Chceš byť krásna a zdravá ako celebrity? Vegánska strava pomáha týmto!

Väčšina našej populácie konzumuje potraviny živočíšneho pôvodu. Ide o mäso všetkých zvierat, vrátane rýb a taktiež produkty vyrábané zo zvierat. No sú medzi nami ľudia, ktorí sa stali vegánmi a z rôznych dôvodov sa rozhodli stravovať výlučne na rastlinnej báze.

 

Niekto neznesie pocit, že konzumuje zabité zviera a z filozofických dôvodov sa vzdal nielen mäsa, ale všetkých výrobkov živočíšnej produkcie. Niekedy ide o kombináciu filozofických a zdravotných dôvodov. Vegánska strava totiž v niektorých prípadoch môže spôsobiť úbytok na váhe a zlepšenie pleti, vlasov či nechtov. Pozor, nie vždy vegánska strava zaručí chudnutie a nie vždy je zdraviu prospešná. Ak sa do tejto problematiky neprehĺbite viac a nezískate všetky potrebné informácie, tento typ stravovania môže naopak spôsobiť vypadávanie vlasov, zhoršenie stavu pleti a zažívacie problémy. 

 

Pozri aj: Hojenie rán: Zoznám sa s bylinkami, ktoré zacelia každú ranu!

 

 

Kto sa považuje za vegána?

Je to človek, ktorý vôbec nejedáva mäso a výrobky z mäsa akéhokoľvek zvieraťa, vrátane rýb. Nekonzumujú dokonca ani mliečne výrobky, vajcia, med, jedlo vyrobené s prídavkami želé, sójové syry s kazeínom, produkty, kde je pridávaný kazeín, želé alebo srvátka, čipsy s prídavkom kuracieho tuku, nepijú pivo a víno, ktoré sa filtruje cez membránu mechúra tropickej ryby a tiež džúsy obohatené o rybaciu omega-3. Vyhýbajú sa nielen jedlám na živočíšnej báze, ale rovnako tak všetkým produktom, ktorých základom alebo súčasťou je živočíšny prvok. Koža, kožušina, hodváb, vlna, kozmetika testovaná a derivovaná zo zvieracích produktov je pre vegánov tabu. 

vegánska strava

Zdroj: Shutterstock®

Vegánska strava - áno či nie?

Názory na to, či je vegánska strava zdravá alebo nie, sa rôznia. Niektorí odborníci to odsudzujú a neodporúčajú, iní tvrdia, že takáto strava môže byť zdraviu prospešná. Kto si vyskúšal vegánsku stravu aspoň na nejaký čas, musí uznať, že to má svoje pozitívne stránky. Osobne som si vegánsku stravu na dva roky vyskúšala a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že lepšie som sa predtým nikdy necítila. Mala som dobrý pocit z toho, že robím niečo pre seba a spoločnosť. V zásade, čo to urobilo s mojím telom? Schudla som 25 kg, moja pleť nebola nikdy taká krásna ako vtedy a pocit ľahkosti nikdy taký intenzívny. Stačilo mi spávať päť hodín denne a cítila som sa fantasticky. Mozog mi pracoval na plné obrátky a cítila som sa šťastnejšie a vitálnejšie. Netrpela som únavou, bolesťami hlavy a zažívacími problémami, ktoré ma predtým stále trápili.

 

Ak to môžem zhodnotiť, pre mňa to bola skvelá skúsenosť. Objavila som mnoho nových potravín, kombinácií a chutí. Cítila som sa lepšie a mne tento spôsob stravovania vyhovoval. Netvrdím, že musí každému a ako som spomínala, názory na vegánsku stravu sa rôznia. Ale čaro vegánskej stravy objavili mnohé celebrity. Niektoré iba na istý čas, kvôli vyššie spomínaným účinkom, iné dlhoročne, ba od narodenia. Sú aj také, ktoré sa v tomto smere angažujú intenzívnejšie natoľko, že robia vegánsku osvetu. Tomuto trendu na chvíľu podľahla napríklad Beyoncé s manželom či JLo. Ktoré svetové celebrity však nekonzumujú živočíšne produkty dlhodobo?

KTORÉ ZNÁME OSOBNOSTI SA STALI VEGÁNMI?

 

1. Ellen Page

"Nerozumiem tomu, prečo si ľudia robia srandu z vegánov, zatiaľ čo spracovanie mäsa a živočíšnych produktov prebieha nehumánnym spôsobom."

2. Jennifer Lopez

Aj Jennifer Lopez dočasne podľahla vegánskej strave. Nepatrí možno medzi zarytých vegánov, no propaguje túto myšlienku ako spôsob stravovania, ktorý dokáže zlepšiť zdravotný stav a zovňajšok. "Milujem ten pocit, keď jem viac zelenej stravy, cítim sa po nej úžasne!"

 

 

''I love that I'm eating more greens. It makes you feel so much better.": @jlo about following a vegan diet.

Príspevok, ktorý zdieľa Vegan Certification (@vegancertification),

3. Paul McCartney

"Pravý charakter človeka môžete posúdiť podľa toho, ako sa správa k zvieratám."

4. Emily Deschanel

"Keď hovorím mäsu nie, cítim sa vo vnútri silnejšia. Som v súlade s morálkou a etikou. Stále sa však musím pred svetom brániť, pretože mnohí ľudia tomu nerozumejú."


Pozri aj: Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!

 

 A je ich ešte omnoho viac:

7 komentárov
benynka

benynka

20.09.2017 14:58

vegetariánom rozumiem, ale vegánom vôbec nie, veď čo je zlé na mliečnych výrobkoch, vajciach, mede...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

20.09.2017 17:11

Ja by som s tým problém nemala,ale nie stále.Jogurty by mi chýbali alebo vajíčka med...

Vaše meno:

Mária Bujňáková

Mária Bujňáková

23.09.2017 16:05

Vegánsku stravu by som "nedala" pretože milujem mliečne výrobky a aj ryby

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

24.09.2017 13:13

Myslim ze jednostranna strava nie je vhodna pre nikoho

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

24.09.2017 23:26

Bola som istú dobu vegetariánkou, no zo zdravotných dôvodov som musela od toho upustiť.. Vegánkou by som nedokázala byť, milujem syry, med a pod...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.12.2017 10:28

mám rada všetko - s mierou

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.12.2017 08:21

Veď treba papať z každého jedla troška

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE