Kyselina hyalurónová – reklamný ťah alebo skutočný elixír mladosti?

Ženy na celom svete sa spoliehajú na jej omladzujúce účinky. Najznámejšia kyselina v kozmetike sa považuje za jedného z najúčinnejších bojovníkov proti vráskam. Skutočne však kyselina hyalurónová funguje tak, ako sa to o nej tvrdí? Alebo je to len šikovný reklamný ťah kozmetického priemyslu?

Prečo je kyselina hyalurónová dôležitá?

Hádam neexistuje látka, ktorá by sa skloňovala častejšie v súvislosti s bojom proti príznakom starnutia než práve kyselina hyalurónová. Túto účinnú látku produkuje naše telo prirodzene a jej úlohou je viazať vodu a vytvárať gélovitú štruktúru v koži, tkanivách či kĺboch. Nachádza sa nielen v pokožke, ale napríklad aj v očnom sklovci, v ďasnách, v horných dýchacích cestách či v kĺboch, kde pôsobí ako tlmič nárazov. Dokonca sa vyskytuje aj v pupočnej šnúre.

Táto kyselina zásobuje našu pokožku a vlasy potrebnou hydratáciou a pomáha aj pri tvorbe nových buniek. Je zodpovedná za to, že je naša pleť hladká, vypnutá, pružná a hydratovaná. Jej produkcia však postupom času klesá a organizmus človeka v strednom veku produkuje len asi polovicu množstva kyseliny hylaurónovej než v mladosti. Práve v dôsledku jej úbytku tak dochádza k strate elasticity kože, tvorbe vrások či problémom s kĺbmi. No a preto je s pribúdajúcim vekom potrebné, aby sme ju „doplnili externe“ v podobe vhodne zvolenej pleťovej starostlivosti. Stačí však, keď je na prípravku, ktorý sa práve chystáme použiť s cieľom omladenia pokožky, napísané, že obsahuje túto kyselinu?

Pozri aj: Tipy na ošetrenie vlasov po zime: Skús to takto jednoducho!

kyselina hyalurónová v starostlivosti o pleť

Zdroj: Shutterstock®

Nie je kyselina hyalurónová ako kyselina hyalurónová!

A to, že figuruje v zložení nejakého výrobku, ešte nezaručuje, že bude aj skutočne fungovať. Záleží totiž veľmi na tom, v akej koncentrácii ju konkrétny produkt obsahuje. Kozmetické výrobky môžu obsahovať kyselinu hyalurónovú spracovanú dvoma rôznymi spôsobmi. Prvý spôsob jej spracovania umožňuje využiť naplno potenciál účinných látok. Je založený na novej generácii nízkomolekulárnej kyseliny hyalurónovej, ktorá stimuluje špeciálne vodné kanáliky v pokožke, tzv. Aquaporíny 3, vďaka čomu môže preniknúť skutočne veľmi hlboko a tak pleť dokonalo vyživiť a hydratovať. Odborníci a vedci vynašli aj druhý spôsob, ako maximálne využiť potenciál kyseliny hylaurónovej v produktoch — pomocou špeciálneho vzorca zosieťovanej kyseliny hyalurónovej, ktorá je uzavretá v elastickom transformovateľnom médiu veľkosti čiastočky 120 nm. Vďaka nemu sa účinné látky uvoľňujú hlboko do pokožky postupne a vytvárajú efekt fillera, teda vypĺňajú vrásky.

L’Erbolario

Zdroj: Shutterstock®

Línia starostlivosti o pleť s kyselinou hyalurónovou od spoločnosti L’Erbolario

Spoločnosť L’Erbolario vyvinula pomocou pokrokového biotechnologického procesu vysoko inovatívnu a účinnú multiaktívnu líniu proti starnutiu. Hlavným kľúčom k mladistvému a sviežemu vzhľadu v tejto línii je už spomínaná kyselina hyalurónová. Ide o rad kozmetiky, v ktorom sa nachádza  množstvo prípravkov s príjemnou konzistenciou, no predovšetkým s hydratačnými aj regeneračnými účinkami, z ktorých si vyberiete starostlivosť pre každý typ pleti. Pretože nielen suchá či dehydratovaná pokožka, ale dokonca aj tá mastná si vyžaduje dostatočnú hydratáciu. Bez nej totiž časom pleť povädne a proces starnutia sa výrazne urýchli. Uhaste smäd vašej pokožky pomocou produktov od  L’Erbolario. S nimi zvládnete misiu hydratácie, regenerácie a omladenia pokožky bez problémov a dôkazom bude vaša vypnutá a pružná pleť.

Komplexná a širokospektrálne zameraná prírodná kozmetika L’Erbolario zahŕňa všetky stupne starostlivosti o pokožku tváre aj tela, a to od prípravkov na čistenie pleti cez denné a nočné krémy, krémy na oči, séra, masky, telové krémy až po balzamy na pery. V ponuke však nájdete aj šamóny či kondicionéry. Línia zameraná proti starnutiu s kyselinou hyalurónovou obsahuje nasledovné produkty:

 • Dvojfázový odličovač (anti-age starostlivosť o oči a pery),
 • Čistiacu penu (anti-age starostlivosť o pleť),
 • Ekvilibračnú pleťovú vodu,
 • Upokojujúcu pleťovú vodu,
 • Pleťové sérum s trojitým účinkom (multifunkčná anti-age starostlivosť),
 • Krém na očné okolie s trojitým účinkom (anti-age starostlivosť),
 • Krém s trojitým účinkom na normálnu a suchú pleť (anti-age starostlivosť),
 • Krém s trojitým účinkom na zmiešanú pleť (anti-age starostlivosť),
 • Pleťový BB krém SPF (vyhladzujúca anti-age starostlivosť 8 v 1),
 • Pleťový CC krém (odtieň karamel a med) SPF 20 (zdokonaľovacia starostlivosť Color Control),
 • Nočný pleťový krém s trojitým účinkom (nočná spevňujúca starostlivosť anti-age),
 • Balzam na pery anti-age (s kyselinou hyalurónovou a ibištekovým olejom),
 • Intenzívny hydratačný telový krém s trojitým účinkom (anti-age starostlivosť),
 • Masku s trojitým účinkom s výťažkom zo snežnej riasy (anti-age starostlivosť).
kozmetika L’Erbolario

Zdroj: Shutterstock®

Sofistikovaná línia s kyselinou hyalurónovou zabezpečuje okrem povrchovej aj hĺbkovú hydratáciu, minimalizuje únik vlhkosti z pleti, udržiava jej jednotný a zdravý vzhľad, ba dokonca podporuje tvorbu kolagénu, prinavracia pružnosť a pevnosť, čím sa stáva pre pleť  významnou anti-agingovou podporou. Okrem kyseliny hyalurónovej, ktorá je prítomná v troch rôznych molekulových hmotnostiach, a preto je jej pôsobenie trojnásobne účinnejšie a efektívnejšie, sa v produktoch nachádzajú aj iné starostlivo vyberané, inovatívne a mimoriadne účinné zložky. Medzi ne patria napríklad aj nasledovné.

-  Olej zo semien ibišteka sudánskeho – vďaka kyseline olejovej a linolovej podporuje elasticitu, zmäkčuje a vyživuje pokožku, pričom jej zároveň poskytuje aj zjednotenie. S ibištekovým olejom sa môžete stretnúť napríklad v dvojfázovom odličovači, ktorý pleť zbaví nečistôt aj líčidiel a zároveň ju ochráni pred ochabnutím, ale prítomný je aj v pleťovom BB kréme s SPF. Ibištekový olej sa nachádza aj v kréme na očné okolie s trojitým účinkom, kde okrem neho pôsobí aj olivový olej a olej babassu. Táto trojica poskytuje koži dôkladnú regeneráciu aj upokojenie.

Výťažok zo snežnej riasy (Coenochloris Signiensis) – je unikátnou zložkou masky s trojitým účinkom, ktorá spolu s kyselinou hyalurónovou dodáva pokožke prekvapujúcu sviežosť, hydratáciu a jas. Snežná riasa prežíva v extrémnych podmienkach na ľadovcoch a neustále sa obnovuje, takže asi nie je prekvapením, že regeneráciu a omladzujúcu obnovu prináša aj vašej tvári.

Kmeňové bunky azalky alpskej – pomáhajú pokožke vysporiadať sa s environmentálnym stresom a klimatickou záťažou. Starostlivosť s kmeňovými bunkami azalky reprezentuje napríklad krém s trojitým účinkom na normálnu a suchú pleť či krém s trojitým účinkom na zmiešanú pleť. Ide o produkty, ktoré spolu s kyselinou hyalurónovou predstavujú dokonalé spojenie s ohľadom na špeciálne požiadavky tej-ktorej pleti.

Inovatívne zložky prírodnej kozmetiky L’Erbolario spolu s kyselinou hyalurónovou pôsobiacou na viacerých úrovniach epidermy sú odpoveďou na otázku, ako dosiahnuť mladistvú, hladkú a sviežu pokožku.

Viac o značke L´Erbolario sa dočítate na ich webovej stránke: www.erbolario.sk
 
A rovnako ich môžete sledovať na ich sociálnych sieťach:
 

Vybrali sme: Vieš, ktoré látky potrebuje pokožka? Tieto jej rozhodne nesmú chýbať!

V redakcii sme mali možnosť testovať aj pleťovú masku z tejto radyA to ako dopadla sa dozviete v nasledujúcom videu:

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.04.2019 19:18

Nie je kyselina hyalurónová ako kyselina hyalurónová, ďakujem za článok i test!

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

04.04.2019 20:44

Dobrý článok,to som nevedela.

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

06.04.2019 10:41

Ďakujeme ,zas o niečo múdrejší..kyselinu hyalurónovu používam v sérach,musím zistiť,akou formou je spracovaná

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

12.04.2019 11:12

Hm, zaujímavé, nevedel som, že môže byť taký rozdiel medzi kyselinami hyalurónovými.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.04.2019 06:28

Zas som sa dozvedela niečo nové super

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE