.

Samozrejme, asi nedokážete zmeniť jedálniček zo dňa na deň a na rodinnej oslave si proste tortu dáte a občas zhrešíte. Ale snažte sa jesť vyváženú stravu plnú vitamínov, varte z čerstvých surovín a obmedzte polotovary a už hotové jedlá. Dajte si tiež pozor na spotrebu mliečnych výrobkov, pretože práve tie môžu viesť k zvýšenému výskytu akné.

Čo o nás prezrádza akné na chrbte?

Akné sa najčastejšie objavuje v období dospievania, kedy v tele dochádza k búrlivým hormonálnym zmenám. Človek hľadá svoje vlastné ja, čo často sprevádzajú pocity menejcennosti, respektíve pochybnosti o vlastnom vzhľade, atraktivite, zručnostiach, mieste v kolektíve.

Ak má človek akné aj v dospelosti, môže okrem dedičnosti či nevhodných návykov, ako sú fajčenie a konzumácia alkoholu, hrať úlohu práve aj psychika. Okrem zvýšeného stresu môže byť príčinou akné na chrbte teda aj pocit nízkeho sebavedomia až dokonca odmietanie samého seba. Máte sami seba radi? Páčite sa sami sebe? Je vám na svete dobre? Ak si na tieto otázky odpoviete nie, potom by ste mali zapracovať na vzťahu k sebe a naučiť sa sebaprijatiu.

Odporúčame: Bórová voda: Skutočný zázrak, ktorý dokáže byť nápomocný?!

3 komentárov
Helena Kravcová

Helena Kravcová

31.01.2020 20:21

som velmi rada neradím sa medzi tých,čo majú akne,ale dobre je vedieť a poradiť iným,ako to uvadzáte v príspevku

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

02.02.2020 14:04

Naštastie som akne nikdy nemala no syn a dcéra ano a syn skončil v nemocnici no odvtedy je to už 13 rokov nemal tento problém

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

02.02.2020 23:49

Našťastie som s akné nikdy nemusela bojovať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE